DRŻĄCE KADRY

Okładka książki „DRŻĄCE KADRY – Rozmowy o życiu filmowym w PRL-u”

„DRŻĄCE KADRY”

Spotkanie z Piotrem Czerkawskim, autorem książki „DRŻĄCE KADRY
– Rozmowy o życiu filmowym w PRL-U”.

Lata PRL-u nie były łaskawe dla twórców filmowych. Reżyserzy, niczym członkowie sekcji gimnastycznej, musieli nauczyć się wielu akrobatycznych figur, by uniknąć starcia z władzą. Jednocześnie to właśnie w tych trudnych czasach powstały największe polskie dzieła fabularne i dokumentalne, rodzime filmy były popularne za granicą, a gwiazdy kina Polski Ludowej do dziś świecą najjaśniejszym blaskiem.

W swojej najnowszej książce krytyk filmowy i dziennikarz Piotr Czerkawski rozmawia z reżyserami, którzy na stałe wpisali się w historię polskiej kinematografii. Jerzy Hoffman, Kazimierz Kutz, Marek Piwowski, Jerzy Antczak, Jerzy Gruza, Marek Piestrak, Wojciech Marczewski, Janusz Kondratiuk, Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Magdalena Łazarkiewicz, Maria Zmarz-Koczanowicz i Janusz Zaorski przedstawiają strategie przetrwania w niezbyt przyjaznym czasie i przeprowadzają nas przez trudny okres transformacji. „Drżące kadry” to dowcipna i barwna opowieść o życiu i duchu tej pozornie szarej epoki.

Gościem specjalnym spotkania będzie jeden z bohaterów książki – reżyser filmowy Janusz Kondratiuk, a spotkanie poprowadzi Łukasz Adamski.


Sobota 12.10.2019 | 17.00

MULTIKINO, ul. Tuwima 26, Olsztyn