Przejdź do treści

„To Był Lipiec 1945”

  „To Był Lipiec 1945” – warsztaty kreatywne dla montażystów filmowych w ramach programu filmowej edukacji historycznej

  Program edukacji profesjonalnej przeznaczony dla rozpoczynających filmową karierę montażystów filmowych, którzy zmierzą się z trudnym procesem postprodukcji filmu dokumentalnego o tematyce historycznej. Zadaniem uczestników będzie postprodukcja krótkich form filmowych na podstawie materiałów dokumentalnych przygotowanych przez profesjonalnych filmowców.

  Pod opieką doświadczonych ekspertów (reżysera i montażysty) przez kilka festiwalowych dni uczestnicy analizować będą dostarczony im materiał filmowy. W ramach warsztatów budowane będą koncepcje narracyjne, tworzone pierwsze „układki” i kolejne wersje montażowe, aż w końcu powstaną finalne, krótkometrażowe formy dokumentalne, zaprezentowane podczas uroczystego finału warsztatów.

  Celem Warsztatów jest:

  • opracowanie i wdrożenie nowoczesnych metod edukacji historycznej służących upowszechnianiu i popularyzacji wiedzy dotyczącej najnowszej historii Polski;
  • wspieranie rozwoju dokumentalnej twórczości filmowej o tematyce historycznej;
  • upowszechnianiu wiedzy na temat trudnych momentów polskiej historii, zaprezentowanych w sposób przyciągający uwagę młodych ludzi i trafiający do szerokiego grona odbiorców;
  • ukazanie historii Polski jako cennego źródła wartości, wzorców i odniesień, które inspirują do działań twórczych i prowadzenia żywego dialogu z historią.

  Warsztaty odbędą się w dniach 8-13 października 2018 r. Program przeznaczony jest dla osób w wieku od 18 do 30 lat, które posiadają już podstawową wiedzę i dorobek w zakresie montażu lub postprodukcji filmowej.

  Warsztaty są częścią projektu „To był lipiec 1945 – program filmowej edukacji historycznej dotyczący wydarzeń związanych z Obławą Augustowską”
  czytaj więcej:
  www.oblawa-augustowska.pl

  Organizator:
  Stowarzyszenie FILMFORUM.

  Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

  Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej.

  Partnerzy:
  Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 Roku
  Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce

  Patronat:
  Narodowy Instytut Dziedzictwa.