Przejdź do treści

„POLSKI FILM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY”

  Zapraszamy na spotkanie z dr Anną Wróblewską

  W ramach tegorocznej edycji WAMA Film Festival, w piątek (14.10.2016 r.) o godzinie 17:00 w księgarni Książnica Polska (plac Jana Pawla II 2/3) odbędzie się spotkanie z Anną Wróblewską, współautorką książki „POLSKI FILM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY”. 

  „Polski film dla dzieci i młodzieży” to pierwsza książka w pełny sposób opowiadająca o historii ulubionych filmów dla młodej widowni, ich bohaterów i ich twórców. Kto pierwszy zrobił w Polsce film dla dzieci? Skąd wzięli się Bolek i Lolek, Reksio, Miś Uszatek? Jak powstawała „Akademia Pana Kleksa” i gdzie Stanisław Jędryka znalazł bohaterów swoich słynnych filmów i seriali?

  Autorzy prowadzą czytelnika przez historię polskiego filmu dla dzieci i młodzieży, opowiadają o dziejach studiów filmów animowanych, rozmawiają z trzydziestoma wybitnymi twórcami filmowymi. Książka, wzbogacona o biografie twórców i pełen indeks filmów dla młodej widowni jest bezcennym źródłem wiedzy o tym, co znane i bliskie każdemu z nas – o filmach naszego dzieciństwa.

  Publikacja zaopatrzona jest w obszerne leksykony: filmów, twórców, producentów.

  Prawdziwą gratką są wywiady z twórcami i producentami filmów dla dzieci m.in. z Ryszardem Antoniszczakiem, Witoldem Gierszem, Zofią Ołdak, Dorotą Kędzierzawską, Stanisławem Jędryką, Andrzejem Maleszką, Maciejem Wojtyszką, Wiktorem Skrzyneckim. Książka, licząca ok. 350 stron, jest bogato ilustrowana fotosami, zdjęciami z planów filmowych, festiwali filmowych i zdjęciami prywatnymi.

  Książka została wyróżniona przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, który w 2014 roku przyznał jej nagrodę w kategorii: „Książka o tematyce filmowej”. W roku 2015 otrzymała również nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za twórczość dziecięcą w kategorii: „Wydarzenie roku 2014”.

  SPRZEDAŻ

  Książka jest dostępna w sprzedaży wysyłkowej prowadzonej przez Fundację KINO w cenie 50 złotych.

  SYLWETKI AUTORÓW

  Jerzy Armata (autor) – krytyk filmowy, publicysta, znawca animacji i filmu dziecięcego. Przez wiele lata kierował działem kultury w krakowskiej „Gazecie Wyborczej”, obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego „Magazynu Filmowego Stowarzyszenia Filmowców Polskich”. Jest dyrektorem artystycznym festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa i autorem licznych książek na temat polskiego filmu, laureatem prestiżowych nagród, m.in. nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej z oraz medalu Zasłużony Kulturze – Gloria Artis, przyznawanego przez ministra kultury.

  Anna Wróblewska (autorka) – doktor nauk humanistycznych, rzecznik prasowy, publicystka, dziennikarka, menedżer kultury. Wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, specjalizuje się w tematyce ekonomii kultury, przemysłów kreatywnych, ekonomii o organizacji branży filmowej, animacji i filmu dla dzieci. Autorka książek i artykułów w prasie branżowej, laureatka nagrody ministra kultury i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

  Rafał Sosin (projekt graficzny, skład) – grafik, od wielu lat współpracujący z Jerzym Armatą. Projektował książkę o Tarnowskiej Nagrodzie Filmowej, a także nagrodzoną monografię „Z Armatą na Wilka” i monografię Witolda Giersza.

  INFORMACJE PODSTAWOWE
  Jerzy Armata, Anna Wróblewska, „Polski film dla dzieci i młodzieży”, Fundacja KINO, Warszawa 2014
  ISBN 978-83-934695-1-2
  Redakcja i korekta: Iwona Cegiełkówna
  Projekt okładki, projekt graficzny i skład: Rafał Sosin
  Zdjęcia: Filmoteka Narodowa, Muzeum Kinematografii, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, zbiory producentów, zbiory prywatne
  Książka dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
  Współfinansowanie: Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Stowarzyszenie Filmowców Polskich
  Partnerzy: Miasto Poznań, Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza Ale Kino!, Instytut KOSMOPOLIS, WFDiF, Filmoteka Szkolna
  Patroni: Magazyn Filmowy SFP, sfp.org.pl, GAGA, MiniMini+, teleTOON+, czasdzieci.pl, Radio Bajka, Kino Polska TV, Tele Pro