INTERFILMLAB to program szkoleń dedykowanych studentom szkół filmowych i młodym niezależnym filmowcom, promujący otwarcie polskiego przemysłu filmowego na międzynarodowe koprodukcje filmowe oraz innowacyjne metody działania, zwiększające konkurencyjność dokonań artystycznych młodych polskich filmowców. Tematem 8. edycji szkoleń w Olsztynie będą zasady produkcji, pracy na planie zdjęciowym, promocji i dystrybucji utworów audiowizualnych na rynku międzynarodowym, uzupełniające wiedzę uczestników o rozwiązania służące zwiększeniu potencjału eksportowego polskiej kinematografii. Tym razem szczególny nacisk zostanie położony na przedsięwzięcia realizowane w Europie Środkowo-Wschodniej.
Podczas tygodniowych warsztatów w Olsztynie młodzi przedstawiciele branży filmowej z Polski, Gruzji, Ukrainy i Węgier wezmą udział w szeregu spotkań, wykładów i paneli dyskusyjnych, których celem jest dostarczenie aktualnej wiedzy, wymiana dobrych praktyk, integrowanie europejskiego środowiska reżyserów, scenarzystów i producentów, a także wypracowanie nowoczesnych strategii promocji i sprzedaży dokonań twórczych na międzynarodowym rynku filmowym.
Uczestnicy zdobędą fachową wiedzę na temat zasad międzynarodowej produkcji filmowej, kanałów dotarcia do zagranicznych systemów produkcji i dystrybucji w poszczególnych krajach oraz kryteriów warunkujących potencjalny sukces komercyjny filmu na zagranicznych rynkach. Prowadzeni przez czołowe producentki i ekspertów filmowych z czterech partnerskich krajów stworzą własne projekty filmowe w międzynarodowych grupach, które zaprezentują na finałowym pitchingu.
Organizator:
Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie
Finansowanie:
Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych
Współfinansowanie:
Unia Europejska
Partnerzy:
Stowarzyszenie FILMFORUM (Polska)
Budapest Cultural Center (Węgry)
Cinemahall INGO (Ukraina)
Foundation for Art Development AIA (Gruzja)
Malfamé Association (Francja)
Malta Film Foundation (Malta)
Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia)
Crew United Polska (Polska)