Zapraszamy do Multikina do sali nr 9 na uroczyste otwarcie WAMA Film Festival oraz na trzy projekcje filmowe w ramach Konkursu Głównego:
-
JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA, reż. Damian Nenow, Raul De la Fuente, prod. Polska, Hiszpania,
Niemcy, Belgia, Węgry 2018 – godz. 16:00 – 18:00
– Hipnotyzująca hybryda animacji i dokumentu, przypominająca doskonały „Walc z Baszirem” – mówi Piotr Czerkawski, koordynator programowy festiwalu. – Ryszard Kapuściński byłby dumny.
„Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. W trakcie swojej podróży bohater zaczyna zdawać sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?
-
DOGMAN, reż. Matteo Garrone, prod. Włochy, Francja 2018 – godz. 18:20 – 20:10
– Mroczna i wciągająca baśń o zemście wykluczonych – mówi Piotr Czerkawski – Najdrapieżniejszy film roku.
Mieszkańcy włoskiego miasteczka wiedzą, że Marcello (rewelacyjny, nagrodzony za tę rolę w Cannes – Marcello Fonte), miejscowy psi fryzjer, nie skrzywdziłby nawet muchy. Niepozorny, ale lubiany przez wszystkich, dzieli swój czas między pracę, wychowywanie córki i okazjonalny handel kokainą. Z powodzeniem unika kłopotów, przynajmniej dopóki nie pojawia się Simone – trzęsący całą okolicą, wiecznie naćpany osiłek. Kiedy po raz kolejny bezwzględnie wykorzysta naiwność Marcella, bohater będzie musiał się odgryźć.
-
KSIĘGARNIA Z MARZENIAMI, reż. Isabelle Coixet, prod. Wielka Brytania, Hiszpania, Niemcy 2017 – godz. 20:30 – 22:20
– Mimo kostiumu retro, doskonały film na nasze czasy – mówi Piotr Czerkawski – Lekka, ale i prowokująca do myślenia opowieść o sztuce, która próbuje przeciwstawić się cenzurze.
Florence Green (Emily Mortimer) szukając sposobu na życie, postanawia otworzyć księgarnię w sennym miasteczku u wybrzeży Anglii. Sprowadza dla mieszkańców dzieła światowej literatury, także te kontrowersyjne w rodzaju „Lolity” Nabokova oraz „451 stopni Farenheita” Bradbury’ego, co u niektórych wywołuje wielkie oburzenie. Zwłaszcza pewna wpływowa dama (Patricia Clarkson) nie cofnie się przed niczym, by uniemożliwić Florence prowadzenie „wywrotowej” działalności…
***
W Hotelu Warmińskim, od godz. 10:00 będą trwały prace w ramach projektu „To Był Lipiec 1945”. Iza Pająk najpierw opowie o analizie dokumentalnych materiałów filmowych, następnie z pomocą Waldemara Czechowskiego zajmą się praktyczną stroną zagadnienia. O godz. 18:00 Iza Pająk oraz Marcin Kot Bastkowski opowiedzą o strukturze narracyjnej filmu dokumentalnego.
Natomiast uczestnicy Polsko-Ukraińskich Warsztatów Reportażu Filmowego i AdVenture – Youth Adventure in Social Advertising rozpoczną zajęcia o godz. 11:00 w Planecie 11. Wezmą udział w debacie na temat kultury regionu, którą poprowadzi Szymon Drej. Następnie przeniosą się do AWANGARDY 2 i Spichlerza MOK, by prowadzić konsultacje scenariuszowe i dyskutować nad własnymi projektami filmowymi.
Na zakończenie dnia zapraszamy do Klubu Festiwalowego na ulicę Piastowską 4a do Vinyl Pubu.
Więcej informacji na stronie: www.wamafestival.pl.
***
5. WAMA Film Festival odbędzie się między 9 a 13 października 2018 roku.
WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację projektu współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Programy edukacji filmowej towarzyszące festiwalowi współfinansują: Program Unii Europejskiej ERASMUS+, Program Dotacyjny NIEPODLEGŁA, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.
Partnerami festiwalu są: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie PLANETA 11.
Sponsorami imprezy są: Michelin Polska i Multimedia Polska.
Partnerem logistycznym festiwalu jest Auto-Idea Mercedes-Benz, a partnerem technologicznym jest BEIKS.
Oficjalny hotel festiwalowy to Warmiński Hotel & Conference.
Organizatorem imprezy jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem FILMFORUM.