Przejdź do treści

TO BYŁ LIPIEC 1945

  TO BYŁ LIPIEC 1945

  52 min., Polska, 2020

  reżyseria
  Waldemar Czechowski

  produkcja
  Stowarzyszenie FILMFORUM, Telewizja Polska S.A., Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

  dystrybucja
  Stowarzyszenie FILMFORUM

  10 PAŹDZIERNIKA 2020 | 18:45

  POKAZ SPECJALNY I SPOTKANIE Z REŻYSEREM

  MULTIKINO ul. Tuwima 26, Olszyn

  „To Był Lipiec 1945” w reżyserii Waldemara Czechowskiego to opowieść o jednej z największych, zaraz po Katyniu, tragedii Polaków, która wydarzyła się dwa miesiące po zakończeniu II wojny światowej. Film prezentuje rozmowy z ostatnimi żyjącymi świadkami tych ponurych wydarzeń. Bohaterowie wędrują po miejscach kaźni ofiar, wskazują miejsca, z których Sowieci porwali członków ich rodzin – żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. „To Był Lipiec 1945” to przede wszystkim opowieść o losach ludzi, ich przeżyciach, o sensie cierpienia i milczenia. Autorzy stopniowo odkrywają przed widzem poszczególne elementy tajemniczych wydarzeń z lipca 1945 roku – wydarzeń, które do dzisiaj stanowią zagadkę dla historyków i czekają na wyjaśnienie.

  Film jest efektem programu filmowej edukacji historycznej, realizowanego w roku 2018 podczas 5. edycji WAMA Film Festival. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu Waldemarem Czechowskim, które poprowadzi krytyk filmowy, dziennikarz i publicysta Łukasz Adamski.

  scenariusz i reżyseria: Waldemar Czechowski
  producent: Maciej Dominiak
  zdjęcia: Sebastian Kniza
  montaż: Monika Worona
  dźwięk: Aleksandra Łoś
  animacje: Sylwia Sieradzka
  producent wykonawczy: Dorota Kozłowska-Woźniak
  producent nadzorujący (TVP S.A.): Jerzy Jakutowicz
  kierownictwo produkcji: Simone Lipińska

  Produkcję filmu dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” oraz ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.