Najlepsze filmy 4. edycji WAMA Film Festival ruszają w podróż po miastach i miasteczkach Warmii i Mazur. Zdobywcy Grand Prix obu konkursów: „Niemiłość” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa i „60 kilo niczego” w reżyserii Piotra Domalewskiego, a także wybrane filmy z Konkursu Filmów Krótkich pokazane zostaną w kinach i ośrodkach kultury w Elblągu, Bartoszycach, Braniewie, Dobrym Mieście, Działdowie i Ełku.
– RETROSPEKCJA to jednocześnie symboliczne domknięcie poprzedniej edycji festiwalu oraz zapowiedź kolejnej – mówi Marcin Kot Bastkowski, dyrektor festiwalu. – WAMA Film Festival odbywa się w stolicy Warmii i Mazur, ale chcemy, żeby choć część najlepszych filmów docierała jak najdalej, obejmując zasięgiem teren całego województwa.
Andriej Zwiagincew to rosyjski reżyser nominowany do Oscara za „Lewiatana” i właśnie za „Niemiłość”. Piotr Domalewski jest na Warmii i Mazurach bardzo dobrze znany. Za kręconą w Pęglitach pod Olsztynem „Cichą noc”, swój pełnometrażowy debiut, otrzymał w 2017 roku najważniejsze nagrody polskiej branży filmowej – Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz aż dziesięć „Orłów” – nagród Polskiej Akademii Filmowej.
Listę filmów uzupełnią „Najpiękniejsze fajerwerki ever”, film nagradzany m.in. w Cannes i w Gdyni. Reżyserka – Aleksandra Terpińska – jest uznawana za objawienie młodego pokolenia twórców. Ostatnia propozycja to „Nic nowego pod słońcem” Damiana Kocura, utytułowanego autora filmów krótkometrażowych. Film nagrodzono m.in. podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Inny film tego reżysera – „To, czego chcę” – wygrał Konkurs Filmów Krótkich podczas 2. edycji WAMA Film Festival.
Harmonogram projekcji wygląda następująco:
Kino Światowid w Elblągu
28 września – filmy krótkometrażowe
29 września – „Niemiłość”
Bartoszycki Dom Kultury
2 października – filmy krótkometrażowe
3 października – „Niemiłość”
Braniewskie Centrum Kultury
4 października – filmy krótkometrażowe
5 października – „Niemiłość”
Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście
5 października – filmy krótkometrażowe i „Niemiłość”
Miejski Dom Kultury w Działdowie
5 października – filmy krótkometrażowe
6 października – „Niemiłość”
Ełckie Centrum Kultury
6 października – „Niemiłość” i filmy krótkometrażowe
***
NIEMIŁOŚĆ
reż. Andriej Zwiagincew
prod.: Belgia, Francja, Niemcy, Rosja
127 minut
Jeden z najgłośniejszych filmów ostatniego festiwalu w Cannes, uhonorowany tam ostatecznie Nagrodą Jury. Historia Borysa i Żeni, pary bogatych czterdziestolatków, która przygotowuje się do nieuniknionego rozwodu. Zajęci sobą bohaterowie nie zwracają uwagi na syna – dwunastoletniego Aloszę. Pewnego dnia chłopiec znika, a rodzice rozpoczynają jego szeroko zakrojone poszukiwania. Śledzenie poczynionych przez rodziców wysiłków stanowi dla reżysera Andrieja Zwiagincewa („Powrót”, „Elena”) pretekst do stworzenia głęboko krytycznego obrazu dzisiejszej Rosji.
Filmy krótkometrażowe:
NAJPIĘKNIEJSZE FAJERWERKI EVER
reż. Aleksandra Terpińska
prod. Studio Munka SFP
29 minut
Akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada o jednym dniu z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu konfliktu zbrojnego w ich kraju muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość.
60 KILO NICZEGO
reż. Piotr Domalewski
prod. Studio Munka SFP
27 minut
Zimny poranek w odkrywkowej kopalni kruszców. Krzysztof zaczyna swój pierwszy dzień pracy na stanowisku kierownika. Żeby przetrwać w środowisku pracowników fizycznych, do którego wyraźnie nie pasuje, zamierza trzymać dyscyplinę twardą ręką. Jednak nieoczekiwany wypadek, którego ofiarą staje się jeden z pracowników, wystawi zasady moralne Krzysztofa na ostateczną próbę. Bohater zrozumie, że łatwo być stanowczym w sprzyjających okolicznościach, jednak trudno przeciwstawić się złu, kiedy konsekwencje mogą być dla nas dramatyczne.
NIC NOWEGO POD SŁOŃCEM
reż. Damian Kocur
prod. Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego
25 minut
Michał mieszka na wsi i pracuje przy hodowli krów. Po pracy wraca do domu, je i odpoczywa. Każdy dzień Michała wygląda dokładnie tak samo. Każdy poza tym, w którym do Michała ma przyjechać poznana przez internet dziewczyna.
***
5. WAMA Film Festival odbędzie się między 9 a 13 października 2018 roku.
WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację projektu współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Programy edukacji filmowej towarzyszące festiwalowi współfinansują: Program Unii Europejskiej ERASMUS+, Program Dotacyjny NIEPODLEGŁA, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.
Partnerami festiwalu są: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie PLANETA 11.
Sponsorami imprezy są: Michelin Polska i Multimedia Polska.
Partnerem logistycznym festiwalu jest Auto-Idea Mercedes-Benz.
Oficjalny hotel festiwalowy to Warmiński Hotel & Conference.
Organizatorem imprezy jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem FILMFORUM.