Przejdź do treści

WAMA Film Festival – program dziesiątej edycji

  Na otwarcie spotkanie z ambasadorem festiwalu Jerzym Hoffmanem i pokaz dokumentu MIAŁEM FARTA w reż. Bogumiła Osińskiego. Na zakończenie zagra Stan Breckenridge – amerykański wokalista, pianista muzyki soulowej i jazzowej. Tak WAMA Film Festival świętuje swoje dziesiąte urodziny!

  Na olsztyńskich (i przyjezdnych!) kinomanów czeka w tym roku siedem pełnometrażowych koprodukcji, 20 pieczołowicie wybranych polskich filmów krótkometrażowych, pokazy specjalne i spotkania z twórcami. Wydarzenie rozpocznie się we wtorek 3 października i zakończy w sobotę 7 października. Przedstawiamy harmonogramy poszczególnych sekcji festiwalu.

  MIĘDZYNARODOWY KONKURS KOPRODUKCJI FILMOWYCH

  • THE OLD OAK, reż. Ken Loach, Wielka Brytania, Francja, Belgia 2023, 3/10, godz. 16.00

  Gdy Ken Loach mówi „Kolejka dla wszystkich!”, trzeba stawić się na wezwanie – mówi Piotr Czerkawski, koordynator programowy festiwalu. – Mimo upływu lat weteran brytyjskiego kina społecznego nie traci werwy i wciąż z tą samą gorliwością nawołuje do likwidacji uprzedzeń i zniwelowania podziałów. Tym razem osadza swą opowieść w scenerii brytyjskiego miasteczka, którego konserwatywni, spotykający się regularnie w tytułowym barze mieszkańcy, nieoczekiwanie zostają skonfrontowani z napływem uchodźców z Syrii.

  • PRZEŚWIETLENIE, reż. Cristian Mungiu, Francja, Szwecja, Belgia, Rumunia 2022, 3/10, godz. 20.15

  Bohaterowie filmów Cristiana Mungiu tak bardzo pogrążyli się w marzeniach o wyjeździe na zachód, że przegapili moment, w którym ich ojczysta Rumunia stała się ziemią obiecaną dla tysięcy imigrantów – mówi Czerkawski. – Gwałtowne przebudzenie z letargu okazuje się bolesne, więc nic dziwnego, że reżyser – nie rezygnując jednocześnie z otoczki dramatu społecznego – postanowił przedstawić je w konwencji groteskowego thrillera.

  • POWOLI, reż. Marija Kavtaradze, Litwa, Hiszpania, Szwecja 2023, 4/10, godz. 16.00

  Bohaterów POWOLI łączy wszystko: styl życia, zainteresowania, a nawet ten sam typ poczucia humoru – mówi Czerkawski. – Dzieli ich jednak kwestia fundamentalna, a mianowicie stosunek do seksualności. Film Marii Kavtaradze to na wskroś współczesna opowieść o miłości, w której dochodzi do przełamania tabu, ale nigdy nie przekracza się granic dobrego smaku.

  • TÓTEM, reż. Lila Avilés, Meksyk, Dania, Francja 2023, 4/10, godz. 18.15

  – Post i karnawał od stuleci toczą ze sobą wojnę, ale reżyserce TÓTEMU udało się wynegocjować zawieszenie broni – mówi Czerkawski. – W niezwykłym, jednocześnie uniwersalnym i zanurzonym w meksykańskim folklorze, filmie Lili Aviles, to, co bolesne okazuje się jednocześnie oczyszczające, a strata konsoliduje poczucie wspólnoty.

  • OPONENT, reż. Milad Alami, Szwecja, Norwegia 2023, 4/10, godz. 20.15

  Atrakcyjna mieszanka dramatu społecznego i politycznego thrillera – mówi Czerkawski. – Opowieść o profesjonalnym zapaśniku, który ucieka z Iranu do Szwecji i marzy o wznowieniu kariery zawodniczej. Iman szybko przekonuje się jednak, że oprócz rywalizacji z realnymi przeciwnikami czeka go dużo trudniejsza walka z upiorami przeszłości.

  • OPADAJĄCE LIŚCIE, reż. Aki Kaurismäki, Finlandia, Niemcy 2023, 7/10, godz. 11.00

  On jest alkoholikiem, który wytacza się z knajpy tylko po to, by zaraz wpaść do rynsztoka – mówi Czerkawski. – Ona jest zmęczoną i pozbawioną nadziei na przyszłość pracownicą supermarketu. Gdy się w sobie zakochują, wydaje się oczywiste, że nie mają szans. Na szczęście dla Akiego Kaurismakiego nie ma rzeczy niemożliwych. Fiński mistrz nakręcił film wzruszający, ale nie ckliwy, podnoszący na duchu, choć wyzbyty naiwności. A momentami również bardzo, bardzo zabawny.

  • NIEWINNOŚĆ, reż. Guy Davidi, Izrael, Dania, Finlandia, Islandia 2022, 7/10, godz. 12.45

  Slogany nawołujące do militaryzacji społeczeństwa coraz częściej pobrzemiewają w ustach polityków i spoglądają na nas z ulicznych billboardów – mówi Czerkawski. – Czy aby na pewno warto iść tą drogą? Przed udzieleniem odpowiedzi na to pytanie warto wsłuchać się w głos bohaterów NIEWINNOŚCI – dokumentu o młodych ludziach z Izraela mających na koncie doświadczenie restrykcyjnej, obowiązkowej służby wojskowej.

  KONKURS FILMÓW KRÓTKICH

  Z ponad 140 zgłoszeń wybrano 20 filmów. Wśród nich są produkcje zrealizowane w Polsce i za granicą, mocne kino kobiet o kobietach, surowe kino mężczyzn o pogubionych mężczyznach, czułe spojrzenie na pierwszą miłość i miłość zwyciężającą z czasem, uprzedzeniami i całym światem, świeże reakcje na najaktualniejsze problemy dzisiejszego świata – w skali mikro i globalnie, zmagania z historią, polityką i… najbliższą rodziną.

  Organizatorzy nadali poszczególnym blokom tytuły, by łatwiej było nawigować po bogatym programie. Po każdej z projekcji zaplanowano spotkanie z autorami filmów, którzy opowiedzą o kulisach powstawania swoich dzieł i odpowiedzą na pytania widowni.

  • Projekcja I, WIĘZY RODZINNE, 5/10, godz. 16.00: SIOSTRA (reż. Kasia K. Pieróg), TRZY OPOWIADANIA O BASI (reż. Mateusz Pietrak), PRZEPUSTKA (reż. Karolina Węglorz-Zima), TAŃCZĄCA CHMURA (reż. Platon Ogarev),
  • Projekcja II, ZASKAKUJĄCE SYTUACJE, 5/10, godz. 18.15: WSZYSTKO DLA MOJEJ PRZYJACIÓŁKI (reż. Lulu Pomorova), TAM, GDZIE PŁACZĄ PTAKI (reż. Jakub Wenda), WSZYSTKO W PORZĄDKU (reż. Piotr Matyja), WARSZAWA, HOLANDIA (reż. Ming-Wei Chiang), 
  • Projekcja III, GRUBE EMOCJE, 6/10, godz. 16.00: OPOWIEDZ MI O MNIE (reż. Maciej Miller), SELF (reż. Konrad Kultys), OJCIEC.SYN (reż. Jakub Gomółka), PIĘKNA ŁĄKA KWIETNA (reż. Emi Buchwald), 
  • Projekcja IV, NIEOBLICZALNY ŚWIAT, 6/10, godz. 18.15: ZIMA (reż. Tomasz Popakul, Kasumi Ozeki), PIEŚŃ HUMBAKÓW (reż. Klaudia Folga), MEDUZY (reż. Ola Szmida), BYĆ KIMŚ (reż. Michał Toczek), 
  • Projekcja V, KONFRONTACJE, 6/10, godz. 20.30: DO RAJU (reż. Marta Szymanek), AS IT WAS (reż. Anastasiia Solonevych, Damian Kocur), NA ŻYWO (reż. Mara Tamkovich), MOJE STARE (reż. Natasza Parzymies). 

  POKAZY SPECJALNE

  Trudno nie zauważyć wspólnego mianownika tegorocznych pokazów specjalnych – zadumy nad sytuacją na wschód od Polski. W czwartek 5 października o godz. 20.30 zobaczymy W UKRAINIE w reżyserii Tomasza Wolskiego i Piotra Pawlusa, natomiast w sobotę 7 października o godz. 17.30 zaprezentowane zostaną dwa filmy Magdaleny Juszczyk: POLACY DONBASU oraz WIARA. NADZIEJA. MIŁOŚĆ. Autorzy filmów przyjadą do Olsztyna i po projekcjach spotkają się z publicznością.

  WAMA NEW ENERGY – FILMOWA SEKCJA MŁODZIEŻOWA

  WAMA NEW ENERGY to propozycja dedykowana olsztyńskiej młodzieży – coś „świeżego” i  „na czasie”, coś, co wciągnie młodych ludzi w dyskusję. Gośćmi sekcji są laureaci 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: Lena Góra, która otrzymała nagrodę za główną rolę kobiecą w filmie IMAGO, a także Klaudiusz Chrostowski – reżyser filmu ULTIMA THULE uhonorowanego główną nagrodą w konkursie filmów mikrobudżetowych. 

  Harmonogram:

  • ROVING WOMAN, reż. Michał Chmielewski, 4/10, godz. 13.00, po projekcji spotkanie z Leną Górą scenarzystką i odtwórczynią głównej roli w filmie,
  • ULTIMA THULE, reż. Klaudiusz Chrostowski, 6/10, godz. 12.30, po projekcji spotkanie z autorem filmu.

  Wydarzenie przeznaczone jest dla licealistów, obowiązują zaproszenia. Szkoły zainteresowane udziałem w projekcjach prosimy o kontakt z organizatorem.

  JAK ZDOBYĆ BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI?

  Wejściówki rezerwujemy na stronie internetowej festiwalu. Dostępne są od godz. 18.00 w dniu poprzedzającym daną projekcję. W kinie wystarczy pokazać QR kod. 

  W rezerwacji pomóc mogą również wolontariusze w biurze festiwalowym w Multikinie.

  Pełny program: https://wamafestival.pl/program-2023/.


  Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

  Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

  Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

  Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

  Sponsorem festiwalu jest Michelin Polska Sp. z.o.o.

  Towarzyszące festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

  Projekt „INTERFILMLAB – edukacja na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (7. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozostających w dyspozycji Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w ramach Programu: „Rozwój Sektorów Kreatywnych 2023”.

  Partnerem branżowym festiwalu jest Crew United Polska.

  Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji imprezy są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), CinemaHall (Ukraina), Malta Film Foundation (Malta) oraz KINOGRAPHE (Francja).

  Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.