Olsztyńskie święto kina rozpoczyna się już we wtorek 9 października. Wejściówki na projekcje w Multikinie rezerwować można przez internetowy system kina od północy w dniu projekcji. To oznacza, że na seanse odbywające się na przykład 10 października wejściówki będą dostępne od północy tego dnia. Wstęp na pokazy Konkursu Głównego i Konkursu Filmów Krótkich jest tradycyjnie bezpłatny.
Rezerwacje, które nie zostaną odebrane w kasie Multikina 20 minut przed seansem, zostaną anulowane. Wejściówki na zwolnione miejsca będzie można zdobyć w kasie kina bezpośrednio przed seansem.
***
Filmy, które zobaczymy w Konkursie Głównym, podsumowuje krótko krytyk filmowy Piotr Czerkawski – koordynator programowy festiwalu.
Wtorek, 9 października
– Hipnotyzująca hybryda animacji i dokumentu, przypominająca doskonały „Walc z Baszirem”. Ryszard Kapuściński byłby dumny.
- 18.20: „Dogman”, reż. Matteo Garrone,
– Mroczna i wciągająca baśń o zemście wykluczonych. Najdrapieżniejszy film roku.
– Mimo kostiumu retro, doskonały film na nasze czasy. Lekka, ale i prowokująca do myślenia opowieść o sztuce, która próbuje przeciwstawić się cenzurze.
Środa, 10 października
– Dowód siły współczesnego dokumentu. Film – przestroga wskazujący potencjalne skutki przejęcia przez człowieka kontroli nad naturą.
- 18.20: „Granica”, reż. Ali Abbasi,
– Tego na WAMA Film Festival jeszcze nie było. Zanurzona w skandynawskiej mitologii współczesna baśń, która zamienia się w uniwersalną opowieść o wykluczeniu.
- 20.30: „Fokstrot”, reż. Samuel Maoz,
– Taki film mógł powstać tylko w Izraelu – zdaniem Piotra Czerkawskiego. – Sugestywny dramat rodzinny zgrabnie wpisany w surrealistyczną opowieść o wojnie.
Czwartek, 11 października
– Najoryginalniejszy film ostatniego festiwalu w Cannes. Poetycka, pełna wdzięku opowieść o wrażliwcu, który nie potrafi i nie chce zrozumieć współczesnego świata.
– Dowód na to, że nawet w Ameryce Łacińskiej kult macho odchodzi do lamusa. Wciągająca historia silnych kobiet, które usiłują poradzić sobie z przeciwnościami losu.
- 20.30: „Donbas”, reż. Siergiej Łoźnica,
– Choć film dotyczy szeroko komentowanych w mediach wydarzeń, nie ma w sobie nic z publicystyki. Łoźnica stworzył oryginalną wizję wojny, w której tragizm na każdym kroku miesza się z groteską.
***
Konkurs Filmów Krótkich odbędzie się w piątek i w sobotę (12-13 października). 15 filmów podzielono na trzy bloki trwające po 110 minut. W konkursie zobaczymy następujące filmy:
BLOK I, piątek 12 października, godz. 16.00
- „Też coś dla ciebie mam”, reż. Iwo Kondefer,
- „POD”, reż. Joanna Satanowska,
- „Relax”, reż. Agnieszka Elbanowska,
- „Kobieta budzi się rano”, reż. Olga Chajdas,
- „Ukołysz mnie”, reż. David Tejer.
BLOK II, piątek 12 października, godz. 18.10
- „Córka”, reż. Mara Tamkovich,
- „Ostatni klient”, reż. Anna Urbańczyk,
- „Nowy Bronx”, reż. Filip Ignatowicz,
- „We wsi gadają”, reż. Grzegorz Paprzycki,
- „Saszka”, reż. Katarzyna Lesisz.
BLOK III, sobota 13 października, godz. 11.00
- „Pasdar”, reż. Grzegorz Piekarski, Zeinab Pasdar,
- „Techno”, reż. Tadeusz Łysiak,
- „Dziku”, reż. Kamila Chojnacka,
- „Tamtej nocy”, reż. Patrycjusz Kostyszyn,
- „Operacja”, reż. Mohammed Almughanni.
***
Zupełnie nową sekcją jest WAMA Against Gravity (piątek i sobota, 12-13 października), w której zaprezentujemy najlepsze filmy dokumentalne tegorocznej edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Każdy z tytułów był szeroko dyskutowany na festiwalu i odbił się echem w mediach.
W programie przebój imprezy „Twarze, plaże” o niezwykłym spotkaniu Agnès Vardy z artystą gwiazdą street artu JR, stanowiący zapis ich podróży po małych miasteczkach Francji starą furgonetką, którą przerobili na jeżdżącą fotobudkę. Bohaterami „Pokolenie pieniądza” są najbogatsi ludzie na planecie i ich niezaspokojona potrzeba bogacenia się. Na deser „Czyściciele Internetu”, jeden z najważniejszych filmów dokumentalnych tego roku, odkrywający mroczne oblicze mediów społecznościowych, które nie są tak wolne, jak się nam wydaje.
Po projekcji filmu „Czyściciele Internetu” (piątek, 20 października 2018 r. godz. 20.15) odbędzie się DYSKUSJA O GODNOŚCI, którą poprowadzi Piotr Czerkawski, a prelegentem będzie Karol Piekarczyk, filmoznawca i socjolog, selekcjoner festiwalu Docs Against Gravity.
Bilety na pokazy WAMA Against Gravity kosztują 15 zł. Zasady rezerwacji biletów pozostają bez zmian.
Więcej informacji o programie: https://wamafestival.pl/program-2018.
System rezerwacji Multikina: https://multikino.pl/repertuar/olsztyn.
***
5. WAMA Film Festival odbędzie się między 9 a 13 października 2018 roku.
WAMA Film Festival jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Realizację projektu współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Programy edukacji filmowej towarzyszące festiwalowi współfinansują: Program Unii Europejskiej ERASMUS+, Program Dotacyjny NIEPODLEGŁA, Narodowe Centrum Kultury, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Obrony Narodowej.
Partnerami festiwalu są: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie PLANETA 11.
Sponsorami imprezy są: Michelin Polska i Multimedia Polska.
Partnerem logistycznym festiwalu jest Auto-Idea Mercedes-Benz, a partnerem technologicznym jest BEIKS.
Oficjalny hotel festiwalowy to Warmiński Hotel & Conference.
Organizatorem imprezy jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji, współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, a producentem FILMFORUM.