Największy festiwal filmowy na Warmii i Mazurach współpracuje z olsztyńskimi placówkami oświatowymi od pierwszej edycji. Wśród polskich warsztatowiczów i wolontariuszy przeważa młodzież z Olsztyna. Czas na kolejną odsłonę tej współpracy.
– Każda młoda osoba, która swoją przyszłość wiąże z dziennikarstwem, z branżą medialną powinna aplikować na towarzyszące temu wydarzeniu Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe – pisała Weronika Chworak, absolwentka XI Liceum Ogólnokształcącego, uczestniczka warsztatów, które odbyły się podczas 4. edycji festiwalu. – Bo WAMA Film Festival to nie tylko dobre filmy, i to w dodatku za darmo, ale także spotkania z ich twórcami, rozmowy o kinie, a dla ludzi młodych to także (a może przede wszystkim?) warsztaty filmowe i niezapomniane przeżycia oraz ciekawe znajomości, które czasem rozpoczynają nowe przyjaźnie.
Warsztaty odbędą się według sprawdzonej formuły „od scenariusza do premiery”. Idea polega na tym, by uczestnicy w ciągu siedmiu dni mogli wziąć udział w każdym etapie produkcji filmu: opracowaniu scenariusza, dokumentacji, organizacji produkcji, inscenizacjach reżyserskich, pracy na planie, realizacji zdjęć, montażu i edycji dźwięku. W tym roku powstaną reportaże filmowe i krótkie reklamy społeczne.
Zeszłoroczne produkcje warsztatowe można obejrzeć tutaj.
Cykle warsztatowe podczas 5. edycji WAMA Film Festival prezentują się następująco:
-
WORKSHOP „A”: Polsko-Ukraińskie Warsztaty Reportażu Filmowego w Olsztynie odbędą się od 7 do 13 października 2018 roku i adresowane są do młodzieży w wieku od 16 do 19 lat z Polski i Ukrainy. Efektem pracy uczestników będą krótkometrażowe reportaże dotyczących współczesnych i historycznych relacji polsko-ukraińskich,
-
WORKSHOP „B”: AdVenture – Youth Adventure in Social Advertising to międzynarodowe warsztaty reklamy społecznej. Będą trwały od 8 do 14 października 2018 roku. Udział w nich wezmą osoby w wieku od 18 do 30 lat z Ukrainy, Litwy, Francji i Polski,
- WORKSHOP „C”: „To Był Lipiec 1945” – warsztaty kreatywne dla montażystów filmowych w ramach programu filmowej edukacji historycznej. Szkolenia odbędą się od 8 do 13 października 2018 roku i są przeznaczone dla osób w wieku od 18 do 30 lat, które posiadają już podstawowe doświadczenie w montażu lub postprodukcji filmowej. W ramach warsztatów powstaną profesjonalne teasery do filmu dokumentalnego „To był lipiec 1945”, mówiącego o Obławie Augustowskiej.
***
WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację projektu współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Programy edukacji filmowej towarzyszące festiwalowi współfinansują: Program Unii Europejskiej ERASMUS+, Program Dotacyjny NIEPODLEGŁA, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.
Partnerami festiwalu są: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie PLANETA 11.
Sponsorami imprezy są: Michelin Polska i Multimedia Polska.
Partnerem logistycznym festiwalu jest Auto-Idea Mercedes-Benz.
Oficjalny hotel festiwalowy to Warmiński Hotel & Conference.
Organizatorem imprezy jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem FILMFORUM.
Fot. Przemysław Skrzydło