Przejdź do treści

10. WAMA Film Festival otwiera nabór filmów

  Rusza nabór filmów do dwóch sekcji konkursowych 10. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie. Filmy do Konkursu Filmów Krótkich oraz Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych można nadsyłać do 4 września 2023 roku.

  – To już dziesiąta edycja największego filmowego wydarzenia Warmii i Mazur – mówi Simone Lipińska, dyrektorka organizacyjna festiwalu. – Zapraszamy do Olsztyna między 3 a 7 października! Urodziny planujemy spędzić w kinie, oglądając doskonałe koprodukcje filmowe i świetne polskie filmy krótkometrażowe. Każdego, kto zechce świętować z nami, przywitamy z ogromną radością i wdzięcznością.

  Prezentowane w trakcie festiwalu filmy każdego roku zdobywają uznanie międzynarodowego grona krytyków i publiczności. „Lunana. Szkoła na końcu świata” – zeszłoroczny zwycięzca WAMA Film Festival – zdobył m.in. nominację do Oscara 2022 w kategorii „najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy”.

  W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych udział wezmą pełnometrażowe filmy fabularne, w których realizację byli zaangażowani twórcy z kilku krajów. Zwycięzcę już drugi raz wybierze publiczność festiwalu.

  – To nasz ukłon w stronę widzów – mówi Marcin Kot Bastkowski, dyrektor artystyczny WAMA FF. – Wielu z nich jest z nami od samego początku, a to już dziesięć lat! Znamy się, witamy się na korytarzu Multikina jak starzy znajomi… Wszyscy – widzowie, goście i organizatorzy – czekamy cały rok na te olsztyńskie spotkania miłośników kina i fanów festiwalu. Chcemy, by widzowie czuli się na festiwalu najważniejsi.

  O Grand Prix i Nagrodę Specjalną powalczą twórcy, którzy zgłoszą swoje filmy do Konkursu Filmów Krótkich. Jury przyznana również nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego. Specjalne wyróżnienie ogłosi także złożone ze społeczników i artystów Jury Warmii i Mazur. Od 2021 roku nagroda ta nosi imię Anny Wasilewskiej – osoby, bez której festiwal nie miałby szans powstać i rozwijać się w stolicy regionu.

  Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć pod linkami:

  Lista filmów zakwalifikowanych do obu konkursów zostanie opublikowana 15 września 2023 roku na stronie festiwalu.

  10. WAMA Film Festival odbędzie się między 3 a 7 października 2023 roku w Olsztynie.

  ***

  Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

  Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

  Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

  Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

  Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

  Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji festiwalu są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), CinemaHall (Ukraina), Malta Film Foundation (Malta) oraz KINOGRAPHE (Francja).

  Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A.Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w OlsztyniePaństwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.