Podsumowanie pierwszego dnia 3. edycji WAMA Film Festival
Dwujęzyczną ceremonię otwarcia poprowadził Piotr Czerkawski, koordynator programowy WAMA Film Festival, który powitał gości, zaprezentował najważniejsze punkty programu i podziękował sponsorom.
Uroczystość odbyła się w cieniu wspomnień o Andrzeju Wajdzie. Janusz Majewski, Przewodniczący Jury Konkursu Głównego, opowiedział historię z czasów stanu wojennego, kiedy to dzięki poświęceniu starszego kolegi z łódzkiej Szkoły Filmowej udało się reaktywować Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
– Andrzej Wajda był porządnym człowiekiem – powiedział Janusz Majewski. – Jest to określenie niemodne, ale celne. Zasługiwał na nie. Będzie nam go brakować. Będziemy zawsze o nim pamiętać.
Wielkiego polskiego reżysera uczczono chwilą ciszy.
TOŻSAMOŚĆ
Kilka słów o idei festiwalu opowiedzieli jego twórcy – Maciej Dominiak i Marcin Kot Bastkowski. Ich marzeniem było oddanie ducha regionu charakteryzującego się wielokulturowością oraz zaistnienie na polu międzynarodowym. Po pięciu latach pracy nad przygotowaniem festiwalu i przy trzeciej edycji wydarzenia te marzenia zaczynają się spełniać. Świadczy o tym choćby liczba branżowych gości z Polski i Europy, którzy przyjechali do stolicy Warmii i Mazur. Jest ich ponad 140.
– Najważniejsza jest wolność osobista i prawa człowieka – powiedział Marcin Kot Bastkowski. – Olsztyn – miasto tak doświadczone przez historię – to świetne miejsce, żeby o tym rozmawiać.
KONKURS GŁÓWNY
Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonała Wioletta Śląska-Zyśk, Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wraz z Jerzym Hoffmanem, Ambasadorem Festiwalu.
Po tym symbolicznym geście rozpoczęła się pierwsza festiwalowa projekcja w Konkursie Głównym – „Ja, Daniel Blake” w reżyserii Kena Loacha. Film zdobył najważniejszą nagrodę – Złotą Palmę – podczas canneńskiego festiwalu.
Olsztyńscy sympatycy ambitnego kina mogli obejrzeć dzisiaj jeszcze dwa filmy – „Śmierć w Sarajewie” Danisa Tanovića oraz „Dzieciństwo wodza” Bradyego Corbeta. Wszystkie seanse odbyły się przy pełnych salach.
EDUKACJA
Podczas Polsko-Ukraińskich Warsztatów Reportażu Filmowego odbywają się wykłady gości związanych z regionem oraz praktyczne warsztaty filmowe.
Drugiego dnia warsztatów uczestnicy mieli szansę wysłuchać trzech wykładów. Jeden z nich poprowadził polityk i działacz społeczny Wiktor Marek Leyk. Młodzież miała okazję zapoznać się z lokalną historią, która wywarła wpływ na obecny kształt Warmii i Mazur. Wykładowca szczególnie zaakcentował fakt, że bogactwo narodowości przyniosło wiele pozytywnych rzeczy do kultury tego regionu.
Również wykład z polskim reżyserem, Jerzym Hoffmanem, wzbudził entuzjazm słuchaczy. Przyszli filmowcy dowiedzieli się, że to etyka, talent oraz profesja są podstawami tego zawodu. Przybliżając proces tworzenia dokumentu, Hoffman podkreślił, że nie ma absolutnego obiektywizmu, ponieważ odbiór życia taki nie jest.