Skład Jury Konkursu Filmów Krótkich 2016
Jerzy HOFFMAN – reżyser, scenarzysta (Przewodniczący Jury)
Jeden z najpopularniejszych polskich reżyserów filmowych. Współautor wielu filmów dokumentalnych. Jego debiutem fabularnym był zrealizowany w 1962 r. film „Gangsterzy
i filantropi”, który cieszył się dużym uznaniem zarówno krytyków jak i publiczności. W 1964 r. zrealizował kultowy film „Prawo i pięść”. W 1968 r. sfilmował powieść Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”. Obraz ten zapoczątkował realizację zawodowego marzenia reżysera – ekranizację całej trylogii słynnego pisarza. Pięć lat później na ekrany polskich kin weszła druga cześć „Trylogii”
– „Potop” (1974). W 1975 roku „Potop” kandydował do Oskara dla najlepszego filmu zagranicznego. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku film otrzymał Grand Prix Jury Złote Lwy.
W 1976 roku reżyser nakręcił melodramat „Trędowata”. Do poetyki melodramatu powrócił filmem „Znachor” (1982) z Jerzym Bińczyckim w roli głównej. W roku 1978 Jerzy Hoffman zrealizował film wojenny oraz serial „Do krwi ostatniej”, a w 1983 nakręcił fabułę „Wedle wyroków twoich”.
W 1999 roku Hoffman ukończył realizację trzeciej i ostatniej części Trylogii superprodukcję „Ogniem i mieczem”. Film otrzymał m.in. Brylantowy Bilet – Nagrodę Stowarzyszenia „Kina Polskie” dla filmu, który zgromadził największą widownię kinową, Nagrodę Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Złotą Kaczkę czytelników miesięcznika „Film”. W 2000 roku Hoffman odebrał Orła – Polską Nagrodę Filmową dla najlepszego reżysera. W roku 2003 reżyser zrealizował produkcję „Stara baśń kiedy słońce było bogiem”, adaptację powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, a w roku 2011 pierwszy polski film 3D „1920 Bitwa Warszawska”. Artystyczne dokonania Jerzego Hoffmana zostały wyróżnione wieloma nagrodami, m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej i za osiągnięcia w pracy twórczej
i artystycznej. W roku 2000 reżyser otrzymał nagrodę Super Wiktora za całokształt twórczości.
W 2005 roku Minister Kultury wręczył Jerzemu Hoffmanowi Doroczną Nagrodę w dziedzinie filmu oraz medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Magdalena ŁAZARKIEWICZ – reżyserka, scenarzystka
Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim (1976). W latach 1977-1978 była kierownikiem literackim Teatru im. Jaracza w Olsztynie. W roku 1982 ukończyła Wydział Radia
i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W sezonie 2005/2006 pełniła funkcję dyrektora artystycznego Teatru Nowego PRAGA. Od roku 2006 jest wykładowcą w Warszawskiej Szkole Filmowej, od 2012 – wykładowcą w krakowskiej Akademii MULTI ART. Realizuje zarówno filmy dokumentalne jak i fabularne. Reżyserowała także popularne seriale („Ekipa” oraz swój autorski projekt „Głęboka Woda”), a także liczne spektakle teatralne i przedstawienia Teatru Telewizji (ostatni z nich, spektakl pt. „Karski” otrzymał 4 nagrody – w tym za reżyserię na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie, w 2015 r.). Wśród wielu nagrodzonych filmów wymienić można m.in.: „Drugi Brzeg”, „Białe Małżeństwo”, „Odjazd”, „Ostatni Dzwonek”, „Przez Dotyk”.
Jerzy BOŃCZAK – aktor filmowy i teatralny, reżyser teatralny
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Pracował w Teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie. W Warszawie był aktorem Teatru Rozmaitości, Teatru Nowego oraz Teatru Kwadrat. Zagrał w ponad 50 przedstawieniach Teatru Telewizji. Na dużym ekranie debiutował u Andrzeja Trzos-Rastawieckiego w filmie „Zapis zbrodni” (1974). Doskonale znany z takich produkcji jak: „Miś” (1980) w reżyserii Stanisława Barei, „Wielki Szu” w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego, czy „Psy” (1992) w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Występował w pamiętnych serialach lat 70. i 80. m.in.: „Lalka” (1977), „Kariera Nikodema Dyzmy” (1980), „Alternatywy 4” (1983), „Dom” (1980-2000). Od 2000 r. wyreżyserował 41 spektakli w teatrach całej Polski, od sześciu lat prowadzi Agencję Artystyczną i produkuje własne spektakle. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.