Przejdź do treści

Podsumowanie drugiego dnia

    WAMA Film Festival nabiera tempa – podsumowanie drugiego dnia

    Dzisiaj do festiwalowej widowni dołączyła najważniejsza grupa uczestników – najmłodsi. W kinie Awangarda 2 dzieci oglądały produkcje Studia Filmowego ANIMA-POL „Kaktus i Mały” i uczyły się zasad ekologii. Jakie może być lepsze miejsce do takich lekcji, niż stolica Warmii i Mazur?

    W ZGODZIE Z NATURĄ

    Ku zaskoczeniu dorosłych, najmłodsi doskonale wiedzieli, że dżdżownice są bardzo potrzebne, jak instaluje się baterie słoneczne na dachach domów, a także, że matkę naturę trzeba szanować, bo dzięki niej mamy dookoła piękne rośliny i zwierzęta.

    Pokazy bajek przeplatały edukacyjne gry. Podczas jednej z nich dzieci zakładały na nadgarstki gumki recepturki i miały za zadanie zdjąć je nie używając dłoni ani ust. W ten sposób uświadamiały sobie, jak trudno może być zwierzętom uwikłanym w śmieci pozostawione przez ludzi.

    ROZWÓJ POPRZEZ FILM

    Sekcja Dziecięca uzupełnia ofertę WAMA Film Festival. Twórcy wydarzenia liczą na to, że za kilka lat uczestnicy projekcji bajek wrócą do kinowych sal jako dojrzała festiwalowa publiczność głodna ambitnych filmów.

    Wojewódzka Biblioteka Publiczna gościła międzynarodowy panel dyskusyjny profesjonalistów zajmujących się edukacją artystyczną. Goście z Węgier – Michele Sita i Agnes Ludmann – opowiadali o popularności, jaką cieszy się w ich kraju kino włoskie. Mają nawet festiwal poświęcony wyłącznie produkcjom pochodzącym z Italii. Podkreślali użyteczność filmów w nauce języków obcych.

    Doktor Ewa Frączek z Filmforum opowiedziała o korzyściach płynących z pracy nad filmami. Doświadczają tego uczestnicy warsztatów, które odbywają się podczas WAMA Film Festival.

    CO NA WARSZTATACH?

    Tworzenie filmu od scenariusza po projekcję uczy wspólnego dążenia do jednego celu, pozwala na obcowanie z autorytetami, czerpanie z doświadczenia profesjonalistów (dzisiaj młodzież pracowała z Marią Zmarz-Koczanowicz, reżyserką i scenarzystką).

    – Podczas kręcenia filmów i oglądania prac innych grup uczestnicy obserwują sytuacje społeczne, z którymi na co dzień nie łatwo się zetknąć – przekonywała podczas panelu dr Ewa Frączek. – Rozwija się ich wrażliwość, stają się coraz bardziej świadomymi odbiorcami kultury.

    PROJEKCJE

    W kinie Helios trwa Konkurs Główny. Dzisiaj poznaliśmy kolejnych kandydatów do nagrody Jury: “Soy Nero” w reżyserii Rafi Pitts, film Pieter’a-Jan De Pue “Kraina oświeconych”, a także “Praktykanta” Boo Junfenga.