Przejdź do treści

Finał Polsko-Ukraińskich Warsztatów Filmowych podczas WAMA Film Festival

  Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza tradycyjnie zwieńczyła tzw. Mała Gala, czyli uroczysty finał programów edukacyjnych. Podczas ceremonii rozdano certyfikaty i zaprezentowano spoty zrealizowane przez warsztatowiczów.

  Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe dobiegły końca

  W sobotę, 8 października 2022 roku, uczestnicy Polsko-Ukraińskich Warsztatów Filmowych zebrali się w olsztyńskim Multikinie, by wspólnie zobaczyć etiudy, które realizowali w oddzielnych grupach podczas trwających sześć dni zajęć. W tym roku młodzież z Polski, Ukrainy i innych europejskich krajów miała za zadanie nakręcić reklamy społeczne odnoszące się do hasła RZECZYWISTOŚĆ. Nad przebiegiem ich prac czuwali opiekunowie grup – Kordian Kądziela, Jakub Bastkowski, Tomasz Pyrak i Piotr Dylewski.

  – Moja grupa składała się z wybuchowej młodzieży ukraińskiej, litewskiej i polskiej. Większość uczestników miała kontakt z planem zdjęciowym po raz pierwszy w życiu. Podczas wspólnej pracy nie tylko zyskali nowe umiejętności, ale nawiązali też przyjaźnie i nauczyli się wspólnie stawiać czoła niespodziewanym problemom, które są nieodłącznym elementem realizacji filmów – komentuje Dylewski.

  Szkolenie praktyczne z zakresu obsługi sprzętu do rejestracji obrazu i dźwięku podczas WAMA Film Festival. Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza 03.10.2022 Olsztyn . Fot. Przemysław Skrzydło

  RZECZYWISTOŚĆ oczami warsztatowiczów

  Podopieczni Piotra Dylewskiego zrealizowali spot społeczny na temat nieudolnego dążenia do perfekcji. W filmie młoda dziewczyna zmaga się w siedzącym w jej głowie „Panem Idealnym”.

  – Jest to historia oparta na przeżyciach uczestników. Scenariusz zrodził się w trakcie trwającej dwa dni burzy mózgów – dodaje opiekun warsztatów.

  Szkolenie praktyczne z zakresu obsługi sprzętu do rejestracji obrazu i dźwięku podczas WAMA Film Festival. Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza 03.10.2022 Olsztyn . Fot. Przemysław Skrzydło

  Nie tylko jego grupa podeszła do tematu bardzo dojrzale i refleksyjnie. Warsztatowicze pracujący pod okiem Kordiana Kądzieli zrealizowali spot zwiększający świadomość chorób psychicznych, podopieczni Jakuba Bastkowskiego zwrócili uwagę na problem zatracania się we własnej rzeczywistości, a grupa Tomasza Pyraka skupiła się na temacie komunikacji międzyludzkiej.

  Gotowe spoty każdej z grup zostaną opublikowane już niebawem na oficjalnym kanale YouTube i w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Filmforum.

  Polsko-Ukraińskie Warsztaty Filmowe im. Krystiana Dulewicza stanowią kontynuację przedsięwzięcia realizowanego podczas WAMA Film Festival od 2015 roku przez Stowarzyszenie FILMFORUM. Partnerem przedsięwzięcia jest ukraińska organizacja CINEMAHALL.

  Projekt finansowany jest z programu „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży 2022” Narodowego Centrum Kultury.