Przejdź do treści

Ceremonia finałowa – rozkładamy czerwony dywan

    Wręczenie nagród, symboliczny video art i koncert poetycki na sali kinowej – fuzja sztuki jako finał trzeciej edycji WAMA Film Festival. 15 października Grzegorz Turnau oraz znana z niesztampowych pomysłów artystka audiowizualna Emiko połączą siły, aby wprowadzić uczestników WAMA Film Festival w nowe rejony estetycznego doznania. Ostatni dzień festiwalowego programu nie pozwoli opaść emocjom skutecznie podtrzymywanym przez 5 dni atrakcji, jakie dostarczaliśmy widzom i gościom.

    Gdy zgaśnie wątłe światło projektora filmowego i na powrót zapalą się lampy widzowie ponownie skierują się w stronę kina Helios, w której rozpocznie się uroczysta ceremonia zamknięcia WAMA Film Festival. Pierwszym i najistotniejszym elementem wydarzenia będzie oficjalne ogłoszenie laureatów nagród przyznanych przez jury. Będą to: Nagroda Konkursu Głównego ufundowana przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich, której fundatorem jest patron medialny festiwalu Multimedia Polska S.A., Wyróżnienie Jury Mniejszości Kulturowych, Nominację do Nagród im. Jana Machulskiego przyznawaną przez niezależne jury najważniejszych polskich festiwali filmowych. Poznamy także zwycięzcę Nagrody Publiczności będącej wynikiem plebiscytu widzów, którzy oceniali filmy Konkursu Głównego podczas trwania całego festiwalu.

    Wręczenie nagród poprzedzać będzie koncert Grzegorza Turnaua, który przed olsztyńską publicznością wystąpi ze specjalnie przygotowanym na tę okazję repertuarem. Towarzyszyć mu będzie wizualizacja vj’ki Emiko, dzięki której na ekranie kina zobaczymy zupełnie nowy świat kształtów, barw i onirycznych wizji korespondujących z materiałem muzycznym. Artystka przyznaje, że „projekcji audiowizualnych nie należy zawężać jedynie do jednej stylistyki, ponieważ zarówno dobrze współpracuje z performancem, teatrem, jak i różnego rodzaju koncertami”, ich odbiór jest czysto subiektywny, a „ograniczać go może jedynie wyobraźnia odbiorcy”. Dlatego też ciekawym przeżyciem będzie doświadczenie połączenia poezji śpiewanej z video artem. W rozmowie z WAMą artystka przyznała, że praca na festiwalu filmowym w Olsztynie jest niezwykle przyjemna, „ponieważ widownia WAMY składa się ze świadomych, wyrobionych widzów”.

    Finał festiwalu, jako zwieńczenie całego przedsięwzięcia z pewnością wielu gości zachęci do ponownego uczestnictwa w święcie kina jaki jest WAMA Film Festival. Wstęp na ceremonię za okazaniem zaproszenia, identyfikatora lub wejściówki pobranej za pośrednictwem kas biletowych kina Helios.