Pokazy najlepszych filmów poprzedniej edycji festiwalu po raz pierwszy odbywają się w wakacje. Jest szansa, że oferta trafi nie tylko do mieszkańców miast i miasteczek Warmii, Mazur i Powiśla, ale również do turystów. W planie są pokazy plenerowe, pod gwiazdami, z bryzą (morską lub jeziorną) na twarzy.
Ideą RETROSPEKCJI jest docieranie z festiwalowym kinem do miejsc oddalonych od stolicy województwa, gdzie oferta kulturalna bywa skromniejsza. Dziesiąta odsłona przedsięwzięcia angażuje rekordową liczbę partnerów – jest ich aż trzynastu! To domy kultury i kina z Elbląga, Braniewa, Działdowa, Dobrego Miasta, Ełku, Bartoszyc, Iławy, Olsztynka, Susza, Mrągowa, Morąga, Olecka i Pasymia.
W każdym z miast odbędą się dwie projekcje. Zaprezentowany zostanie pełnometrażowy film – OPADAJĄCE LIŚCIE, reż. Aki Kaurismäki (nagroda publiczności 10. WAMA Film Festival), a także blok trzech krótkometrażowych produkcji: WARSZAWA, HOLANDIA, reż. Ming-Wei Chiang, NA ŻYWO, reż. Mara Tamkovich, OPOWIEDZ MI O MNIE, reż. Maciej Miller.
Harmonogram sierpniowych pokazów przedstawia się następująco:
Miejski Ośrodek Kultury w Pasymiu
1 sierpnia – filmy krótkometrażowe
2 sierpnia – OPADAJĄCE LIŚCIE
Miejski Dom Kultury w Działdowie
5 sierpnia – filmy krótkometrażowe
6 sierpnia – OPADAJĄCE LIŚCIE
Bartoszycki Dom Kultury
19 sierpnia – filmy krótkometrażowe
21 sierpnia – OPADAJĄCE LIŚCIE
Morąski Dom Kultury
26 sierpnia – filmy krótkometrażowe
27 sierpnia – OPADAJĄCE LIŚCIE
Mrągowskie Centrum Kultury
29 sierpnia – filmy krótkometrażowe i OPADAJĄCE LIŚCIE
We wrześniu RETROSPEKCJA odwiedzi jeszcze:
- Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu – Kino Światowid (3 i 4 września),
- Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście (5 i 6 września),
- Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku Mazury Garbate,
- Iławskie Centrum Kultury (9 września),
- Ełckie Centrum Kultury – Kino ECK (14 i 15 września),
- Miejski Dom Kultury w Olsztynku.
OPADAJĄCE LIŚCIE, reż. Aki Kaurismäki, prod. Sputnik, Bufo, Pandora Film
Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym. Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke…
WARSZAWA, HOLANDIA, reż. Ming-Wei Chiang, prod. Szkoła Filmowa w Łodzi
Pośród zgiełku dzielnicy Bałuty w Łodzi młody mężczyzna maskuje swoje prawdziwe „ja”, zagubiony w gonitwie dorywczych zajęć. Ostre słowa i wyboiste ulice to wszystko, co wypełnia jego dni. Ale pewna osoba sprawia, że zaczyna dostrzegać coś więcej. Razem przemierzają miasto na skuterze, dzieląc się posiłkami i chwilami. Nieuchronnie zbliża się dzień pożegnania.
NA ŻYWO, reż. Mara Tamkovich, prod. Wajda Studio
Pokojowa manifestacja w Mińsku zostaje brutalnie spacyfikowana przez milicję. Dziennikarki niezależnej białoruskiej telewizji jako jedyne prowadzą transmisję z przebiegu wydarzeń. Gdy zostają namierzone przez milicyjny dron, stają przed dramatycznym wyborem. Fabuła inspirowana prawdziwą historią Kateriny Bakhvalovej i Darii Chultsovej z BELSAT TV.
OPOWIEDZ MI O MNIE, reż. Maciej Miller, prod. Studio Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Porzucona w szpitalu Magda nigdy nie poznała swojej biologicznej matki. Brak własnego miejsca i poczucia tożsamości nie pozwalają jej normalnie żyć. Dziewczyna chce rozwikłać zagadkę oraz dowiedzieć się, kim naprawdę jest. Czuje, że prawda może ją wyzwolić i pomóc w poradzeniu sobie z ciężarem, jaki nosi. Bohaterka wyrusza w emocjonalną podróż, by w końcu odnaleźć siebie.
11. WAMA Film Festival odbędzie się między 17 a 21 września 2024 roku w Olsztynie.
Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.
Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Sponsorem festiwalu jest Michelin Polska Sp. z.o.o.
Towarzyszące festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.
Projekt „INTERFILMLAB 8.0 – program edukacyjny na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (8. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozostających w dyspozycji Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w ramach Programu: „Rozwój Sektorów Kreatywnych 2024”.
Partnerem branżowym festiwalu jest Crew United Polska.
Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji imprezy są: Malta Film Foundation (Malta), Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), Malfamé Association (Francja), Foundation for Art Development AIA (Gruzja) i Cinemahall INGO (Ukraina).
Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.