Przejdź do treści

Wystartowały programy edukacji filmowej!

    WAMA to nie tylko konkursy filmowe i projekcje doskonałych produkcji. Ważnym punktem programu festiwalu są programy edukacyjne. W niedzielę zainaugurowaliśmy dwa międzynarodowe cykle warsztatów. Do Olsztyna przyjechali młodzi ludzie z Norwegii, Malty, Ukrainy, Francji i oczywiście z Polski.

    Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza

    Jak to jest? Stanąć przed kamerą i odegrać zaplanowaną scenę? Albo patrzeć na aktorów okiem kamery i rejestrować świat poprzez kadry? Jakie to uczucie – zobaczyć swój film na dużym ekranie w kinie? W ciągu trwającego tygodnia uczestnicy poznają odpowiedzi na te pytania.

    Podczas inauguracji w galerii Liceum Plastycznego im. Erica Mendelsohna młodzież powitali: Anna Andriushchenko – koordynatorka programów edukacji filmowej oraz opiekunowie tegorocznych grup warsztatowych Ania Morawiec i Tomek Pyrak.

    – W filmie nie zawsze chodzi o film – mówi Ania Morawiec. – Dla mnie ważniejsze jest odnajdywanie, dzięki procesowi tworzenia filmu, swojego plemienia. Liczy się spotkanie z drugim człowiekiem, jedna, choćby krótka, ale ważna i szczera rozmowa. Tak pracuję z młodzieżą, do takiej filozofii twórczości ich zachęcam.

    Cel jest ambitny – w 7 dni stworzyć własną etiudę filmową. Nie ma czasu do stracenia! Od razu rozpoczęła się intensywna praca w grupach. Najpierw analiza szeregu filmów krótkometrażowych, by przedyskutować charakterystyczne cechy tej formy, następnie praca nad własnym pomysłem. Lada chwila warsztatowicze chwycą za kamery i ruszą na ulice Olsztyna.

    Patron warsztatów – Krystian Dulewicz – to autor zdjęć filmowych i kolega z ekipy festiwalowej, który co roku był jednym z opiekunów młodzieży uczestniczącej w warsztatach. Jego uśmiech i pogoda ducha były legendarne. Odszedł w 2021 roku po walce z chorobą. Dziś obchodziłby swoje urodziny.

    GALERIA ZDJĘĆ: Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza, 10. WAMA Film Festival, fot. Dominik Musiałek

    INTERFILMLAB 7.0 / FIELD

    Drugi cykl warsztatów to propozycja dla osób, które już mają pierwsze doświadczenia w branży filmowej. Uczestnicy wezmą udział w szeregu spotkań z doświadczonymi filmowcami, by rozmawiać o organizacji międzynarodowych produkcji filmowych oraz strategiach promocji i sprzedaży dokonań twórczych na zagranicznych rynkach filmowych.

    W tym roku rolę mentorki, która wprowadza warsztatowiczów w wieloaspektowy świat produkcji filmowej, pełni producentka Beata Rzeźniczek. Wiedzę na temat przygotowywania projektów filmowych swoimi wykładami uzupełnią: reżyser castingu Piotr Bartuszek, który podzieli się swoim know how na temat budowania zespołu aktorów, oraz Eivind Myklebost Nordengen, producent i dyrektor programowy Amandus Film Festival – największego festiwalu dla młodych filmowców w Norwegii, który wyjaśni, jak świetnym narzędziem budowania własnej marki na rynku filmowym jest strategia festiwalowa.

    Zwieńczeniem INTERFILMLAB 7.0 będzie spotkanie z Anną Dziedzic, ekspertką PR reprezentującą Crew United – europejską platformę networkingową dla filmowców. Jak się sprzedać? Na to pytanie odpowie Anna Dziedzic. Przeprowadzi również indywidualne konsultacje projektów filmowych, nad którymi pracują warsztatowicze.

    Warsztaty mają również praktyczną stronę – w ramach wymiany FIELD uczestnicy będą pracować w międzynarodowych grupach nad własnymi projektami filmowymi i zaprezentują swoje pomysły na finałowym pitchingu.

    GALERIA: INTERFILMLAB 7.0, 10. WAMA Film Festival, fot. Dominik Musiałek

    ***

    Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

    Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

    Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

    Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

    Sponsorem festiwalu jest Michelin Polska Sp. z.o.o.

    Towarzyszące festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

    Projekt „INTERFILMLAB – edukacja na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (7. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozostających w dyspozycji Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w ramach Programu: „Rozwój Sektorów Kreatywnych 2023”.

    Partnerem branżowym festiwalu jest Crew United Polska.

    Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji imprezy są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), CinemaHall (Ukraina), Malta Film Foundation (Malta) oraz KINOGRAPHE (Francja).

    Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A.Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w OlsztyniePaństwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.