Przejdź do treści

Laureaci 9. edycji WAMA Film Festival

    W Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego odbyła się ceremonia finałowa 9. WAMA Film Festival. Zaprezentowano wybrane filmy warsztatowe, zrealizowane podczas festiwalu, a także przedstawiono laureatów Konkursu Filmów Krótkich i Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych. Jury przyznało również nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego. Wydarzenie uświetnił koncert Anny Marii Jopek.

    Zwycięzcę Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych wybrała w tym roku festiwalowa publiczność! Wrażenie na miarę Grand Prix zrobił na olsztyńskich widzach film LUNANA. SZKOŁA NA KOŃCU ŚWIATA w reżyserii Pawo Choyning Dorji (prod. Bhutan, Chiny). Nagrodę otrzymał polski dystrybutor filmu – Aurora Films.

    W Konkursie Filmów Krótkich filmy oceniały dwa składy jurorskie: Jury Konkursu Filmów Krótkich i Jury Warmii i Mazur. Pierwsze, obradujące w składzie: Damian Kocur (przewodniczący), Mikołaj Lizut, Diana Dąbrowska oraz Stine Marie Solem, przyznało Grand Prix, Wyróżnienie Honorowe oraz nominacje do Nagród im. Jana Machulskiego. Po obejrzeniu 20 filmów ich werdykt przedstawia się następująco:

    • Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich oraz nagrodę finansową marszałka województwa warmińsko-mazurskiego w wysokości 10 tys. zł otrzymał filmMARTWE MAŁŻEŃSTWO w reżyserii Michała Toczka (prod. Szkoła Filmowa w Łodzi).

    Za piękno i prostotę, która ostatecznie sprowadza się do ważnej egzystencjalnej myśli: czasem trzeba po prostu umrzeć, żeby móc żyć.

    • Wyróżnienie Honorowe Konkursu Filmów Krótkich otrzymał filmMARTWY PUNKT w reżyserii Patrycji Polkowskiej (prod. Szkoła Filmowa w Łodzi).

    Za stworzenie – w oparciu o pojedyncze zdarzenie – całego mikroświata napięć społecznych, w którym nie ma łatwych, gotowych odpowiedzi.

    • Nominacje do 18. edycji Nagród im. Jana Machulskiego otrzymali:
    • w kategorii „Najlepsza Reżyseria” – Maria Ornaf za film KIEDY OBRÓCI SIĘ DOM,
    • w kategorii „Najlepszy Scenariusz” – Patrycja Polkowska za film MARTWY PUNKT, reż. Patrycja Polkowska,
    • w kategorii „Najlepsze Zdjęcia” – Tomasz Pawlik za film MARTWE MAŁŻEŃSTWO, reż. Michał Toczek,
    • w kategorii „Najlepszy Montaż” – Alan Zejer za film KIEDY OBRÓCI SIĘ DOM, reż. Maria Ornaf,
    • w kategorii „Najlepsza Aktorka” – Ewa Konstancja Bułhak za film TYLKO DO ŚWITU, reż. Eliza Godlewska i Alan Ruczyński,
    • w kategorii „Najlepszy Aktor” – Adam Borysowicz oraz Ignacy Liss za film FOLLOWERS. ODPALAJ LAJWA, reż. Jakub Radej,
    • w kategorii „Najlepszy Film Dokumentalny” – TEN OBRAZEK JEST BARDZO ŁADNY, reż. Jakub Ciosiński,
    • w kategorii „Najlepszy Film Animowany” – KOT, reż. Zofia Strzelecka.

    Jury Warmii i Mazur, obradujące w składzie Mary Rumi, Stanisław Zawiśliński oraz Michał Rytel-Przełomiec, przyznało Nagrodę Jury Warmii i Mazur im. Anny Wasilewskiej filmowi KIEDY OBRÓCI SIĘ DOM w reżyserii Marii Ornaf (prod. Szkoła Filmowa w Łodzi).

    Za film, który w sposób przejmujący i spójny przedstawia wnętrze młodej osoby, będącej ofiarą skrajnie dysfunkcyjnej rodziny.

    ***

    Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

    Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

    Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

    Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

    Towarzyszące festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

    Partner strategiczny: Polska Organizacja Turystyczna.

    Sponsor: Michelin Polska SA.

    Partnerem logistycznym WAMA Film Festival jest Polbis Auto – Autoryzowany Dealer Škoda, Volkswagen i Audi.

    Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji festiwalu są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), CinemaHall (Ukraina), Asociacija TAVO EUROPA (Litwa) oraz KINOGRAPHE (Francja).

    Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

    Partnerem edukacyjnym festiwalu jest Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce.