Przejdź do treści

Otwieramy nabór filmów na WAMA Film Festival

    Rusza nabór filmów do dwóch sekcji konkursowych 12. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie. Filmy do Konkursu Filmów Krótkich oraz Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych można nadsyłać do 30 czerwca 2025 roku.

    W tegorocznych konkursach liczę na eksplozję kreatywności i świeżych perspektyw – mówi Marta Karnkowska, dyrektorka organizacyjna festiwalu. – Zawsze zależało mi na podkreśleniu unikalnego charakteru WAMA Film Festival, którego fundamentem jest multikulturowość, głęboki szacunek dla odmienności oraz owocna współpraca międzynarodowa. Oczekuję filmów, które odważnie podejmują trudne tematy, prezentują unikalne style narracji i jednocześnie są piękne i zaskakujące formalnie i wizualnie. Szczególnie bliskie memu sercu są te filmy, które poprzez pryzmat osobistych historii potrafią sprzeciwić się wszelkim formom dyskryminacji i emanują odwagą w podejmowaniu trudnych tematów. 

    Konkurs Filmów Krótkich

    Twórcy, którzy zgłoszą swoje filmy do Konkursu Filmów Krótkich, powalczą o Grand Prix. Jury przyznana również nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego, a także ma możliwość przyznania nagród specjalnych. Specjalne wyróżnienie ogłosi także złożone ze społeczników i artystów Jury Warmii i Mazur. Od 2021 roku nagroda ta nosi imię Anny Wasilewskiej – osoby, bez której festiwal nie miałby szans powstać i rozwijać się w stolicy regionu.

    Zależy mi na kinie, które wsłuchuje się w często pomijane głosy jednostek, dając im szansę na bycie usłyszanymi – mówi Marta Karnkowska. – Czekamy na nowoczesne kino, które nie boi się eksperymentować – różnorodne nie tylko w swojej treści, ale i w formie narracji, języku wizualnym oraz podejściu do filmowej materii. Wierzę, że tegoroczny konkurs stanie się nie tylko przyczynkiem do ważnych dyskusji i głębokiej refleksji nad najważniejszymi wyzwaniami współczesnego świata, ale również prawdziwym świętem różnorodności, inspirującym do budowania mostów porozumienia i wzajemnego zrozumienia poprzez uniwersalny język filmu. Drogie twórczynie, drodzy twórcy, z otwartymi umysłami i ciekawością czekamy na wasze filmy, które poruszą i zachwycą publiczność WAMA Film Festival.

    Na zgłoszenia do Konkursu Filmów Krótkich czekamy do końca czerwca. Po tym terminu komisja selekcyjna zasiądzie do żmudnej pracy obejrzenia każdego z filmów i wybrania około 20, które pokażemy we wrześniu w Olsztynie.

    Międzynarodowy Konkurs Koprodukcji Filmowych

    W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych udział wezmą pełnometrażowe filmy fabularne, w których realizację byli zaangażowani twórcy z kilku krajów. Zwycięzcę wybiera publiczność festiwalu.

    Prezentowane w trakcie festiwalu filmy każdego roku zdobywają uznanie międzynarodowego grona krytyków i publiczności. Film, który zdobył uznanie publiczności w ubiegłym roku — 20 DNI W MARIUPOLU w reżyserii Mstyslava Chernova (prod.  Ukraina, USA 2023) — zdobył m.in. Oscara, BAFTĘ i Nagrodę Pulitzera. 

    Lista filmów zakwalifikowanych do obu konkursów zostanie opublikowana do 9 sierpnia 2025 roku na stronie internetowej i w mediach społecznościowych festiwalu.

    Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć pod linkiem:

    12. WAMA Film Festival odbędzie się między 9 a 13 września 2025 roku w Olsztynie.

    ***

    Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

    Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

    Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

    Towarzyszące festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

    Projekt „INTERFILMLAB 10.0 – program edukacyjny na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (10. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.

    Partnerami edukacyjnymi tegorocznej edycji imprezy są: Cinemahall INGO (Ukraina), Malta Film Foundation (Malta), Offener Kanal Magdeburg (Niemcy) i Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia).

    Sponsorem festiwalu jest Michelin Polska S.A.

    Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie oraz VINYL Pub.

    Partnerem technologicznym festiwalu jest Beiks Machulski Sp.j.