Przejdź do treści

Rekrutujemy na Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza w Olsztynie

    Tworzenie scenariusza, reżyseria, organizacja produkcji, realizacja obrazu i montaż – podczas 11. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie można uczestniczyć w każdym etapie procesu powstawania filmu. Startuje rekrutacja na Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 8 września.

    Jak to jest? Stanąć przed kamerą i odegrać zaplanowaną scenę? Albo patrzeć na aktorów okiem kamery i rejestrować świat poprzez kadry?  Jakie to uczucie – zobaczyć swój film na dużym ekranie w kinie? Cykl zajęć jest propozycją dla licealistów, którzy są ciekawi pracy z i przed kamerą. Finalnie powstaną reklamy o tematyce społecznej.

    Celem przedsięwzięcia jest również stworzenie warunków do integracji i nawiązania międzynarodowych przyjaźni, poznania polskiej i ukraińskiej kultury. Trudno o skuteczniejszy sposób niż wspólna kreatywna praca.

    Patron warsztatów – Krystian Dulewicz – to autor zdjęć filmowych i kolega z ekipy festiwalowej, który co roku był jednym z opiekunów młodzieży uczestniczącej w warsztatach. Jego uśmiech i pogoda ducha były legendarne. Odszedł w 2021 roku po walce z chorobą.

    Co zrobić, by wziąć udział?

    Najważniejsze informacje:

    Zobacz, co znajdziesz w przygotowanym przez nas planie zajęć! 

    • tworzenie scenariusza – wykład oraz zajęcia praktyczne 
    • realizacja zdjęć – wykład oraz zajęcia praktyczne
    • realizacja dźwięku –  wykład oraz zajęcia praktyczne
    • postprodukcja – zajęcia praktyczne

    To oczywiście nie wszystko. Mamy dla Was jeszcze kilka wyjątkowych warsztatów, o których dowiecie się na oficjalnym rozpoczęciu. Kto nie lubi niespodzianek? 

    Zajęcia odbywać się będą w 5 różnych miejscach: Liceum Plastycznym, Polsko-Niemieckim Centrum Młodzieży Europejskiej, Spichlerzu Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Planecie 11. 

    Opiekunowie artystyczni 

    Karim Kourani – dobrze znany stałym bywalcom warsztatów francusko-libański ekspert filmowy. Posiada licencjat ze sztuk performatywnych oraz magisterium z filmoznawstwa na Uniwersytecie w Grenoble.  Obecnie pracuje jako technik audiowizualny, wykorzystując swoją wiedzę w dziedzinie wizualnego opowiadania historii. Dodatkowo jest również wykładowcą na Uniwersytecie w Grenoble, gdzie dzieli się swoją pasją oraz wiedzą z przyszłymi artystami i filmowcami.

    Karolina Węglorz-Zima – reżyserka oraz scenarzystka. Od kilkunastu lat związana z telewizją, gdzie obecnie jako reżyser montażu pracuje przy największych reality shows. W 2016 roku ukończyła kurs reżyserski „Studio Prób” w Wajda School. To tam właśnie powstał tekst do jej debiutu reżyserskiego „Przepustka”. Zaangażowana społecznie, w latach 2019 i 2020 współtworzyła spoty społeczne dla Fundacji Gajusz w ramach kampanii społecznej 1%.

    Kuba Bastkowski – pierwsze filmowe kroki stawiał na warsztatach filmowych prawie dziesięć lat temu. Od tego czasu działa jako montażysta. Montował filmy fabularne, seriale, teledyski dla znanych i offowych twórców, komercyjne zlecenia oraz filmy eksperymentalne. Posiada również całkiem spore doświadczenie dokumentalne, a zmontowany przez niego Motherland wygrał CPH:DOX w Kopenhadze oraz był nominowany do Europejskich Nagród Filmowych.

    Ambasadorem festiwalu, w tym działań edukacyjnych, jest Jerzy Hoffman.

    11. WAMA Film Festival odbędzie się między 17 a 21 września 2024 roku w Olsztynie.

    ***

    Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

    Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

    Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

    Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

    Sponsorem festiwalu jest Michelin Polska Sp. z.o.o.

    Towarzyszące festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

    Projekt „INTERFILMLAB 8.0 – program edukacyjny na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (8. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozostających w dyspozycji Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w ramach Programu: „Rozwój Sektorów Kreatywnych 2024”.

    Partnerem branżowym festiwalu jest Crew United Polska.

    Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji imprezy są: Malta Film Foundation (Malta), Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), Malfamé Association (Francja), Foundation for Art Development AIA (Gruzja) i Cinemahall INGO (Ukraina).

    Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.