Przejdź do treści

WAMA FILM FESTIVAL 2023

  WAMA FILM FESTIVAL 2023

  Gustaw Marek Brzezin
  Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego

  Szanowni Państwo, Drodzy Widzowie,

  Spotykamy się na 10. jubileuszowej edycji WAMA Film Festivalu, międzynarodowego wydarzenia, które przyciąga rzesze młodych i starszych widzów na otwarte pokazy światowych filmów, ale też na warsztaty, szkolenia, debaty i spotkania z artystami.

  Od początku istnienia Festiwalu najważniejsze jest dla nas wszystkich promowanie wartości związanych ze wspólnym funkcjonowaniem różnych grup etnicznych, społecznych czy religijnych. Wokół tego tematu skupione są wszystkie projekcje i wydarzenia towarzyszące Festiwalowi.

  Twórcy WAMY każdego roku proponują nam sztandarowe hasło, wielką aktualną ideę, niosącą pojemne treści, najważniejsze ludzkie postulaty, wokół których wszyscy się skupiamy. Nie tylko lokalnie, tu, w Olsztynie, na Warmii, Mazurach i Powiślu. Także ogólnopolsko, europejsko, globalnie, bo rzeczywistość już nie raz nam udowodniła, jak uniwersalne mogą być ludzkie kłopoty i tragedie. Wierzę, że w tych okolicznościach dobrze wybrzmi teraźniejsze hasło – CIERPLIWOŚĆ. Rozumiana jednak nie jak apatia, brak zaangażowania, dystans, lecz jako stan opanowania, harmonii wewnętrznej i duchowego ładu. Aktualna sytuacja geopolityczna i społeczna wystawia naszą CIERPLIWOŚĆ na próbę. Jednak odpowiedzią i podpowiedzią może być jak zwykle sztuka, bo jak mówi Jerzy Hoffman, Wielki Ambasador Festiwalu, sztuka jest ogólnoludzka, nie uznaje granic politycznych ani barier językowych.

  Życzę niezapomnianych wrażeń, wspaniałego odbioru i chwili zadumy nad kondycją współczesnego świata.