Przejdź do treści

Profesjonalna sesja pitchingowa zwieńczyła INTERFILMLAB 6.0

    Szósta edycja międzynarodowego projektu INTERFILMLAB dobiegła końca. To unikalny w skali kraju program szkoleniowy nastawiony na wspieranie młodych filmowców w procesie rozwijania projektów filmowych o charakterze ponadnarodowym. Cykl warsztatów i wykładów zakończyła profesjonalna sesja pitchingowa.

    6. edycja INTERFILMLAB skupiła się na rynku VOD

    Uczestnicy INTERFILMLAB 6.0 przez pięć dni poznawali tajniki bieżącej sytuacji na rynku filmowym w Europie, która w ostatnich latach diametralnie zmieniła się pod wpływem rosnących w siłę platform streamingowych. Wynikające z tego nowe możliwości w zakresie rozwijania i promowania projektów filmowych przedstawili warsztatowiczom uznani producenci – Izabela Kiszka-Hoflik i Mikołaj Lizut. Nad przebiegiem zajęć praktycznych czuwali zaś Marek Pawlikowski i Karim Kourani – założyciele Stowarzyszenia Kinographe, edukatorzy, dziennikarze i filmowcy.

    – Warsztaty Interfilmlab to unikatowa okazja, żeby porozmawiać o rynku koprodukcji międzynarodowych oraz wpływie VOD na obszar dystrybucji filmowejMłodzi twórcy z Polski, Norwegii i Francji nie tylko słuchali wykładów ekspertów, ale także intensywnie pracowali nad swoimi pomysłami, co zaowocowało niesamowitymi projektami, które przedstawili podczas wieńczącego warsztaty pitchingu – relacjonuje Marek Pawlikowski.

    Pitchingi na finał warsztatów

    Sesja pitchingowa odbyła się w piątek, 7 października 2022 roku, w siedzibie partnera festiwalu – Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie. Warsztatowicze przedstawili swoje pomysły profesjonalnej komisji, w składzie której znaleźli się wspomniani już Izabela Kiszka-Hoflik, Mikołaj Lizut, Karim Kourani, Marek Pawlikowski oraz norweski producent i dyrektor programowy Amandus Film Festival Eivind Myklebost Nordengen.

    – Uczestnicy warsztatów zaprezentowali łącznie cztery projekty koprodukcji filmowych pomiędzy Polską, Francją i Norwegią. Zdecydowaną zaletą tych projektów była szeroka gama poruszanych tematów oraz zróżnicowanie pod kątem gatunków filmowych – wspomina Pawlikowski. – Mam nadzieję, że uczestnicy będą dalej rozwijać swoje pomysły po zakończeniu warsztatów i zobaczymy je w przyszłości na dużym ekranie! Jest to bardzo ekscytująca perspektywa.

    WAMA Film Festival 2022 Interfilmlab 6.0 07.10.2022 Olsztyn . Fot. Przemysław Skrzydło

    Profesjonalizm młodych twórców

    Każdy projekt został rzetelnie skomentowany przez wszystkich członków komisji. Moderacją spotkania zajął się krytyk filmowy, prezenter i konferansjer Błażej Hrapkowicz, na którym ogromne wrażenie zrobił profesjonalizm młodych twórców.

    – Efekty pracy uczestników i uczestniczek przerosły nasze oczekiwania. Pitchingi były profesjonalnie przygotowane, atrakcyjne i doskonałe merytorycznie. Spokojnie mogłyby się znaleźć na zawodowej sesji pitchingowej podczas dużego festiwalu – skomentował Hrapkowicz.

    INTERFILMLAB 6.0 zorganizowano w ramach WAMA Film Festival w Olsztynie. Koordynatorką programów edukacyjnych w trakcie festiwalu była Anna Andriushchenko. Kolejna edycja warsztatów odbędzie się na początku listopada w ramach festiwalu CINEMAFORUM.

    www.interfilmlab.pl

    Organizatorami cyklu warsztatów są Stowarzyszenie FILMFORUM i Instytut KOSMOPOLIS. Mecenat objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Role międzynarodowych partnerów pełnią Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia) i Kinographe (Francja). Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.