Przejdź do treści

Ruszają prace nad regionalnym funduszem filmowym – podsumowanie czwartego dnia WAMA Film Festival

    Dzień po ogłoszeniu decyzji marszałka województwa warmińsko-mazurskiego o utworzeniu regionalnego funduszu filmowego w Olsztynie, podczas WAMA Film Festival spotkali się przedstawiciele samorządu województwa i urzędu miasta oraz profesjonaliści z branży filmowej.  Rozmawiano o szczegółach dotyczących stworzenia mechanizmu rozwijania i wspierania produkcji filmowych na Warmii i Mazurach.

    Gości spotkania przywitali jego pomysłodawcy – Marcin Kot Bastkowski – dyrektor WAMA Film Festival oraz Maciej Dominiak – producent festiwalu. Informacja o utworzeniu funduszu to wspaniała wiadomość dla branży filmowej – powiedział Marcin Kot Bastkowski – Już mrozimy szampana. Odkorkujemy, kiedy dzięki Funduszowi Filmowemu zostaną zrealizowane pierwsze filmy.

    GŁOS FACHOWCÓW

    Na sali obecni byli m.in. szef Polskiej Komisji Filmowej Tomasz Dąbrowski, rzecznik prasowy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Rafał Jankowski, a także dyrektor Filmoteki Narodowej Anna Sienkiewicz-Rogowska. Spotkanie moderowała dr Anna Wróblewska, dyrektor Instytutu KOSMOPOLIS, organizatora WAMA Film Festival w Olsztynie.

    –  Cieszę się, że mogliśmy tak szybko spotkać się w gronie fachowców – powiedziała Wioletta Śląska-Zyśk – wicemarszałek województwa i gospodarz spotkania. – Chętnie wysłuchamy Państwa uwag, aby tym lepiej się przygotować i spełnić oczekiwania pokładane w tej inicjatywie. Rzeczywiście szampana można już mrozić.

    WSPARCIE MISTRZÓW

    Honorowi goście – Jerzy Hoffman i Janusz Majewski – od lat związani są z Warmią i Mazurami i od lat zabiegali o powstanie funduszu filmowego w regionie. Janusz Majewski podkreślał, że sam niejednokrotnie korzystał z dofinansowań pochodzących z regionalnych funduszy filmowych. Bez tych środków realizacja kilku jego projektów filmowych byłaby niemożliwa.

    – W naszym świecie niestety bez pieniędzy kino nie powstaje – wyjaśniał mistrz Jerzy Hoffman. – Można samemu napisać książkę, namalować obraz, skomponować utwór, ale film bez pieniędzy nie powstanie. Dzięki serdeczne. Mam nadzieję, że w tym, co w przyszłości stworzy polska kinematografia, ta wasza cegiełka będzie zauważalna.

    POTENCJAŁ WARMII I MAZUR

    Najistotniejszą merytorycznie częścią programu spotkania była prezentacja Tomasza Dąbrowskiego – szefa Polskiej Komisji Filmowej. Ekspert  namawiał do powołania regionalnej komisji filmowej, która uzupełni fundusz o niezbędną bazę informacyjną i logistyczną. Dopiero te dwa elementy działające jednocześnie skutecznie przyciągną producentów filmowych i pozwolą na promocję regionu.

    – Skalę potencjału Warmii i Mazur niech zobrazuje fakt, że film „Niewinne” Anne Fontaine, który był niemal w całości kręcony w klasztorze pod Ornetą, znalazł się w ścisłej trójce francuskich nominacji do Oscara – mówił Tomasz Dąbrowski. Ten film jednak, mimo ogromnego potencjału promocyjnego nie miał jeszcze szansy na skorzystanie ze wsparcia lokalnego samorządu.

    ZYSKA GOSPODARKA

    Tomasz Dąbrowski opowiedział o zasadach funkcjonowania innych regionalnych i miejskich funduszy filmowych, których jest już w Polsce 11. Zazwyczaj działają w strukturach samorządowych instytucji kultury , a procedury finansowania produkcji filmowej przez fundusze regionalne organizowane są w formie konkursów. Wygrywają te projekty, które najsilniej związane są z regionem. Często w umowach znajduje się zapis zobowiązujący producenta filmu do wydatkowania znacznej części otrzymanych środków w regionie.

    – Produkcja filmowa to czysty biznes – mówił Dąbrowski. – Korzysta cała gospodarka – sfera usług, hotele, gastronomia, lokalni rzemieślnicy. Powstają nowe miejsca pracy, rozwija się turystyka filmowa. Fundusz filmowy przyciągnie produkcję filmową na Warmię i Mazury, a to z kolei stanie się bodźcem do rozwoju gospodarczego regionu.

    A W KINIE…

    WAMA Film Festival nie zwalnia. Dzisiaj odbył się Konkurs Filmów Krótkich, w którym startowało 12 produkcji. W kinie Helios zagościli twórcy  większości z nich. Olsztyńska publiczność miała więc niepowtarzalną okazję ich poznać.

    W Książnicy Polskiej odbyło się spotkanie autorskie z Anną Wróblewską oraz promocja jej książki „Polski film dla dzieci i młodzieży”.