Startuje wakacyjna podróż festiwalowego kina po Warmii, Mazurach i Powiślu. Objazd najlepszych filmów z poprzedniej edycji festiwalu zatacza szerokie kręgi – i to nie tylko jesienią. Od dwóch lat seanse odbywają się również w wakacje, dzięki czemu RETROSPEKCJA trafia do większej liczby widzów. W tym roku przystanki na trasie festiwalowego kina znajdą się w dwunastu miastach i miasteczkach regionu.
Do stałych partnerów projektu należą Elbląg, Braniewo, Działdowo, Dobre Miasto, Ełk, Bartoszyce, Iława, Olsztynek, Susz, Mrągowo, Morąg i Olecko. Celem RETROSPEKCJI jest dotarcie z festiwalowym kinem do miejsc oddalonych od stolicy województwa, gdzie oferta kulturalna bywa skromniejsza.
W każdym z miast odbędą się dwie projekcje. Zaprezentowany zostanie pełnometrażowy film — MOJE ULUBIONE CIASTO, reż. Maryam Moghaddam, Behtash Sanaeeha, a także blok trzech krótkometrażowych produkcji: BREATHLESS, reż. Marta Socha, NIE MA MNIE, reż. Daniel Le Hai, GORZKO, reż. Marcin Kluczykowski.
Harmonogram nadchodzących pokazów jest jeszcze niepełny, lecz najbliższe dwa odbędą się w Suszu i Elblągu:
Suski Ośrodek Kultury
25 lipca — filmy krótkometrażowe i MOJE ULUBIONE CIASTO
Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu — Kino Światowid
2 sierpnia — filmy krótkometrażowe
3 sierpnia — MOJE ULUBIONE CIASTO
Pozostali partnerzy wydarzenia to:
● Miejski Dom Kultury w Działdowie,
● Morąski Dom Kultury,
● Regionalny Ośrodek Kultury w Olecku Mazury Garbate,
● Miejski Dom Kultury w Olsztynku,
● Braniewskie Centrum Kultury,
● Bartoszycki Dom Kultury,
● Mrągowskie Centrum Kultury,
● Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście,
● Ełckie Centrum Kultury, Kino ECK.
MOJE ULUBIONE CIASTO, reż. Maryam Moghaddam, Behtash Sanaeeha, prod. Filmsazan Javan, Caractères Productions, Hobab
Po śmierci męża i wyjeździe córki do Europy siedemdziesięcioletnia mieszkanka Teheranu Mahin czuje się osamotniona. Kobieta marzy o tym, by jesień swojego życia spędzić mając u boku kogoś, z kim mogłaby dzielić radości i troski dnia codziennego. Podczas jednego ze spotkań przyjaciółki przekonują ją, by chociaż spróbowała dać sobie jeszcze jedną szansę na miłość. Plan Mahin jest prosty – przełamanie codziennej rutyny i ożywienie życia uczuciowego, o którym wydaje się, że dawno już zapomniała.

BREATHLESS, reż. Marta Socha, prod. Marta Socha
Jana – dziewczyna z Belgradu, chorująca na mukowiscydozę, prosi przyjaciółkę o udokumentowanie chwil z jej życia z chorobą. Lekarze przewidują, że Jana umrze przed ukończeniem dwudziestego piątego roku życia. Z biegiem dni dziewczyna dowiaduje się o leku dostępnym za granicą. Postanawia opuścić rodzinę i walczyć o prawo do leczenia.
NIE MA MNIE, reż. Daniel Le Hai, prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Piotr po latach wraca do domu rodzinnego, by skonfrontować się z ojcem alkoholikiem i odbudować relację ze swoim bratem Krzysiem. Film opowiada o człowieku, który musi zmierzyć się z przeszłością, która go dogania. W rolach głównych Piotr Głowacki, Andrzej Grabowski i Paweł Kempa.
GORZKO, reż. Marcin Kluczykowski, prod. Studio Munka Stowarzyszenia Filmowców Polskich
Trwa próba chóru. Wśród solistów Karol i Henryk. Jak większość śpiewających, mężczyźni prowadzą dość spokojne życie seniorów. Są dojrzałą parą z wieloletnim stażem, jednak poza ścianami ich mieszkania nikt o tym nie wie. Pewnego dnia otrzymują zaproszenie, które zachwieje ich skrupulatnie ukrywaną codziennością.
12. WAMA Film Festival odbędzie się między 9 a 13 września 2025 roku w Olsztynie.
***
Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.
Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Towarzyszące festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.
Projekt „INTERFILMLAB 10.0 – program edukacyjny na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (10. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.
Partnerami edukacyjnymi tegorocznej edycji imprezy są: Cinemahall INGO (Ukraina), Malta Film Foundation (Malta), Offener Kanal Magdeburg (Niemcy) i Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia).
Sponsorem festiwalu jest Michelin Polska S.A.
Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Past Perfect oraz VINYL Pub.Partnerem technologicznym festiwalu jest Beiks Machulski Sp.j.