Przejdź do treści

W Olsztynie trwa 7. edycja Polsko-Ukraińskich Warsztatów Filmowych

  Młodzi ludzie, pragnący rozwijać swoje umiejętności filmowe spotkali się w stolicy Warmii i Mazur, aby wziąć udział w tygodniowych warsztatach, podczas których nie tylko zdobędą nowe kompetencje i wiedzę, ale także poznają kulturę i język swojego sąsiada.

  Program tegorocznych warsztatów jest wyjątkowo intensywny. W zaledwie kilka dni młodzi adepci sztuki filmowej mają stworzyć scenariusze i koncepcje krótkich reklam społecznych, które następnie samodzielnie wyreżyserują i zmontują. Tematy, którym poświęcone będą ich produkcje to wielokulturowość, relacje sąsiedzkie oraz narodowe tradycje i obyczaje. Wątkiem przewodnim projektu jest wspólne odkrywanie podobieństw i różnic kulturowych Polski i Ukrainy.

  Uczestnicy pracują pod okiem doświadczonych filmowców i edukatorów: Marka Pawlikowskiego – realizatora filmowego, koordynatora programów edukacji filmowej w Stowarzyszeniu FILMFORUM oraz Karima Kourani – filmoznawcy, wykładowcy, realizatora filmowego,  wiceprzewodniczącego francuskiego stowarzyszenia KINOGRAPHE.

  Pierwszego dnia warsztatów odbyło się oficjalne powitanie uczestników przez wykładowców oraz dyrektora Stowarzyszenia FILMFORUM – Macieja Dominiaka. Uczestnicy poznali szczegółowy harmonogram czekających ich zajęć. Przeszli także krótkie szkolenie dotyczące zasad bezpieczeństwa podczas realizacji projektów w czasie pandemii Covid-19. Następnie uczestnicy wzięli udział w wykładzie poświęconym wspólnym wątkom w kulturze oraz historii Polski i Ukrainy, a także w warsztatach dotyczących pracy nad scenariuszem filmowych reklam społecznych.

  Drugi dzień obfitował w praktyczną wiedzę, która będzie niezbędna uczestnikom, aby stworzyć w kolejnych dniach własne produkcje filmowe. Warsztaty rozpoczęły się od zapoznania się z zasadami obsługi sprzętu do rejestracji obrazu i dźwięku. Wielu uczestników mogło po raz pierwszy wziąć do ręki kamerę i zrealizować własny materiał.

  Po praktycznych ćwiczeniach ze sprzętem filmowym przyszedł czas na przygotowanie młodych ludzi do tworzenia scenariuszy filmowych. Karim Kourani dzielił się z warszatatowiczami swoją wiedzą i doświadczeniem, związanym z realizacją kampanii społecznych i zasad tworzenia scenariuszy do filmów reklamowych. Następnie uczestnicy podzieleni na grupy pracowali nad stworzeniem własnych scenariuszy.

  Kolejne dni warsztatów będą dla młodych filmowców z Polski i Ukrainy bardzo pracowite. Na podstawie stworzonych w grupach scenariuszy, zrealizują krótkie formy filmowe, poświęcone międzysąsiedzkiej współpracy oraz kulturze i tradycji obu krajów. Zrealizowane filmy zostaną zaprezentowane 9 października 2021 roku podczas uroczystego finału programów edukacji filmowej, który odbędzie się w Olsztynie, w przestrzeniach Multikina, o godzinie 14:00.

  ***

  Organizatorem Polsko-Ukraińskich Warsztatów Filmowych w Olsztynie jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

  Warsztaty współorganizuje CinemaHall.

  Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży 2021”.