Zapraszamy do Multikina do sali nr 9 na ostatnie projekcje filmowe w ramach Konkursu Głównego:
- SZCZĘŚLIWY LAZZARO, reż. Alice Rorhrwacher, prod. Włochy, Szwajcaria, Francja, Niemcy 2018 – godz. 16:00 – 18:10
– Najoryginalniejszy film ostatniego festiwalu w Cannes – mówi Piotr Czerkawski, koordynator programowy festiwalu. – Poetycka, pełna wdzięku opowieść o wrażliwcu, który nie potrafi i nie chce zrozumieć współczesnego świata.
Prezentowany w Konkursie Głównym 71. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes i nagrodzony tam za scenariusz, nowy film Alice Rohrwacher. „Szczęśliwy Lazzaro” to oniryczna opowieść na styku włoskiego neorealizmu i realizmu magicznego. Film opowiada o spotkaniu Lazzaro, chłopaka tak poczciwego, że często branego za pomyleńca, z pięknoduchem Tancredim, młodym szlachcicem o nad wyraz wybujałej wyobraźni.
- DZIEDZICZKI, reż. Marcelo Martinessi, prod. Paragwaj, Niemcy, Urugwaj, Brazylia, Norwegia, Francja 2018 – godz. 18:30 – 20:10
– Dowód na to, że nawet w Ameryce Łacińskiej kult macho odchodzi do lamusa – stwierdza Piotr Czerkawski. – Wciągająca historia silnych kobiet, które usiłują poradzić sobie z przeciwnościami losu.
Nagrodzony dwoma Srebrnymi Niedźwiedziami na tegorocznym Berlinale film Marcelo Martinessiego. Akcja „Dziedziczek” rozgrywa się w stolicy Paragwaju – Asunción. Chela i Chiquita są potomkiniami bogatych rodów, mieszkającymi w okazałej posiadłości od ponad 30 lat. Jednak ostatnio sytuacja finansowa dziedziczek zaczyna się pogarszać i kobiety są zmuszone wyprzedawać fortunę. Kiedy narastające długi doprowadzają do aresztowania Chiquity pod zarzutem oszustwa, Chela musi zmierzyć się z nową rzeczywistością.
- DONBAS, reż. Siergiej Łoźnica, prod. Niemcy, Ukraina, Francja, Holandia, Rumunia 2018 – godz. 20:30 – 22:20
– Choć film dotyczy szeroko komentowanych w mediach wydarzeń, nie ma w sobie nic z publicystyki – mówi Piotr Czerkawski. – Łoźnica stworzył oryginalną wizję wojny, w której tragizm na każdym kroku miesza się z groteską.
Siergiej Łoźnica w hipnotycznym, pełnym groteski stylu, zabiera nas w podróż przez kolejne kręgi piekła wojny hybrydowej we wschodniej Ukrainie. Dzieło Łoźnicy to opowieść o współczesnym człowieczeństwie i cywilizacji w dobie post-prawdy i fake-newsów, o każdym z nas. Film został nagrodzony za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard 71. Cannes.
***
Od godz. 9:00 w Multikinie (sala nr 9) do godz. 11:30 będzie trwała Filmowa Sekcja Dziecięca, podczas której prowadzone będą warsztaty edukacyjne dla najmłodszych.
O godz. 10:00 w Centrum Kultury Filmowej AWANGARDA 2 rozpoczną się warsztaty reżyserii filmowej. Będą one połączone z projekcją filmu „Kiniarze z Kalkuty” oraz wykładem „Warsztat reżysera dokumentalnego”, który poprowadzi Andrzej Fidyk.
Następnie zapraszamy wszystkich na godz. 22:00 do Vinyl Pubu przy ulicy Piastowskiej 4a.
***
5. WAMA Film Festival potrwa do 13 października 2018 roku.
WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację projektu współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Programy edukacji filmowej towarzyszące festiwalowi współfinansują: Program Unii Europejskiej ERASMUS+, Program Dotacyjny NIEPODLEGŁA, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.
Partnerami festiwalu są: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie PLANETA 11.
Sponsorami imprezy są: Michelin Polska i Multimedia Polska.
Partnerem logistycznym festiwalu jest Auto-Idea Mercedes-Benz, a partnerem technologicznym jest BEIKS.
Oficjalny hotel festiwalowy to Warmiński Hotel & Conference.
Organizatorem imprezy jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem FILMFORUM.