Przejdź do treści

„Zło nie istnieje” i „Dalej jest dzień” najlepszymi filmami 7. edycji WAMA FILM FESTIVAL w Olsztynie

    „Zło nie istnieje” Mohammada Rasoulofa w Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych oraz „Dalej jest dzień” w reżyserii Damiana Kocura w Konkursie Filmów Krótkich to zdobywcy Grand Prix zakończonej 7. edycji WAMA Film Festival. Swojego faworyta wskazała również olsztyńska publiczność, która, przestrzegając obowiązujących wymogów reżimu sanitarnego, zapełniała przez cztery festiwalowe dni sale olsztyńskiego Multikina. Nagrodę publiczności otrzymał film „Nadzieja” w reżyserii Marii Sødahl.

    Jury Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych w składzie Olgierd Łukaszewicz, Izabela Kiszka-Hoflik i Michał Oleszczyk zdecydowało o przyznaniu Grand Prix filmowi „Zło nie istnieje” w reżyserii Mohammada Rasoulofa za ”mistrzostwo filmowej formy i obywatelską odwagę stanięcia w obronie jednostkowego sumienia ludzkiego w zetknięciu z machiną autorytarnego państwa”. Polski dystrybutor, Aurora Films, otrzymał nagrodę finansową Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. „Zło nie istnieje” jest międzynarodową koprodukcją Iranu, Niemiec i Czech oraz laureatem Złotego Niedźwiedzia ostatniego Berlinale. 

    Jury przyznało również wyróżnienie honorowe dla filmu „Jak Bóg szukał Karela” w reżyserii Víta Klusáka i Filipa Remundy. Dystrybutorem tej czesko-słowacko-polskiej koprodukcji jest Against Gravity. Jak napisali jurorzy wyróżniając film: „za potrzebną nam wszystkim sąsiedzką wizytę, w trakcie której czeska ironia i dociekliwość zmusza nas do zadania sobie tych pytań o istotę naszej religijności, których na co dzień uparcie unikamy.

    Nagrodę Publiczności otrzymał norwesko-szwedzki film „Nadzieja”, którego reżyserką jest Maria Sødahl. Za dystrybucję w Polsce odpowiada Aurora Films.

    Podczas ceremonii odczytano list Gustawa Marka Brzezina. Siódma edycja festiwalu za nami, ale wierzę, że świadomość wyzwań współczesnego świata i poczucie odpowiedzialności za jego przyszłość pozostaną z nami i będą nam przyświecać we wszelkich sferach aktywności życia społecznego i artystycznego. Wierzę, że w dobrym zdrowiu i ze świeżymi inspiracjami spotkamy się znowu za rok – napisał do organizatorów i uczestników festiwalu Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

    Najlepszym tytułem Konkursu Filmów Krótkich okazał się „Dalej jest dzień” w reżyserii Damiana Kocura, który otrzymał Grand Prix i nagrodę finansową. Jak napisało w uzasadnieniu wyboru Jury w składzie Magnus von Horn, Maria Dębska i Magdalena Kamińska: „za poruszającą historię o samotności, gdzie niespodziewane spotkanie dwojga ludzi daje chwilowe ukojenie. Historia się powtarza, rzeka płynie dalej i empatia wygrywa”. Producentami filmu są Tomcat i KingHouse.

    Nagrodę specjalną Michelin Polska SA otrzymał film „Noamia”, którego reżyserem jest Antonio Galdamez. W uzasadnieniu zwrócono uwagę na „budowanie napięcia w czułej i elektryzująco erotycznej relacji między bohaterami wprowadzającej dobrze znany gatunek filmowy w nowy wymiar”. Film zrealizowano w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.

    Swoją nagrodę przyznało także Jury Warmii i Mazur, które obradowało w składzie: Małgorzata Czaplarska, Joanna Wilk-Yaridiz i Aleksander Kuberski. Ich wyróżnienie również otrzymał film „Dalej jest dzień” w reżyserii Damiana Kocura.

    Jury Konkursu Filmów Krótkich przyznało także osiem nominacji do prestiżowych Nagród im. Jana Machulskiego.

    Nominowani w poszczególnych kategoriach:

    • „Najlepsza reżyseria”: Tomasz Wolski za film „Problem” ,
    • „Najlepszy scenariusz”: Katarzyna Tybinka za film „Problem”,
    • „Najlepsze zdjęcia”: Wojciech Staroń za film „Problem”,
    • „Najlepszy montaż”: Tomasz Kolak za film „Noamia”,
    • „Najlepsza aktorka”: Anna Dzieduszycka za film „Sukienka”,
    • „Najlepszy aktor”: Bartłomiej Topa za film „Noamia”,
    • „Najlepszy film dokumentalny”: „We have one heart” reż. Katarzyna Warzecha,
    • „Najlepszy film animowany”: „We have one heart” reż. Katarzyna Warzecha.

    Grand Prix konkursu plastycznego EKOLOGICZNY NIEŁAD CZY (EUROPEJSKI) ZIELONY ŁAD otrzymała Magdalena Kopytek. Tematem konkursu była idea Europejskiego Zielonego Ładu, a współorganizatorem i inicjatorem wydarzenia Komisja Europejska.

    Tegoroczny festiwal odbył się w dniach 6-10 października br. w Olsztynie, a projekcje miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej, przy ulicy Juliana Tuwima 26.

    Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbyły się w reżimie sanitarnym, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podczas WAMA Film Festival obowiązywały wytyczne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

    *****

    Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

    Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego,
    a głównym współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    Festiwal współfinansują: Komisja Europejska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

    Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

    Partnerem logistycznym festiwalu jest Grupa JD Kulej Autoryzowany Dealer Marek Ford i KIA w Olsztynie, a partnerem technologicznym BEIKS BiK Machulski.

    Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Program Unii Europejskiej ERASMUS+, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży oraz Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży.

    Program wydarzeń branżowych w ramach cyklu „INTERFILMLAB 4.0” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.