Przejdź do treści

CEREMONIA FINAŁOWA – STAN BRECKENRIDGE – KONCERT

  7 października 2023 | 20:30

  Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie
  (ul. Głowackiego 1, Olsztyn)

  W trakcie uroczystości nastąpi wręczenie nagród w konkursach filmowych oraz
  prezentacja efektów realizacji działań edukacyjnych.

  STAN BRECKENRIDGE

  Amerykański wokalista, pianista muzyki soulowej i jazzowej, kompozytor i autor tekstów. Posiada tytuł doktora w dziedzinie muzykologii, nadany przez Claremont Graduate University w Kalifornii, USA. W 2019 roku otrzymał wyróżnienie Amicus Poloniae („Przyjaciel Polski”), przyznawane corocznie obywatelom USA za zasługi w dziedzinie rozwoju stosunków polsko-amerykańskich.

  Występował przed publicznością i wykładał na całym świecie, m.in. w Dubaju, Wielkiej Brytanii, we Francji, w Niemczech, Japonii, Litwie, Meksyku, Maroku, Polsce, Słowacji, Ukrainie i na Węgrzech. W Stanach Zjednoczonych można go było usłyszeć np. w The Dorothy Chandler Pavilion, The Greek Theater, The Los Angeles Forum, The Los Angeles Sports Arena, The Hollywood Bowl, podczas Watts Summer Festival, w Capitol Records, a także w wielu krajowych stacjach telewizyjnych. Wśród jego publiczności lub też współwykonawców znaleźli się m.in.: Madeleine Albright, Mahalia Jackson, Jerry Lewis, Martha Reeves (oraz the Vandellas), Larry McCormick, Greg Morris, Rowan & Martin, David Ruffin (wraz z the Temptations), Nancy Sinatra, John Travolta, John Wayne i wiele innych sław.

  Wystąpił w charakterze gościa specjalnego w lutym 2022 w Dubaju podczas wystawy Expo 2020 (trwającej od października 2021 do marca 2022). Polskiej publiczności dał się poznać, np. czterokrotnie goszcząc w programie Jaka to melodia?, trzykrotnie w Dzień Dobry TVN; grał też dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz jako gość specjalny podczas polsko-amerykańskiego pikniku wojskowego „Razem Bezpieczni”, zorganizowanego z okazji wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce, podczas obchodów Amerykańskiego Dnia Niepodległości w Krakowie, jak również na zaproszenie m.in. ambasadorów USA w Polsce – Paula W. Jonesa, Stephena D. Mulla oraz Lee A. Feinsteina czy też ambasador USA w Polsce – Georgette Mosbacher, podczas uroczystości nadania mu wyróżnienia Amicus Poloniae w 2019 roku przez ambasadora Rzeczypospolitej w USA Piotra Wilczka.

  W 2020 roku skomponował i nagrał siedem singli, których motywem przewodnim jest rok pandemii COVID-19, napisał oraz nagrał utwór zatytułowany A New Beginning, uświetniający inaugurację Szkoły Nauk o Języku i Literaturze na UAM w Poznaniu, a także wspólnie z Basią Gąsienicą Giewont nagrał autorską wersję popularnej piosenki świątecznej Baby It’s Cold Outside. W roku 2021 wystąpił na płycie Polish Songs autorstwa Józefa Eliasza z udziałem Eljazz Big Band, na której śpiewa piosenki napisane przez znanych i lubianych polskich kompozytorów. Dnia 10 czerwca 2022 ukazał się jego nowy singiel pt. What’s Going On – Co Się Dzieje. Stan Breckenridge ma na swoim koncie jedenaście albumów.

  Oprócz działalności artystycznej piastuje stanowisko profesora wizytującego na Wydziale Anglistyki UAM w Poznaniu oraz na UMCS w Lublinie. Wcześniej był dyrektorem Wydziału Studiów Afroamerykańskich na Stanowym Uniwersytecie Kalifornii w Fullerton. Autor czterech podręczników uniwersyteckich.

  STAN BRECKENRIDGE – KONCERT

  DO POBRANIA