Przejdź do treści

Program 5. WAMA Film Festival – piątek 12 października

    Zapraszamy do Multikina do sali nr 9 na projekcje filmowe w ramach Konkursu Filmów Krótkich oraz WAMA Against Gravity (pokaz biletowany):

    BLOK I, godz. 16:00 – 17:50

    • TEŻ COŚ DLA CIEBIE MAM, reż. Iwo Kondefer, Polska 2018

    Ewa, kobieta w średnim wieku, zaprasza do siebie nastoletnią Nikolę z okazji jej urodzin. Spotkanie to stanie się jednym z najważniejszych testów w jej życiu.

    • POD, reż. Joanna Satanowska, prod. Polska 2018

    Ukrywający się przed pogromami Żydzi tworzą namiastkę prawdziwego domu. Wojna zdaje się omijać ich szerokim łukiem. Jednak, nawet najlepsza kryjówka może zostać kiedyś odnaleziona.

    • RELAX, reż. Agnieszka Elbanowska, prod. Polska 2018

    Dyrektor domu wczasowego „Relax” wraz z nielicznym personelem szykują się na przyjazd uchodźców. Żeby uratować swój pensjonat przed bankructwem, dyrektor postanawia skorzystać z oferty Urzędu do Spraw Cudzoziemców, wspomaganego przez dotacje unijne i przemianować swoją działalność na ośrodek dla uchodźców. W dzień spodziewanego przyjazdu, kiedy wszystko wydaje się gotowe, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane komplikacje.

    • KOBIETA BUDZI SIĘ RANO, reż. Olga Chajdas, prod. Polska 2017

    Pewnego wieczoru kobieta podczas kolacji wyłącza się. Jakby jakiś przewód się przepalił, ale nikt tego nie zauważył. Po kolacji po cichu, jakby bezwiednie – topi córkę, a następnie zabija męża nożem. Rankiem budzi się i odkrywa, że nie może znaleźć kota. „Kobieta budzi się rano” to film o alienacji, samotności oraz zatraceniu siebie.

    • UKOŁYSZ MNIE, reż. David Tejer, prod. Polska 2018

    W poranek swoich urodzin Emilia budzi się w łóżku obok nieznajomego mężczyzny – Shaya, turysty z Tel Awiwu. Przypomina sobie, że w nocy pękła im prezerwatywa w trakcie stosunku. Emilia postanawia jak najszybciej pozbyć się Shaya, tłumacząc mu, że w Polsce potrzebna jest recepta na pigułkę „dzień po”. Stara się go przekonać, że doskonale sobie poradzi. Shaya jednak nie chce zostawić jej samej w tej sytuacji.

    BLOK II, godz. 18:10 – 20:00

    • CÓRKA, reż. Mara Tamkovich, prod. Polska 2018

    Piotr wraca do domu w dniu szesnastych urodzin swojej córki Kamili, by znaleźć ją nieprzytomną w kałuży krwi. Od tego momentu ich życie nigdy nie będzie takie samo.

    • OSTATNI KLIENT, reż. Anna Urbańczyk, prod. Polska 2018

    Lena, Czeczenka prowadząca przydrożny zajazd na peryferiach, zostaje sama w pracy. Pojawia się człowiek, który swoim zachowaniem wzbudza jej niepokój. Kolejne sygnały i reakcje klienta uruchamiają ciąg zdarzeń, w których Lena musi zmierzyć się nie tylko z intruzem, ale też z samą sobą.

    • NOWY BRONX, reż. Filip Ignatowicz, prod. Polska 2017

    Lato, wakacje i pierwsze zakochanie. Dla 16-letniej Natalii, z dzielnicy Gdańska zwanej przez miejscowych Nowym Bronxem, ​to zakochanie jest całym światem. Jest gotowa zrobić wszystko, żeby zwrócić na siebie uwagę chłopaka z osiedla. Po drodze do bliskości natrafia jednak na dorosłość

    • WE WSI GADAJĄ, reż. Grzegorz Paprzycki, prod. Polska 2018

    Metaforyczna historia o dwóch romskich chłopcach, którzy słyszą plotki na temat samotnie mieszkającego w lesie staruszka, który dorobił się fortuny będąc w Afryce. Postanawiają sprawdzić ile jest w tym prawdy. Jednak jeden z nich przeczuwa, że wyprawa może skończyć się nieszczęściem.

    • SASZKA, reż. Katarzyna Lesisz, prod. Polska 2018

    Młoda Ukrainka Saszka dostaje wiadomość o śmierci mężczyzny, z którym wzięła fikcyjny ślub, aby dostać polską wizę. Pogrzeb obcego człowieka staje się pretekstem do spotkania z Piotrem – byłym ukochanym, który przed laty zaaranżował jej małżeństwo ze swoim kolegą.

    ***

    W tegorocznej odsłonie festiwalu zupełnie nową sekcją jest WAMA Against Gravity (piątek i sobota, 12-13 października), w której zaprezentujemy najlepsze filmy dokumentalne tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Każdy z tytułów był szeroko dyskutowany na festiwalu i odbił się echem w mediach.

    CZYŚCICIELE INTERNETU, reż. Hans Block, Moritz Riesewieck, prod. Niemcy, Brazylia, godz. 20.15

    Jeden z najważniejszych filmów dokumentalnych tego roku, odkrywający mroczne oblicze mediów społecznościowych, które nie są tak wolne, jak się nam wydaje.

    Po projekcji filmu odbędzie się DYSKUSJA O GODNOŚCI, którą poprowadzi Piotr Czerkawski, a prelegentem będzie Karol Piekarczyk, filmoznawca i socjolog, selekcjoner festiwalu Docs Against Gravity.

    Bilety na pokazy WAMA Against Gravity kosztują 15 zł. Zasady rezerwacji biletów pozostają bez zmian.

    Więcej informacji o programie: https://wamafestival.pl/program-2018.

    multikino.pl/repertuar/olsztyn.

    ***

    5. WAMA Film Festival odbędzie się między 9 a 13 października 2018 roku.

    WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację projektu współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

    Program Unii Europejskiej ERASMUS+, Program Dotacyjny NIEPODLEGŁA, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.

    Partnerami festiwalu są: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie PLANETA 11.

    Sponsorami imprezy są: Michelin Polska i Multimedia Polska.

    Partnerem logistycznym festiwalu jest Auto-Idea Mercedes-Benz, a partnerem technologicznym jest BEIKS.

    Oficjalny hotel festiwalowy to Warmiński Hotel & Conference.

    Organizatorem imprezy jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem FILMFORUM.