SEKCJA MŁODZIEŻOWA
6-8 PAŹDZIERNIKA 2020
PROJEKCJE FILMOWE I WARSZTATY
Salon Wystawowy Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie
organizator:
Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji
współorganizator:
Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie
współfinansowanie:
Trzy dni warsztatów, webinariów, prelekcji i projekcje filmowych. Spotkania z młodzieżową z Warmii i Mazur, dotyczące m.in. takich zagadnień, jak: neutralność klimatyczna, recycling, zarządzanie zasobami przyrody, świadomość ekologiczna, ochrona wód oraz ochrona powietrza i klimatu.
Celem wydarzenia będzie utrwalenie w świadomości młodych odbiorców zagadnień związanych z Europejskim Zielonym Ładem i uświadomienie im w prosty sposób, że są to działania przyjazne dzieciom i dorosłym, sprzyjające zwiększeniu kapitału społecznego oraz zachowaniu równowagi w przyrodzie współczesnej Polski.
W ramach sekcji zostaną zaprezentowane filmy, które nie tylko będą poruszać tematy świadomego dbania o naturę i jej ekosystem, ale również pokażą, jak przyroda może inspirować twórców różnych dziedzin sztuki: fotografii, malarstwa, filmu i literatury.
W ramach cyklu zostaną zaprezentowane filmy:
Niemcy, 110 min.
Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado
Decia Films
ŚRODA (7 PAŹDZIERNIKA 2020), godzina 10:30
CZWARTEK (8 PAŹDZIERNIKA 2020), godzina 10:30
Sebastiao Salgado, brazylijski fotograf, podróżował po całym świecie przez 40 lat. Dokumentował ludzkość w okresie dramatycznych zmian, będąc tym samym świadkiem najważniejszych wydarzeń na świecie: konfliktów wojennych, klęsk głodu i przymusowych emigracji. Sławę przyniosły mu cykle fotografii poświęcone kondycji człowieka, w których zajrzał do jądra ciemności ludzkości. W swym nowym projekcie fotograficznym, poświęconym pięknu Ziemi, po raz pierwszy odszedł od fotografii społecznej na rzecz dokumentowania terenów nietkniętych przez zachodnią cywilizację, gdzie bez przeszkód nadal rozwija się fauna i flora, i gdzie można zobaczyć krajobrazy jakby zaczerpnięte z księgi Genesis. Film pokazuje życie Sebastiao Salgado i jego prace, dzięki którym stał się jednym z najsłynniejszych fotografów na świecie. Poznajemy Salgado z perspektywy jego syna Juliano oraz Wima Wendersa, współreżysera filmu i fotografa.
Polska, Czechy, Szwecja, Niemcy, 128 min.
Agnieszka Holland
Studio Filmowe TOR
WTOREK (6 PAŹDZIERNIKA 2020), godzina 10:30
CZWARTEK (8 PAŹDZIERNIKA 2020), godzina 13:30
Główną bohaterką „Pokotu” jest Janina Duszejko, która każe się nazywać po prostu Duszejko, a i tak mało kto zapamiętuje jej nazwisko. To emerytowana inżynierka, miłośniczka astrologii i wegetarianka. Pełna pasji i wrażliwości. Walczy o fundamentalne wartości, którym jest wierna, ale nie jest jej łatwo. I z powodu społeczności, która rządzi się patriarchalnym porządkiem i z powodu wieku. Duszejko kiedyś budowała mosty na Bliskim Wschodzie, dziś mieszka samotnie w Sudetach. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Wtedy zaczyna niekonwencjonalne śledztwo… Agnieszka Holland mówiła o „Pokocie”, że mógłby nosić tytuł „To nie jest kraj dla starych kobiet”. Po premierze w Berlinie, nazywany był „subtelnym ekologicznym thrillerem”. Recenzenci doceniali również go za humor, fantastyczną kreację Agnieszki Mandat, za wspaniałe, unikalne zdjęcia. W „Pokocie” mieszają się gatunki filmowe, co nietypowe dla Agnieszki Holland. „Pokot” nie daje się zaszufladkować. W pięknych plenerach Kotliny Kłodzkiej miesza się kryminał, czarna komedia, thriller i magia.
Polska, 23 min.
Julia Bui, Mai Bui
Szaro Biuro Production
WTOREK (6 PAŹDZIERNIKA 2020), godzina: 14:10
ŚRODA (7 PAŹDZIERNIKA 2020), godzina 14:10
Film – adaptacja ballady Adama Mickiewicza – utrzymany w konwencji thrillera romantycznego, w którym współczesny świat przeplata się ze światem XIX-wiecznych podań ludowych. Głównym bohaterem jest 16-letni Michał, w którym rodzi się pierwsze uczucie do pięknej, lecz tajemniczej dziewczyny. Podążając za nią odkrywa równoległą, magiczną rzeczywistość i zamieszkującą tam nimfę… Czy zdoła uwolnić się od jej zwodniczego uroku i zachować wierność? Jest to pierwsza filmowa próba zmierzenia się z balladami Adama Mickiewicza.
Warsztaty i prelekcje poprowadzi Anna Równy – trenerka edukacji filmowej, liderka programu „Filmoteka Szkolna”, autorka materiałów edukacyjnych i publikacji o tematyce filmoznawczej, laureatka nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja Filmowa”