Przejdź do treści

„Kaktus i Mały” cz.I

    Streszczenia 13 odcinków serii „Kaktus i Mały” cz.I

    Studio Filmowe Anima-Pol powstało w Łodzi w 1989 r. Początkowo funkcjonowało, jako Spółka Polsko-Francuska, a w roku 1991 przekształciło się w prywatne studio filmowe.

    Studio specjalizuje się w produkcji filmów animowanych. Jest aktualnie jedynym studiem w Polsce wykonującym animacje we wszystkich technikach, od animacji tradycyjnej (Kaktus i Mały, W Odmętach Kosmosu, Czyli Gdzie Jest Księżyc?) przez lalkową (Tajemnica Kwiatu Paproci) do animacji komputerowej 3D (Pamiętniki Florki, Drzazga). Studio korzysta z wszelkich możliwości jakie stwarzają techniki komputerowe w obróbce obrazu, również w post-produkcji i efektach specjalnych do filmów fabularnych. Od początku współpracuje z najwybitniejszymi przedstawicielami animacji polskiej (m.in. Daniel Szczechura, Stanisław Lenartowicz, Marek Skrobecki, Tadeusz Wilkosz, Robert Turło, Wojciech Wawszczyk, Janusz Martyn). Od kilku lat Studio Filmowe Anima-Pol tworzy również międzynarodowe koprodukcje, współpracując z producentami m.in. z Hiszpanii, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Czech.

    Seria „Kaktus i Mały” jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

    slon
    „Kaktus i Mały” cz.I odc. 2 – „Dlaczego może nas złościć słoń ze słoniowej kości?” Studio Filmowe ANIMA-POL

    Odc. 1. – „Dlaczego mam dobre zdanie o bocianie?”
    Młody bocian Wojtek zaplątuje nogę w sznurek używany podczas żniw i stare bociany nie zabierają go w podróż do ciepłych krajów. Na szczęście z pomocą przychodzą ludzie, sprawcy całego zamieszania i pomagają Wojtkowi bezpiecznie przetrwać zimę.

    Odc. 2 – „Dlaczego może nas złościć słoń ze słoniowej kości?”
    Każdy lubi przywieźć coś z wakacji. Czasem są to tylko wspomnienia lub piegi na nosie od opalania, często jednak nie możemy się opanować, żeby nie przywieźć z wojaży muszli, kamieni lub co gorsza… zwierząt. To niedopuszczalne, więc Mały lansuje modę na fotografie, nawet jeśli nie zawsze są udane. To pamiątka na długo i bezpieczna ekologicznie.

    Odc. 3. – „Czy wiecie dzieciaki w czym pomagają raki?”
    Górski rak nie jest bynajmniej zwierzęciem, tylko kolcami, które przymocowane do butów pozwalają lepiej poruszać się po górach. Choć lepiej, żeby nie trzeba ich było używać, chodząc oznakowanymi szlakami. A o tym wszystkim nasi bohaterowie dowiadują się podczas górskiej wycieczki, kiedy to Kaktus, nieopatrznie goniący kozice omal nie ulega wypadkowi.

    Odc 4. – „Dlaczego zwykłej krowie zawdzięczam zdrowie?”
    Jedząc zwykły twarożek z pudełka z uśmiechniętą krową na etykiecie, warto zastanowić się nad ciągiem technologicznym, który doprowadza do jego wytworzenia. U jego początku jest oczywiście zdrowa krowa, swoista fabryka mleka. Ale musi mieć przed tym czystą łąkę i higieniczne warunki.

    Odc. 5. – „Dlaczego wędrując lasem warto pomyśleć czasem?”
    Harcerskie spotkanie przy ognisku jest pretekstem do rozważań na temat roli ognia. Kiedyś był on nieodzownym motorem cywilizacji, teraz człowiek, poprzez wypalanie częstokroć niszczy coraz rzadsze enklawy ziemskiej zieleni.

    Odc. 6. – „Dlaczego nie ma zgody na marnowanie wody?”
    Deficyt wody daje się zauważyć nie tylko w krajach trzeciego świata. Dlatego warto wodę oszczędzać, również poprzez zastosowanie oszczędnych rozwiązań technicznych. Każda zaoszczędzona kropla daje w skali makro całą rzekę oszczędności.

    dlaczego-wedrujac-lasem-warto-pomyslec-czasem
    „Kaktus i Mały” cz.I odc. 5. – „Dlaczego wędrując lasem warto pomyśleć czasem?” Studio Filmowe ANIMA-POL

    Odc. 7. – „Dlaczego nic mi się nie stanie, gdy wyłączą ogrzewanie?”
    Tytuł mówi sam za siebie. Często marnujemy drogocenną i kosztowna energię. Czasem są to tylko złe przyzwyczajenia i bezmyślność, która potem odbija się na rachunkach. Ważniejszą jednak rzeczą wydaje się modernizacja. Szukanie ekologicznych źródeł energii, choćby słonecznej, oraz odpowiednich systemów izolacyjnych.

    Odc. 8 . – „Dlaczego praca malarza odpady wytwarza?”
    Wiadomo, że od czasu do czasu trzeba odmalować mieszkanie. Na ogół zostają po tym spore ilości niezużytej farby. A farby, jak wiadomo, nie są obojętne dla środowiska. Dlatego, zamiast ją wylewać, warto zastanowić się, jak ją zużytkować lub komu ją odstąpić.

    Odc. 9. – „Dlaczego żabie trudno żyć w stawie?”
    Żaba w stawie jest po części symbolem nie zawsze pozytywnych zmian, które zachodzą w środowisku naturalnym. Rodzice Małego wspominają miłe czasy młodości nad stawem, w którym kumkały żaby. Teraz staw, położony obok ruchliwej drogi, nie jest najlepszym miejscem dla żab i trzeba będzie sporo wysiłku, żeby ten stan naprawić.

    Odc. 10. – „Dlaczego nadmiar CO2 zły wpływ na klimat ma?”
    Zabawne rozważania na temat efektu cieplarnianego i jego wpływu na klimat ziemski na przykładzie kawki, która zakłada gniazdo na kominie wentylacyjnym. Gorące powietrze z łazienki, nie mogąc znaleźć ujścia, uprzykrza życie mieszkańcom.

    Odc. 11. – „Dlaczego baterie są czasem jak bakterie?”
    Porównanie baterii do bakterii jest może ryzykowne, ale przynajmniej wyraziste. Jedne i drugie są szkodliwe, a niefrasobliwi ludzie wyrzucający baterie byle gdzie, prowokują zanieczyszczenie środowiska, czyli… epidemię szkodliwych odpadów.

    Odc. 12. – „Dlaczego cudze śmieci muszą zbierać dzieci?”
    Popularny dzień „Sprzątania świata” jest niezmiernie pożyteczny, ale budzi również pytania. Dzieci z klasy naszych bohaterów wymyślają zabawę,  w której zastanawiają się, co by było, gdyby znalezione podczas akcji śmieci nieoczekiwanie wróciły do swoich właścicieli.

    Odc. 13. – „Dlaczego papier z piwnicy można na drzewa przeliczyć?”
    Jak wiadomo rosnące zużycie papieru wiąże się z wycinaniem drzew i ich przeróbką na celulozę. Modne kiedyś zbieranie makulatury nie daje już wystarczających efektów finansowych, ale kiedy te niewielkie pieniądze przeznaczy się posadzenie nowych drzewek, to przyszłość zaczyna się rysować bardziej… zielono.