Przejdź do treści

JURY KONKURSU FILMÓW KRÓTKICH

    Marcin Wierzchosławski

    Marcin Wierzchosławski jest absolwentem Katowickiej Szkoły Filmowej, producentem z wieloletnimi dokonaniami na polu filmu i telewizji. Jego ostatnie projekty to tytuły w reżyserii Agnieszki Holland; „Franz”, w tej chwili w postprodukcji (premiera w 2025) i „Zielona granica” (2023). „Zielona granica” to film dystrybuowany, szeroko komentowany i nagradzany na całym świecie, otrzymał m.in. Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz nagrodę Polskie Orły dla najlepszego polskiego filmu 2023 roku. Oprócz fabuł uznanych i doświadczonych filmowców (w tym Agnieszki Holland i Xawerego Żuławskiego) ma też w swoim dorobku docenione przez widzów i krytyków pełnometrażowe debiuty fabularne („Kret”, „Na granicy” i „Tata”) oraz wiele filmów dokumentalnych. Marcin Wierzchosławski jest założycielem i szefem firmy producenckiej Metro Films, członkiem Polskiej Akademii Filmowej (PAF), Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) i Polskiej Gildii Producentów (PGP), a także laureatem nagrody Producenta Roku 2023 (w ramach konkursu Wyobraź Sobie) za film „Zielona granica”.  

    Bartosz M. Kowalski

    Absolwent szkół filmowych w Paryżu i Los Angeles. Autor nagradzanych dokumentów HBO „Moja Wola” oraz „Niepowstrzymani”. Zwycięzca Konkursu Scenariuszowego Script Pro 2014. Nominowany do Paszportu Polityki i nagrody Gildii Reżyserów Polskich. Jego debiut fabularny „Plac zabaw” miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian, wyróżniony został m.in. na festiwalach w Gdyni, Warszawie, Koszalinie, Londynie czy Melbourne. Ostatnie lata współpracował z Netflixem, dla którego wyreżyserował m.in. „W lesie dziś nie zaśnie nikt” i „Ostatnia wieczerza”. Jego najnowszy film „Cisza nocna” będzie miał premierę jesienią na najważniejszym festiwalu kina gatunkowego w hiszpańskim Sitges.

    Dorota Kędzierzawska


    Reżyseruje, pisze scenariusze, montuje. Na planach swojej mamy, reżyser Jadwigi Kędzierzawskiej, podglądała pracę ekipy filmowej już jako kilkulatka. Studiowała na Uniwersytecie Łódzkim (Wydział Kulturoznawstwa), w moskiewskim WGiK-u na Wydziale Reżyserii Fabularnej oraz w Łódzkiej Szkole Filmowej. Jej drugoroczna etiuda szkolna „Jajko” (1982) otrzymała nominację do studenckiego Oscara. Jest laureatką wielu indywidualnych nagród, w tym Złotego Aleksandra za osiągnięcia życia na festiwalu w Salonikach czy Peace Award na Berlinale. Jest autorką licznie nagradzanych filmów: „Koniec świata”(1988), „Diabły, diabły” (1991), „Wrony” (1994), „Nic” (1998), „Jestem” (2005), „Pora umierać” (2007), „Jutro będzie lepiej” (2010), czy „Inny świat” (2012). Od 2011 roku jest współinicjatorką projektu Polska Światłoczuła, promującego ambitne, polskie kino w małych miejscowościach na terenie całej Polski.