Przejdź do treści

„Polski film dla dzieci i młodzieży” – spotkanie z dr Anną Wróblewską

    14 października 2016 roku w Książnicy Polskiej odbyło się spotkanie z dr Anną Wróblewską, współautorką książki ,,Polski film dla dzieci i młodzieży”.

    – Ta książka stanowi w pewnym sensie zapis moich najlepszych wspomnień z dzieciństwa. Pamiętam jak każdego dnia czekałam  na moje ulubione bajki. ,,Bolek i Lolek” czy ,,Reksio” często stanowiły dla mnie nagrodę za dobre zachowanie w domu. Moim zdaniem, filmy animowane oglądane teraz przez moje dzieci nie są tak wspaniałe jak kino, na którym ja się wychowałam. – mówiła autorka w czasie spotkania.

    Praca Wróblewskiej i Armaty to, zgodnie z zamysłem twórców, książka, jakiej do tej pory jeszcze nie było. Składa się z pięciu głównych rozdziałów: ,,Polski film fabularny dla dzieci i młodzieży”, ,,Polski film animowany dla dzieci i młodzieży”, ,,Festiwale”, ,,Prognozy” i ,,Dokumentacja”. W przejrzysty i chronologiczny sposób przedstawiono historię polskich produkcji dla dzieci i młodzieży, począwszy od czasów przedwojennych. Czytając książkę mamy szansę poznać nazwiska poszczególnych reżyserów, ich motywacje, a także problemy, z jakimi musieli się zmierzyć podczas pracy nad swoimi filmami. Poszczególne strony zostały wzbogacone kadrami z różnych filmów, które niejednokrotnie powodują uśmiech na twarzy starszych czytelników.

    Ważną część książki stanowią podrozdziały, których tematyka obejmuje problematykę produkcji przeznaczonych dla młodszych odbiorców. Anna Wróblewska opisuje trudności, z jakimi borykali się twórcy kina dziecięcego, działający w czasie niełatwej sytuacji politycznej i społecznej, uzależnieni od działania powoli rozwijającego się polskiego rynku telewizyjnego czy też prawodawstwa. Ponadto, autorka przedstawiła poszczególnych producentów filmowych, opisując skrótowo ich historię oraz tytuły ich produkcji.

    Niezwykle absorbującym rozdziałem są ,,Rozmowy”. Składają się na niego wywiady z najbardziej znanymi reżyserami, scenarzystami i producentami filmów i bajek dla dzieci i młodzieży, do grona których można zaliczyć między innymi Stanisława Jędrykę, Jerzego Łukaszewicza, Andrzeja Maleszkę, Leszka Gałysza czy też Ewę Sobolewską.

    Część ,,Dokumentacja” stanowi swoisty leksykon wiedzy obejmujący obszerny zbiór sylwetek osób związanych z produkcjami dla dzieci i młodzieży. Co więcej, Jerzy Armata przygotował również wykaz ważniejszych nagród międzynarodowych, jakimi może pochwalić się polska kinematografia skierowana do młodszych widzów. Wskazuje to jednoznacznie na jej wielką wartość i prestiż.

    Bogactwo treści przedstawionych w ,,Polskim filmie dla dzieci i młodzieży” sprawia, że grono potencjalnych odbiorców jest bardzo szerokie. Atrakcyjna forma graficzna książki i spora ilość zdjęć są wielkimi jej atutami.

    W 2015 roku Anna Wróblewska oraz Jerzy Armata jako autorzy pierwszej historii filmu dla dzieci i młodzieży dołączyli do grona laureatów nagrody ZAiKS.