Przejdź do treści

SEKCJA DZIECIĘCA

    13.10.2017 Olsztyn . Warsztaty edukacyjne dla dzieci w kinie Awangarda podczas WAMA Film Festival 2017.
    Fot. Przemysław Skrzydło / WingPress

    Filmowa Sekcja Dziecięca

    PROGRAM EDUKACJI FILMOWEJ
    warsztaty edukacyjne dla dzieci

    W tym cyklu, dla najmłodszych widzów oraz ich rodziców, w ramach WAMA Film Festival zaprezentowane zostaną najciekawsze dziecięce filmy animowane. Jak co roku, filmowe spotkania łączyć będą rozrywkę z edukacją.

    Projekcje w przyjazny sposób poruszać będą zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa na drodze, zachowania w sytuacjach kryzysowych i podstawowych zagrożeń czyhających na młodego człowieka w przestrzeni dużego miasta.


    ZESTAW 1

    Filmy edukacyjne zrealizowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach projektu „Bezpieczna szkoła w strefie Schengen” przez Wydział Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin.

    „Pięciu rozbójników” – film z serii „Kuba i Śruba”
    Reż. Bronisław Zeman, Andrzej Orzechowski

    (prod. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Polska 2016, 11 minut)

    Na co wydać oszczędności zgromadzone w skarbonce? Tym razem wyobraźnię chłopców uruchamia sroka, która z okna ich pokoju kradnie błyszczące auto zabawkę. Kuba i Śruba wkraczają w świat fantazji. Okazuje się, że sroka nie jest zwykłym ptakiem, ale hersztem przestępczej szajki. Osobnik ten nie dość że ukradł autko Śruby, to jeszcze wraz ze swoimi kamratami ma zamiar obrabować bank, w którym chłopcy trzymają swoje oszczędności. Nieoczekiwanie Kuba i Śruba, chcąc zapobiec przestępstwu, sami zostają oskarżeni o napad na bank.

    „Basia i biwak” – film z serii „Basia”
    reż. Marcin Wasilewski

    (prod. Grupa Smacznego, Polska 2017, 11 minut)

    Co trzeba wziąć ze sobą na biwak? Ulubioną książkę, piłkę… i żelki! Basia wraz z rodzicami i braćmi wybiera się na wakacje pod namiotem. Czeka ich wiele atrakcji – zbieranie grzybów i zdobywanie nowych sprawności. Choć ten wyjazd miał wyglądać inaczej, dziewczynka przekona się, jaką frajdą może być wspólne spędzanie czasu i kontakt z przyrodą.


    ZESTAW 2

    „Nie taki prąd straszny”

    (prod. Fundacja Enea, Polska 2012, 9 minut)

    Film edukacyjny dotyczący bezpiecznego obcowania z urządzeniami elektrycznymi zrealizowany w ramach programu przygotowanego przez Fundację Enea.

    „Latający kuferek – film z serii „Kuba i Śruba”
    reż. Marek Burda

    (prod. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Polska 2016, 12 minut)

    Dobry pilot poleci nawet na drzwiach od stodoły. Kuba i Śruba mają głowy nie od parady i w latającym kuferku trafiają wprost pod jamę smoka. Okazuje się, że smok więzi porwaną dziewczynkę. Chłopcy stają w jej obronie, ale nawet broń na grubego zwierza nie robi na smoku wrażenia. Sytuacja wydaje się być beznadziejną, ale na szczęście Kuba zna historię wawelskiego smoka.

    „Smaki” – film z serii „Żubr Pompik”
    reż. Maciej Kur

    (prod. EgoFilm, Polska 2017, 7 minut)

    Pompik i Polinka mają dosyć jedzenia codziennie tego samego: traw i ziół. Chcąc dziś spróbować czegoś nowego, dlatego wyruszają sprawdzić, co takiego jedzą inne zwierzaki.


    ZESTAW 3

    „Zagubiony”, „Lekarstwo”, „Na ratunek”, „Burza”, „Piłkarz”

    (prod. Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polska 2011/2012, 5 minut)

    Filmy edukacyjne zrealizowane w ramach projektu „Wszystko zaczyna się od przedszkola” przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

    „Kije samobije” – film z serii „Kuba i Śruba”
    reż. Bronisław Zeman, Andrzej Orzechowski

    (prod. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Polska 2017, 12 minut)

    Tym razem fantazja chłopców przenosi ich w tybetańskie klimaty. Kuba i Śruba odnajdują się w klasztorze Szalonego Lina. Okazuje się, że walki wschodu, obok bajek, są tym, co bracia lubią najbardziej, ale niespodziewanie dla nich w tybetańskiej scenerii pojawia się groźny Dżin. Sytuacja najwyraźniej wymyka się spod kontroli. Na szczęście na świecie są prawdziwi Mistrzowie i są kije samobije…

    „Basia i dziadkowie” – film z serii „Basia”
    reż. Marcin Wasilewski

    (prod. Grupa Smacznego, Polska 2017, 11 minut)

    Basia jest niepocieszona – przeziębiona nie może jechać do dziadków. Na szczęście to oni wpadną z wizytą. Ale co robić, kiedy nie można wyjść z łóżka i doskwiera nuda? Dziadek Henryk ma na to radę – dzięki wyobraźni łóżko zmienia się w piracki statek! Mali widzowie uczą się, jak spędzać wspólnie czas i z empatią podchodzić do osób starszych.


    ZESTAW 4

    Filmy edukacyjne zrealizowane w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna+”

    (prod. Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ośrodek Rozwoju Edukacji)

    Co zrobić gdy zapali się na kimś ubranie? Co zrobić w przypadku wystąpienia pożaru w domu lub szkole? Jak zachować się gdy pali się las lub łąka? Jak zaalarmować służby pomocnicze?

    „Fasolowa zupa” – film z serii „Kuba i Śruba”
    reż. Marek Burda

    (prod. Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, koprodukcja: PISF Narodowy Instytut Audiowizualny TVP S.A. Urania s.r.o., Polska 2016, 12 minut)

    Nawet zwykła zupa, w której pływają małe fasolki, może być początkiem niezwykłej przygody. Trzeba tylko uruchomić wyobraźnię i zobaczyć jak fasolka wypuszcza długi pęd. Tej wyobraźni nie brakuje Kubie i Śrubie, którzy wspinając się po łodydze fasoli docierają do zamku położonego ponad chmurami. Tam w komnacie tajemniczego zamku spotykają Piękną i zazdrosnego o nią Bestię. Kuba i Śruba wpadają w poważne tarapaty, ale na szczęście piękna nieznajoma dysponuje latającym dywanem.

    „Liście” – film z serii „Żubr Pompik”
    reż. Paweł Garbacz

    (prod. EgoFilm, Polska 2017, 7 minut)

    Pompik odkrywa, że zwierzęta szykują się na nadejście zimy. Przestraszony postanawia zbudować gniazdko i zebrać zapasy, by uniknąć nadchodzących mrozów.