Przejdź do treści

INTERFILMLAB 8.0 | Zastosowanie sztucznej inteligencji oraz wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju w produkcji audiowizualnej

    Zapraszamy do zapoznania się z publikacją podsumowującą 8. edycję projektu INTERFILMLAB – programu edukacyjnego na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego.

    Celem projektu INTERFILMLAB 8.0 było dostarczenie młodym polskim filmowcom (przede wszystkim producentom i reżyserom, ale także osobom planującym rozwój zawodowy w takich specjalizacjach, jak agent sprzedaży czy dystrybutor filmowy) aktualnej wiedzy na temat funkcjonowania międzynarodowego rynku filmowego oraz możliwości wzmocnienia potencjału eksportowego polskiego kina już na etapie rozwoju projektów filmowych i planowania produkcji, a nie – jak to zazwyczaj bywa – dopiero na etapie promocji gotowego filmu.

    W trakcie praktycznych działań warsztatowych na pierwszy plan wyszły dwa zagadnienia, które nie tylko determinują współczesne standardy produkcji filmowej, ale również stanowią źródło obaw i niepokojów związanych ze zmianami nieuchronnie czekającymi światowy sektor audiowizualny. Pierwszym z zagadnień, które w sposób szczególny zainteresowało młodych filmowców uczestniczących w projekcie, było wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju w produkcji audiowizualnej, drugim – kwestie związane z zastosowaniem sztucznej inteligencji. To te zagadnienia stały się przedmiotem najbardziej intensywnych dyskusji wśród twórców filmowych biorących udział w warsztatach oraz szkoleniach INTERFILMLAB 8.0 i to one stały się głównym tematem publikacji podsumowującej projekt.

    Całość dostępna jest do pobrania z oficjalnej strony projektu:

    Autorką publikacji po raz kolejny jest Anna Wróblewska – doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, scenarzysta, menedżer kultury. Dr Wróblewska jest adiunktem na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej w Szkole Filmowej w Łodzi. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim strategie zarządzania projektami kulturalnymi, przemysł kreatywny, polski przemysł filmowy, film animowany i filmy dla dzieci. Była rzecznikiem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Studia Munka, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest autorką i współautorką wielu książek i artykułów. Jest dwukrotną laureatką nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, uhonorowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2005 r. oraz nagrodzoną brązowym medalem Gloria Artis za zasługi dla kultury w 2015 roku.

    Za redakcję odpowiedzialna była dyrektorka Instytutu KOSMOPOLIS Marta Karnkowska. Przy podsumowaniu merytorycznym współpracowali także dyrektor Stowarzyszenia FILMFORUM Maciej Dominiak oraz ekspert projektu INTERFILMLAB w zakresie IT – Marek Pawlikowski.

    ***

    Organizator: Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji

    Finansowanie: Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych

    Partnerzy:
    Stowarzyszenie FILMFORUM (Polska)
    Budapest Cultural Center (Węgry)
    Cinemahall INGO (Ukraina)
    Foundation for Art Development AIA (Gruzja)
    Malfamé Association (Francja)
    Malta Film Foundation (Malta)
    Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia)
    Crew United (Polska)