8 miast jednego z najpiękniejszych regionów Polski i najciekawsze produkcje 7. edycji WAMA Film Festival. Brzmi dobrze? Zapraszamy na RETROSPEKCJĘ!
Przez najbliższe tygodnie widzowie w Działdowie, Elblągu, Bartoszycach, Braniewie, Lidzbarku Warmińskim, Dobrym Mieście, Ełku i Iławie zobaczą cztery filmy z programu 7. edycji WAMA Film Festival. W ramach Retrospekcji zostaną pokazane trzy krótkie metraże oraz pełnometrażowy film fabularny. Na program składają się zdobywca Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich oraz Nagrody Jury Warmii i Mazur „Dalej jest dzień” Damiana Kocura, laureat Nagrody Specjalnej Michelin Polska SA „Noamia” Antonio Galdameza oraz nominowana do Nagród im. Jana Machulskiego „We have one heart” w reżyserii Katarzyny Warzechy. Ostatnim filmem jest zdobywca wyróżnienia olsztyńskiej publiczności – „Nadzieja” w reżyserii Marii Sødahl z poruszającą kreacją Stellana Skarskarda.
W ramach Retrospekcji widzowie zobaczą nagrodzone tytuły z ubiegłorocznej edycji WAMA Film Festival. Od ośmiu lat rozwijamy wydarzenie, które promuje ambitne filmy na ważne tematy. Chcemy, aby docierały one poza stolicę regionu, dlatego współpraca z lokalnymi kinami i domami kultury jest dla nas tak istotna. Wspólnie możemy prezentować wartościową sztukę filmową w całym regionie Warmii i Mazur. Od 5 października zapraszam na kolejną edycję festiwalu do Olsztyna, w tym roku hasłem przewodnim jest NORMALNOŚĆ – mówi Marcin Kot Bastkowski, dyrektor WAMA Film Festival.
Partnerami tegorocznej Retrospekcji są: Miejski Dom Kultury w Działdowie, kino Światowid w Elblągu, Bartoszycki Dom Kultury, Braniewskie Centrum Kultury, Lidzbarski Dom Kultury, Centrum Kulturalno-Biblioteczne (CKB) w Dobrym Mieście, Ełckie Centrum Kultury, Iławskie Centrum Kultury. Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.
- Miejski Dom Kultury w Działdowie (7 i 14 września)
- Kino Światowid w Elblągu (15 i 16 września)
- Bartoszycki Dom Kultury (21 września)
- Braniewskie Centrum Kultury (22 września)
- Lidzbarski Dom Kultury (22 i 29 września)
- Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście (25 września)
- Ełckie Centrum Kultury (26 września)
- Iławskie Centrum Kultury (27 września)
Cieszymy się, że w tym roku po raz pierwszy Retrospekcja przekroczyła granice województwa warmińsko-mazurskiego. 30 i 31 lipca bezpłatne pokazy odbyły się w Ośrodku Kultury w Sejnach.
Oto wybrane produkcje:
Film Pełnometrażowy:
NADZIEJA
reż. Maria Sødahl
prod. Motlys, Oslo Pictures, Zentropa International Sweden
130 minut
Co może się stać z miłością, gdy pewnego dnia pełna energii i wewnętrznej siły kobieta dowiaduje się, że ma przed sobą zaledwie trzy miesiące życia? Tuż przed Bożym Narodzeniem taka sytuacja zastaje Anję i jej partnera Tomasa – doświadczoną parę, która przez lata bardziej niż na wzajemnym uczuciu koncentrowana była na prowadzonych równolegle karierach artystycznych oraz dorastających dzieciach. Ich relacja przetrwała głównie ze względu na rodzinę. Film Marii Sødahl ze znakomitymi kreacjami Andrei Bræin Hovig i Stellana Skarsgårda otrzymał na MFF w Berlinie nagrodę Europa Cinemas Label dla najlepszego filmu europejskiego.
Filmy Krótkometrażowe:
WE HAVE ONE HEART
reż. Katarzyna Warzecha
prod. Studio Munka SFP
11 minut
Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję, wymienianą przed laty przez rodziców. To dla niego szansa, by dowiedzieć się czegoś o ojcu, którego nigdy nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwala przenieść się 40 lat wstecz oraz odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.
NOAMIA
reż. Antonio Galdamez
prod. Studio Munka SFP
29 minut
W nadmorskim mieście znaleziono ciało martwego chłopaka. Na miejsce przybywa komisarz Delman. Szybko orientuje się, że znał ofiarę, a tajemnica Chłopaka jest także jego tajemnicą. Śledztwo zaprowadzi go do osiedla Noamia.
DALEJ JEST DZIEŃ
reż. Damian Kocur
prod. Tomcat, KingHouse
25 minut
Paweł jest samotnym mężczyzną, który pracuje na małym promie rzecznym niedaleko swojej wioski. Większość czasu upływa mu na przewożeniu mieszkańców wsi na drugą stronę rzeki. Mimo, że Paweł jest znany w okolicy, każdy kolejny dzień spędza samotnie. Pewnego dnia jednak zauważa, że ktoś próbuje pokonać rzekę wpław. Tą osobą jest Mohammad, nielegalny imigrant. Paweł postanawia pomóc i ukrywa Mohammada. W końcu ma kogoś, z kim może porozmawiać.
Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.
******
Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.
Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a głównym współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Program wydarzeń branżowych w ramach cyklu „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation” dofinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 oraz ze środków budżetu państwa.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspiera Narodowe Centrum Kultury.
Partnerem logistycznym festiwalu jest Grupa JD Kulej Autoryzowany Dealer Marek Ford i KIA w Olsztynie, a partnerem technologicznym BEIKS Machulski.