Przejdź do treści

Fundatorzy Instytutu Kosmopolis zostali uhonorowani przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  29.03.2019 fot. Małgorzata Romanowska

  Fundatorzy Instytutu Kosmopolis zostali uhonorowani przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniami za wybitne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury.

  • Dyrektor Instytutu dr Anna Wróblewska została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”,
  • Maciej Dominiak otrzymał odznakę “Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

  Uroczystość, zorganizowaną z okazji 15-lecia działalności FILMFORUM poprowadził Wiceprzewodniczący Rady Programowej Instytutu KOSMOPOLIS, dr Michał Oleszczyk.

  Podczas uroczystości odznakę “Zasłużony dla Kultury Polskiej”otrzymali również:

  • Marta Karnkowska – Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej FILMFORUM,
  • prof. Marcin Adamczak – Członek Zarządu FILMFORUM,
  • Marceli Zielnik – Członek Zarządu FILMFORUM.

  FILMFORUM jest organizacją pozarządową, której historia sięga już ponad 15 lat. W tym czasie Stowarzyszenie zorganizowało w Polsce i Europie ponad 50 festiwali filmowych, około 100 konkursów filmowych oraz kilka tysięcy bezpłatnych projekcji, otwartych dla publiczności. W samym 2018 roku, dzięki działalności organizacji, w bezpłatnych wydarzeniach kulturalnych wzięło udział ponad 12.000 uczestników.

  Warsztaty Stowarzyszenia są rozpoznawalne w wielu miastach Polski – o jedno miejsce zwykle starają się 4 osoby, często z odległych zakątków kraju. Do tej pory FILMFORUM zorganizowało ponad 40 cyklów warsztatowych o różnorodnej tematyce, w tym również międzynarodowe wymiany młodzieży. W 2018 roku w programach edukacyjnych FILMFORUM wzięło udział 400 uczestników warsztatów praktycznych i niemal 1000 słuchaczy otwartych wykładów o tematyce filmowej.

  ZOBACZ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA

  FORUM DLA KAŻDEGO

  Nazwa “FILMFORUM” odnosi się do pierwszych celów, zdefiniowanych przez założycieli, którzy stworzyli w ramach Stowarzyszenia przestrzeń wymiany myśli i doświadczeń na temat kina, otwartą dla wszystkich zainteresowanych – bez względu na status społeczny, czy kwalifikacje wyjściowe.

  Stowarzyszenie rozpoczęło działalność w 1999 r., wówczas jeszcze jako grupa nieformalna – pierwszą aktywnością było uruchomienie internetowego serwisu FILMFORUM.PL, który był prekursorem serwisów streamingowych w Polsce, dedykowanym niezależnym twórcom filmowym. Serwis służył wymianie wiedzy i doświadczeń zarówno pomiędzy młodymi artystami, jak i doświadczonymi twórcami realizującymi filmy poza komercyjnym systemem produkcji i dystrybucji filmowej.

  W 2002 roku powstała pierwsza impreza filmowa organizowana przez FILMFORUM pod nazwą “CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych”, której honorowym dyrektorem artystycznym był aktor i pedagog Jan Machulski. Festiwal jest realizowany do tej pory.

  Filarem działalności FILMFORUM pozostaje jednak edukacja filmowa, skierowana do młodych ludzi. Warsztaty Stowarzyszenia cieszą się dużą popularnością, są rozpoznawalne w wielu miastach Polski – o jedno miejsce na tego rodzaju szkoleniach starają się średnio 4 osoby, często z odległych zakątków kraju.

  Do tej pory FILMFORUM zorganizowało ponad 40 cyklów warsztatowych o różnorodnej tematyce, w tym również międzynarodowe wymiany młodzieży. W 2018 rok w programach edukacyjnych FILMOFRUM wzięło udział 400 uczestników warsztatów praktycznych i niemal 1000 słuchaczy otwartych wykładów o tematyce filmowej.

  Działalność FILMFORUM nie ma precedensu zarówno w skali kraju, jak i Europy – co w ubiegłym roku potwierdzili niezależni eksperci podczas panelu dyskusyjnego Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej. Edukacja filmowa i – idąc głębiej – filmoterapia stanowią nowoczesne i mało rozpowszechnione narzędzie działań o charakterze wychowawczym, profilaktycznym i prewencyjnym (a nawet – resocjalizacyjnym), w którym FILMFORUM posiada już ugruntowane doświadczenie. Rozwijana przez FILMFORUM współpraca ze służbami mundurowymi jest ewenementem w skali światowej – obecnie znane są trzy tego rodzaju przypadki, z czego jeden realizuje FILMFORUM w ramach Ogólnopolskich Spotkań Filmowych w Radomiu. Dzięki tego typu działaniom powstała m.in. kampania społeczna „SMART – STOP”, podczas której spot nakręcony przez uczestników warsztatów osiągnął ponad 300.000 odsłon w sieci Internet i był wyświetlany w sieci kin Helios w całej Polsce.

  NIEUSTRASZENI ŁOWCY TALENTÓW

  W ciągu kilkunastu lat FILMFORUM stało się dla wielu młodych ludzi pierwszym impulsem do obrania ścieżki kariery w sektorach kreatywnych.

  Jedną z pierwszych nagród filmowych, zdobytych przez dwukrotnie nominowanego do Oscara oparatora filmowego Łukasza Żala („Ida”, „Zimna wojna”), była Nagroda Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego przyznana w 2008 za film „Mistrz świata”. Nagrody im. Jana Machulskiego są przedsięwzięciem FILMFORUM o kilkunastoletniej tradycji. Podczas pierwszej edycji w 2005 roku nagrodzony został m.in. reżyser Bodo Kox, w kolejnych latach OFFowa Akademia Filmowa nagrodziła takie wschodzące wówczas talenty, jak Bartosz Konopka, Adam Palenta, czy Kuba Czekaj.

  W chwili obecnej trwają nabory do kolejnych edycji projektów edukacyjnych realizowanych przez Stowarzyszenie: Polsko-Francuskich Warsztatów Filmowych KINOGRAPHE w Grenoble, warszawskiego programu edukacji filmowej „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania”, czy akademii młodych managerów kultury „Pracownia A35”.

  Szczegółowe informacje dostępne są w serwisie internetowym www.filmforum.pl.