Przejdź do treści

WAMA Film Festival z patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego

  5. edycja WAMA Film Festival coraz bliżej – projekcje festiwalowe, warsztaty i szereg wydarzeń towarzyszących odbędą się między 9 a 13 października. Prace organizacyjne nabierają tempa, a jest ich więcej niż dotychczas, bo festiwal rośnie.

  – WAMA Film Festival dynamicznie się rozwija i nabiera charakteru kuźni młodych talentów wiążących swoją przyszłość z filmem oraz działalnością w szeroko rozumianej kulturze – mówi Maciej Dominiak, producent festiwalu. – Tym razem na tydzień otworzymy w Olsztynie średniej wielkości szkołę filmową, a to za sprawą trzech cykli warsztatów, w których weźmie udział aż 110 uczestników. Swoją cegiełkę do programu festiwalu dołożą młodzi animatorzy kultury szkolący się w progach Pracowni A35 otwartej przy Stowarzyszeniu FILMFORUM. Wróci także INTERFILMLAB – branżowe spotkanie adresowane do młodych reżyserów, producentów i dystrybutorów.

  Festiwal organizowany na Warmii i Mazurach od pięciu lat doceniły europejskie instytucje przyznając patronat Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego. Tym samym WAMA Film Festival został zaliczony w poczet przedsięwzięć, które podkreślają znaczenie dziedzictwa dla społeczeństwa, rolę dziedzictwa w dialogu międzykulturowym, a także znaczenie zachowania dziedzictwa dla przyszłych pokoleń.

  ***

  Unia Europejska ogłosiła 2018 rok Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego. Celem ERDK jest współpraca na rzecz ochrony, zachowania, ponownego wykorzystania, rozwoju i promocji dziedzictwa Europy. A także pokazanie dziedzictwa kulturowego w całej jego różnorodności, materialnej i nie, jako dorobku przeszłych pokoleń, który bardzo mocno wpływa na teraźniejszość.

  Organizacja ERDK 2018 opiera się na współpracy instytucji unijnych, państw członkowskich i lokalnych władz z sektorem dziedzictwa, lokalnymi społecznościami i organizacjami pozarządowymi. Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego koordynatorem działań związanych z ERDK 2018 w Polsce jest Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.

  Zapowiedź festiwalu można już zobaczyć na stronie ERDK: http://erdk2018.pl/pl/kalendarium/wama-film-festival.

  ***

  WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację projektu współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Programy edukacji filmowej realizowane w ramach festiwalu współfinansują: Program Unii Europejskiej ERASMUS+Program Dotacyjny NIEPODLEGŁANarodowe Centrum KulturyPolsko-Ukraińska Rada Wymiany MłodzieżyMinisterstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

  Sponsorami imprezy są: Michelin Polska i Multimedia Polska.

  Partnerem logistycznym festiwalu jest Auto-Idea Mercedes-Benz.

  Oficjalny hotel festiwalowy to Warmiński Hotel & Conference.

  Organizatorem imprezy jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem FILMFORUM.