Przejdź do treści

Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation – zdradzamy szczegóły projektu!

  Trwają przygotowania do wydarzeń zaplanowanych w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia zainicjowanego przez organizatorów Amandus BLIKKFANG Film Festival w Lillehammer oraz WAMA Film Festival w Olsztynie. Festiwale na jesieni tego roku zaoferują branży filmowej cykl wydarzeń szkoleniowych i networkingowych.

  W sierpniu 2021 r. zakończyła się seria wizyt studyjnych, na które z utęsknieniem czekali przedstawiciele obu festiwali partnerskich. Zmniejszenie obostrzeń związanych z pandemią COVID-19 pozwoliło na przeprowadzenie bezpośrednich spotkań ekipy organizacyjnej z obu krajów. Wizyty były poświęcone doprecyzowaniu szczegółów inicjatywy oraz zapoznaniu się z infrastrukturą filmową w Oslo i Lillehammer.

  Branża filmowa w Norwegii

  Członkowie polskiego zespołu organizacyjnego odbyli 4 wizyty studyjne w Oslo i Lillehammer, które pozwoliły im spotkać się z norweskimi partnerami, a także lepiej poznać infrastrukturę obu miast. Przedstawiciele WAMA Film Festival odwiedzili również dwa filmowe huby, zrzeszające norweskie firmy i instytucje specjalizujące się w produkcji audiowizualnej – Filmens Hus w Oslo oraz Filmbanken w Lillehammer. Celem wizyt i spotkań były też dwa kina studyjne w Oslo i Lillehammer.

  Spotkania w Lillehammer już we wrześniu!

  Amandus BLIKKFANG Film Festival to wydarzenie, którego osią jest konkurs filmów krótkometrażowych realizowanych przez debiutujących twórców filmowych. Festiwal odbędzie się między 24 a 26 września 2021 roku w Lillehammer. Już na kilka dni przed pierwszymi projekcjami rozpoczną się warsztaty dedykowane polskim i norweskim studentom szkół filmowych oraz interesujące spotkania z ekspertami z branży. Jedną z projekcji towarzyszących festiwalowi będzie przegląd polskiego kina krótkometrażowego.

  Pokazy filmowe i wydarzenia branżowe w Olsztynie

  Druga część projektu zostanie przeprowadzona w Polsce – odbędzie się podczas WAMA Film Festival, zaplanowanego w dniach 5 – 10 października 2021 roku w Olsztynie. W ramach wydarzenia zostaną przeprowadzone międzynarodowe warsztaty scenariuszowe dotyczące rozwoju pełnometrażowych projektów fabularnych. Publiczność festiwalu będzie miała okazję wziąć udział w retrospekcji norweskich filmów krótkometrażowych.

  Udział w warsztatach

  Polish-Norwegian Film Festival Cooperation to inicjatywa mająca na celu zacieśnienie filmowych związków między Polską a Norwegią, składająca się z organizowanych wspólnie w obu krajach wydarzeń branżowych, warsztatów oraz przeglądów filmowych. Celem projektu jest umożliwienie debiutującym twórcom filmowym nawiązania polsko – norweskich kontaktów i zdobycia specjalistycznej wiedzy z zakresu międzynarodowej sprzedaży, promocji i dystrybucji filmów.

  Rekrutacja uczestników zainteresowanych udziałem w warsztatach zostanie otwarta na początku września. Udział w projekcie jest bezpłatny, ilość miejsc jest ograniczona.

  ***

  Projekt „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation” dofinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 oraz ze środków budżetu państwa.

  Organizatorem projektu jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji.

  Organizacjami partnerskimi są: Stiftelsen Amandusfestivalen i Stowarzyszenie FILMFORUM.

  Festiwale partnerskie, biorące udział w projekcie to: AMANDUS BLIKKFANG Lillehammer International Student Film Festival oraz WAMA Film Festival w Olsztynie.