Przejdź do treści

Otwieramy nabór filmów na WAMA Film Festival

  Rusza nabór filmów do dwóch sekcji konkursowych 11. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie. Filmy do Konkursu Filmów Krótkich oraz Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych można nadsyłać do 30 czerwca 2024 roku.

  Konkurs Filmów Krótkich

  Twórcy, którzy zgłoszą swoje filmy do Konkursu Filmów Krótkich, powalczą o Grand Prix i Nagrodę Specjalną. Jury przyznana również nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego. Specjalne wyróżnienie ogłosi także złożone ze społeczników i artystów Jury Warmii i Mazur. Od 2021 roku nagroda ta nosi imię Anny Wasilewskiej – osoby, bez której festiwal nie miałby szans powstać i rozwijać się w stolicy regionu.

  Filmy krótkometrażowe to często małe arcydzieła, które są pochowane w gąszczu dorosłego kina mówi Marcin Kot Bastkowski, dyrektor artystyczny festiwalu. Są wolne twórczo i przez to operują świeżym językiem i oryginalną formą, bo nieskażone ingerencją wielkich producentów i machiny dystrybucyjnej. Jednocześnie filmy krótkometrażowe są coraz bardziej śmiałe i coraz lepiej realizowane, dlatego jestem pewny, że na tegorocznym WAMA Film Festival odkryjemy nowe talenty i wspaniałe filmy.

  Na zgłoszenia do Konkursu Filmów Krótkich czekamy do końca czerwca. Po tym terminu komisja selekcyjna zasiądzie do żmudnej pracy obejrzenia każdego z filmów i wybrania około 20, które pokażemy we wrześniu w Olsztynie.

  W programowaniu konkursu najważniejsze i najbardziej fascynujące dla mnie jest konfrontowanie moich propozycji z publicznością w kinie – mówi Marta Karnkowska, koordynatorka programowa Konkursu Filmów Krótkich. – Staram się zawsze wybierać najciekawsze, najpiękniejsze, najoryginalniejsze i najbardziej aktualne filmy i układać projekcje w taki sposób, żeby te wybrane filmy stanowiły dla siebie wzajemny kontekst, rozmawiały ze sobą lub wręcz sobie zaprzeczały. Na festiwalu oglądam je wszystkie jeszcze raz, już na dużym ekranie i największą radością i satysfakcją są dla mnie żywe reakcje i na sali kinowej, i po seansie, bo wtedy czuję, że wybierając kino, które sama przeżywam, wybieram naprawdę dobrze.

  Międzynarodowy Konkurs Koprodukcji Filmowych

  W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych udział wezmą pełnometrażowe filmy fabularne, w których realizację byli zaangażowani twórcy z kilku krajów. Zwycięzcę wybiera publiczność festiwalu.

  Prezentowane w trakcie festiwalu filmy każdego roku zdobywają uznanie międzynarodowego grona krytyków i publiczności. „Opadające liście” w reżyserii Akiego Kaurismäkiego (prod. Finlandia, Niemcy 2023) – zeszłoroczny zwycięzca WAMA Film Festival – zdobył m.in. nagrodę jury w Cannes w 2023 roku.

  Lista filmów zakwalifikowanych do obu konkursów zostanie opublikowana do 16 sierpnia 2024 roku na stronie internetowej i w mediach społecznościowych festiwalu.

  Konkursy WAMA Film Festival – Jak zgłosić film?

  By zgłosić film do jednego z dwóch konkursów, należy przeczytać regulamin, a następnie wypełnić formularz zgłoszeniowy, wskazując którego konkursu dotyczy zgłoszenie.

  11. WAMA Film Festival odbędzie się między 17 a 21 września 2024 roku w Olsztynie.


  Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

  Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

  Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

  Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

  Sponsorem festiwalu jest Michelin Polska Sp. z.o.o.

  Towarzyszące festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

  Projekt „INTERFILMLAB 8.0 – program edukacyjny na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (8. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozostających w dyspozycji Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w ramach Programu: „Rozwój Sektorów Kreatywnych 2024”.

  Partnerem branżowym festiwalu jest Crew United Polska.

  Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji imprezy są: Malta Film Foundation (Malta), Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), Malfamé Association (Francja), Foundation for Art Development AIA (Gruzja) i Cinemahall INGO (Ukraina).

  Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.