Przejdź do treści

ODBUDOWAĆ PARADISE

    ODBUDOWAĆ PARADISE

    95 min., USA, 2020

    reżyseria
    Ron Howard

    dystrybucja
    Against Gravity

    8 PAŹDZIERNIKA 2020 | 20:10

    POKAZ SPECJALNY I DYSKUSJA

    MULTIKINO ul. Tuwima 26, Olszyn


    8 listopada 2018 roku u podnóża wzgórz Sierra Nevada wybuchł najtragiczniejszy pożar w historii Californii, który
    zdewastował miasteczko Paradise. W wyniku szalejącego ognia zginęło 85 osób. 14 tysięcy domostw zamieniło się
    w popiół, zmuszając do ucieczki kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców.

    Słynny reżyser i zdobywca Oscara Ron Howard („Piękny umysł”) postanowił natychmiast pojechać na miejsce tragedii.Został z mieszkańcami dłużej niż ekipy telewizyjne relacjonujące tę tragedię.

    Na początku filmu widzimy nagrania z kamer zamontowanych w samochodach uciekających przed apokaliptycznym
    ogniem mieszkańców Paradise. Takie pożary zwykliśmy nazywać klęskami żywiołowymi, nad którymi nie możemy
    zapanować. Jednak obecnie, w wyschniętych przez zmiany klimatyczne lasach, pożary wybuchają na całym świecie dużo częściej. Społeczność Paradise organizuje się i z godną podziwu determinacją stara się odbudować swoje niegdyś idylliczne miasto. Pragną także oskarżyć tych, przez których doszło do tej tragedii. Równocześnie część rozbitków z Paradise wybiera jednak ucieczkę z miasta i chce o nim zapomnieć. Czy w takiej sytuacji uda się odbudować rajskie Paradise?

    ZIELONY ŁAD CZY ZNISZCZONA ZIEMIA

    To już tradycja, że podczas WAMA Film Festival dyskutujemy wokół zagadnień związanych z hasłem przewodnim
    festiwalu. W tym roku towarzyszy nam refleksja nad hasłem ŚWIADOMOŚĆ i związane z nim rozpoznanie stanu zagrożeń ekologicznych, które są coraz bliżej nas, a w zasadzie zaczęły już nam towarzyszyć w życiu codziennym. Znakomicie ujmują to w swoim filmie twórcy dokumentu „Odbudować Paradise”. Będziemy zatem rozmawiać o świadomej próbie wyjścia z kryzysu i rozwiązaniach, jakie powinniśmy wdrażać już teraz, by spróbować ocalić to, co najcenniejsze wokół nas – nieskalane piękno przyrody. Z naszymi gośćmi oraz widzami po seansie porozmawia uznany krytyk filmowy i publicysta Piotr Czerkawski. Pokaz oraz dyskusja odbędą się równolegle w sali kinowej oraz będą dostępne online. Wydarzenie jest organizowane wspólnie z Komisją Europejską w ramach cyklu działań popularyzujących ideę Europejskiego Zielonego Ładu.

    organizator:

    Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury
    i Edukacji

    współfinansowanie:

    Gośćmi debaty będą:

    prof. Teresa Astramowicz-Leyk

    wykładowca akademicki

    Profesor nadzwyczajny w Instytucie Nauk Politycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, gdzie pełni funkcję kierownika Pracowni Systemów i Doktryn Politycznych. W latach 1993-1994 odbyła staż naukowy w Instytucie Studiów Politycznych PAN w Warszawie. W 1995 roku ukończyła Szkołę Praw Człowieka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w Warszawie, z którą to fundacją współpracuje do chwili obecnej. W latach 1997-1999 realizowała autorski program „Otwarta Szkoła” adresowany do młodzieży bezrobotnej dotkniętej problemem bezdomności, finansowany ze środków PHARE – Dialog Społeczny. Stopień doktora uzyskała w Instytucie Zachodnim im. Zygmunta Wojciechowskiego w Poznaniu. Stopień doktora habilitowanego uzyskała na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka i redaktorka 14 monografii i kilkudziesięciu artykułów – głównie z historii myśli politycznej, praw człowieka, w tym mniejszości narodowych i samorządu terytorialnego. Jest członkinią Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie i Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych. W latach 2000-2010 pełniła funkcję wiceprezesa oddziału olsztyńskiego PTNP, a latach 2010-2019 prezesa. W latach 2010-2016 i 2018-2019 pełniła funkcję sekretarza Zarządu Głównego PTNP. Kierownik i główny wykonawca międzynarodowych grantów. W 2019 r. odbyła 3-miesieczny staż naukowy na Lwowskim Uniwersytecie im. Ivana Franko we Lwowie (Ukraina). Od 2015 r. jest koordynatorem dynamicznie realizowanej współpracy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego z Uniwersytetem Narodowym „Lwowska Politechnika” we Lwowie (Ukraina). Od 2018 r. Radna Województwa Warmińsko-Mazurskiego, przewodnicząca Komisji Współpracy Międzynarodowej.

    dr Spasimir Domaradzki

    wykładowca akademicki

    Adiunkt na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Z wykształcenia politolog, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, były stypendysta Wilbur Foundation (Stany Zjednoczone) oraz Dialog Europa Center for Excellence (Bułgaria). Członek Team Europe. Komentator i publicysta związany z Res Publica Nowa.

    Alex Leszczyńska

    producentka filmowa oraz specjalistka od developmentu i finansowania projektów filmowych

    Pracę w branży filmowej rozpoczęła ponad dziesięć lat temu w Hiszpanii, po studiach w Media Business School. Następnie w Polsce pracowała w instytucjach takich jak Polski Instytut Sztuki Filmowej, czy Program Kreatywna Europa. Od kilku lat moderuje spotkania branżowe oraz prowadzi warsztaty pitchingowe dla twórców filmowych. Obecnie kończy studia z Ochrony Środowiska oraz walczy o wdrażanie „zielonych standardów” w polskiej produkcji filmowej.

    prof. dr hab. Zbigniew Szwejkowski

    emerytowany profesor UWM

    Urodzony w 1949 r. w Nowym Mieście Lubawskim. Studia wyższe odbył w ART w Olsztynie. W maju 1998 r. uzyskał dyplom przyznający tytuł naukowy profesora, natomiast 1 lipca 2002 r. zdobył tytuł doktora habilitowanego. W latach 1990-2014 sprawował funkcję kierownika Katedry Meteorologii i Klimatologii UWM w Olsztynie. W latach 1999-2005 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa d.s. studiów zaocznych. Był też prodziekanem ds. kształcenia i promocji w kadencji 2008-2012. Reprezentuje dziedzinę: nauki rolnicze, dyscyplinę: kształtowanie środowiska, specjalność klimatologia i agrometeorologia. Odbył kilka krajowych i zagranicznych staży naukowych w tym: na Uniwersytecie Rolniczym w Uppsali (Szwecja, 1981), Hammar (Norwegia, 1992), University of Arizona (Tucson – USA, 1998), University of British Columbia (Vancouver – Kanada, 2000). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Klimatologów (wiceprzewodniczący oddziału) oraz European Meteorological Organization. Był organizatorem i współorganizatorem konferencji krajowych i międzynarodowych. W jego dorobku znajduje się ponad 150 publikacji, w tym ponad 110 opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych (Czechy, USA, Kanada, Szwajcaria, Turcja). Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem „Zasłużony dla Warmii i Mazur”, Medalem „Zasłużony dla Rolnictwa”. W 2020 r. przeszedł na emeryturę.

    Izabela Zygmunt

    tłumaczka, ekolożka

    Była działaczka Partii Zieloni, a wcześniej urzędniczka w instytucjach Unii Europejskiej. Obecnie aktywistka organizacji CEE Bankwatch Network i Polskiej Zielonej Sieci.