Przejdź do treści

Przedstawiamy nową dyrekcję WAMA Film Festival

    Po 11 edycjach WAMA Film Festival na zasłużoną „emeryturę” przechodzą współtwórca i pierwszy dyrektor festiwalu Marcin Kot Bastkowski oraz dyrektorka organizacyjna Simone Lipińska. Ich obowiązki przejmą: Anna Wróblewska (w roli dyrektorki artystycznej) i Marta Karnkowska (w roli dyrektorki organizacyjnej).

    Gdy dziś myślę o WAMA Film Festival i wspominam rok 2012, gdy wpadliśmy na pomysł festiwalu, wydaje mi się to wszystko bardzo szalone – mówi Marcin Kot Bastkowski. – Nie śniło mi się wtedy, że w przyszłości będzie to coś o tak silnym znaczeniu regionalnym i jednocześnie niemałym znaczeniu w polskiej branży filmowej, a szczególnie ważne dla wchodzących w zawód młodych filmowców. Tym bardziej trudno byłoby uwierzyć w roku 2014, podczas pierwszej edycji, że międzynarodowa współpraca w ramach festiwalu będzie jednym z jego filarów.

    Nowa dyrektorka artystyczna, Anna Wróblewska, również bardzo dobrze pamięta początki festiwalu.

    11 lat temu spotkaliśmy się w gronie założycieli WAMA Film Festival z reprezentantami regionu, z nieodżałowaną panią Anną Wasilewską, wielką orędowniczką idei festiwalu, z panem Bogumiłem Osińskim, naszym największym przyjacielem, później – szefem funduszu filmowego – mówi Anna Wróblewska. – Marcin Kot Bastkowski, jeden z pomysłodawców imprezy, znakomity montażysta filmowy i patriota regionu, wraz z tym zacnym gronem rozwijał pomysł na festiwal filmów fabularnych, który będzie wyrażał charakter i dynamikę regionu, jego złożony, wielokulturowy charakter. Od tego czasu ekipie WAMA Film Festival udało się zbudować wspaniałą, wierną widownię, przyciągnąć młodych twórców, a władze samorządowe wzorowo rozwinęły produkcję filmową na Warmii i Mazurach. To dla mnie zaszczyt, że mogę być i pracować w tak znakomitym gronie i z tak wspaniałym audytorium.

    Obowiązki dyrektorki organizacyjnej również pozostaną w „rodzinie” WAMA Film Festival.

    Praca przy WAMA Film Festival była dla mnie ogromną nauką, zaszczytem, ale przede wszystkim wielką przyjemnością – mówi Simone Lipińska.

    Z ogromnym entuzjazmem i głębokim poczuciem odpowiedzialności, a także z wdzięcznością za zaufanie przyjęłam rolę dyrektorki organizacyjnej WAMA Film Festival – mówi Marta Karkowska. – To dla mnie wyjątkowy moment, zwłaszcza że przez ostatnie lata wspierałam ten festiwal z różnych perspektyw – przede wszystkim jako selekcjonerka konkursu krótkich metraży miałam unikalną możliwość kształtowania jego programu i obserwowania jego rozwoju od wewnątrz. Doceniam niezwykle wysokie standardy, jakie z pasją i zaangażowaniem ustanowili Marcin Kot Bastkowski i Simone Lipińska. Ich praca stanowi dla mnie nie tylko inspirację, ale i wyznacza ambitną poprzeczkę, do której będę dążyć.

    Nowa dyrekcja będzie dążyła do rozwijania festiwalu, zachowując jego prestiż i wzbogacając go o nowe idee, aby Olsztyn pozostał dumny ze swojego wydarzenia filmowego.

    – Wraz z dyrektorką artystyczną Anią Wróblewską oraz całym oddanym zespołem WAMA Film Festival podejmujemy wyzwanie, by kontynuować i rozwijać to wyjątkowe wydarzenie – mówi Marta Karnkowska. – Naszym zadaniem jest nie tylko utrzymać jego dotychczasową renomę, ale również nadać mu nowe impulsy, zgodnie z główną ideą wielokulturowości i otwartości, która od zawsze była mi bliska, a nadrzędnym celem jest, aby Olsztyn mógł być nadal dumny ze swojego festiwalu, który stanowi ważny punkt na filmowej mapie Polski.

    Jak zwykle w takich momentach ustępującej dyrekcji towarzyszy uczucie wdzięczności.

    Marcin Kot Bastkowski:

    Festiwal powstał nie tylko dzięki mojemu pomysłowi i niezwykłej pasji kilku szalonych osób, które pomysł uznały za godny realizacji. Od początku to była ciężka praca stowarzyszenia FILMFORUM, producenta festiwalu. Później kierownictwo samorządu województwa warmińsko-mazurskiego uwierzyło w naszą siłę i determinację, udzieliło nam ogromnego wsparcia. Mogliśmy liczyć na współpracę lokalnych instytucji kultury a następnie na dotacje instytucji centralnych, ministerstw i Unii Europejskiej. WAMA Film Festival zaczął się kręcić jak kula śniegowa i jest już dorosłym festiwalem. Czuję się dziś jak ojciec dorosłego dziecka, które wysłał w świat. WAMA Film Festival od teraz będzie miał nową opiekę i nową siłę a ja nigdy go nie opuszczę. Do zobaczenia na WAMA Film Festival w nowych okolicznościach!

    – Dziękuję wszystkim osobom, które mogłem spotykać na sali kinowej, które stanowiły naszą publiczność – uwielbiam Was. Dziękuję osobom, które były naszymi gośćmi, które zasiadały w jury, lub przyjeżdżały po to, by stanąć pod ekranem i reprezentować swoje dzieła lub dyskutować o nich. Dziękuję osobom, które były ekspertami, nauczycielami i uczestnikami warsztatów, które dzięki WAMA mogły tworzyć nowe dzieła. Dziękuję osobom związanym z mediami, za każde dobre słowo i medialny wydźwięk. Dziękuję osobom związanym z polityką, zarządzaniem i kierownictwem instytucji, dzięki którym nasz festiwal mógł działać. Dziękuję osobom, z którymi razem współpracowaliśmy, które związane są lub były z FILMFORUM i KOSMOPOLIS, zrobiliśmy świetną robotę.

    Jest wiele osób, których nie mogę nie wymienić z powodów osobistych i emocjonalnych, ponieważ stworzyliśmy WAMA Film Festival i przez wiele lat dbaliśmy o niego wspólnie: Maciej Dominiak, Anna Wróblewska, Jerzy Hoffman, Bogumił Osiński, Anna Wasilewska, Gustaw Marek Brzezin, Marcin Kuchciński, Sylwia Jaskulska, Wiktor Marek Leyk, Katarzyna Pawlak, Simone Lipińska, Piotr Simon, Rafał Jankowski, Weronika Skwarzec, Michał Konca, Piotr Czerkawski, Ewa Domeracka, Marta Karnkowska, Wiktor Czajkowski, Tomek Pyrak, Krystian Dulewicz, Dorota Kozłowska-Woźniak, Monika Antoniak, Natalia Hluzow, Sebastian Cabaj, Monika Szczygło, Łukasz Adamski, Rafał Radzymiński, Piotr Sułkowski, Konrad Lenkiewicz.

    Simone Lipińska:

    Przez te lata miałam szczęście pracować z tak wspaniałymi ludźmi, jak: Marcin Kot Bastkowski, Maciej Dominiak, Dorota Kozłowska-Woźniak, Marta Karnkowska, Anna Wróblewska, Mirka Rudnicka, Marceli Zielnik, Piotr Simon, Piotr Czerkawski, Weronika Skwarzec, Natalia Hluzow, Monika Antoniak, Nadia Mikutra, Emilia Bartkowska-Młynek, Roksana Skibińska, Agata Walencik, Łukasz Adamski, Marek Dudzik, Monika Worona, Emila Dębowska, Maciej Sługocki, Adam Słociak, Wiktoria Piszczelska, Dominik Musiałek, Przemek Skrzydło, Maria Janik, Sebastian Cabaj, Paweł Arczewski, Tomek Punpur, Grzegorz Sikora, Łukasz Wawrzonkowski, Jakub Olszewski, Ania Andriushchenko, Tomek Pyrak, Piotr Dylewski, Ania Morawiec, Ola Łoś, Marek Pawlikowski, Karolina Węglorz-Zima, Jakub Bastkowski, Michał Grosiak, Jarosław Basaj, Agata Szerszeniewicz, Ewa Szwarc, Patrycja Bienias, Kaja Maćko-Gieszcz, Piotr Łosiak, Karim Kourani, Karol Grosz, Łukasz Zwolan, Karina Kuberska, Kasia Jarczak, Adam Kamiński, Emilia Kapłan, Zofia Niedolistek, Maria Błażewicz, Agata Ślęzak i jeszcze wiele wiele innych wspaniałych osób, którym ogromnie DZIĘKUJĘ!

    Podczas pracy przy festiwalu wielkim zaszczytem była dla mnie możliwość poznania dwóch wspaniałych marszałków, bez których ta impreza nie mogłaby istnieć. Dziękuję Panu Marszałkowi Marcinowi Kuchcińskiemu oraz Panu Senatorowi Gustawowi Markowi Brzezinowi.

    Nie sposób też wyrazić wdzięczności dla tych, którzy zawsze byli z nami i wspierali nas na każdym kroku — Pana Bogumiła Osińskiego, Pana Aleksandra Kuberskiego, Pana Jacka Smółki, jak również jedynego i niezastąpionego ojca chrzestnego tej imprezy — Pana Jerzego Hoffmana. Panie Jerzy, z Panem przeżyjemy każdy Potop. Wielkie podziękowania kieruję również do wszystkich naszych wolontariuszy, którzy każdego roku dzielnie pomagali nam przezwyciężać trudności i dzięki którym czuliśmy, że to wszystko ma sens i może się udać! Na koniec chciałabym serdecznie podziękować wszystkim mieszkańcom Olsztyna, wspierającym nas kinomanom — najlepszym widzom na świecie. To dzięki Wam w Olsztynie zostawiam kawałek serca, a zabieram ze sobą niewiarygodną ilość pięknych wspomnień. Dziękuję!

    Anna Wróblewska jest doktorem nauk humanistycznych, nauczycielką akademicką, menedżerką kultury i rzeczniczką prasową. Pełni funkcję adiunkta na Wydziale Organizacji Sztuki Filmowej w Szkole Filmowej w Łodzi. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim strategie zarządzania projektami kulturalnymi, przemysł kreatywny, polski przemysł filmowy, film animowany i filmy dla dzieci. Była rzeczniczką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Studia Munka, Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest redaktorką, autorką i współautorką wielu książek i artykułów. Czterokrotnie nominowana i dwukrotna laureatka nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, laureatka nagrody ZAiKS, nagrodzona brązowym medalem Gloria Artis za zasługi dla kultury. Od 25 lat zajmuje się organizacją festiwali filmowych, m.in. FPFF w Gdyni, Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Kameralnego Lata w Radomiu. Dyrektorka programowa Instytutu KOSMOPOLIS, należy do ścisłego grona założycieli WAMA Film Festival.

    Marta Karnkowska jest doświadczoną producentką imprez kulturalnych i od 2025 roku dyrektorką organizacyjną WAMA Film Festival w Olsztynie. Z pasją oddaje się organizacji różnorodnych wydarzeń, w tym festiwali, pokazów i warsztatów filmowych, aktywnie promując i popularyzując polskie filmy krótkometrażowe. Jest współzałożycielką i koordynatorką programową Stowarzyszenia FILMFORUM. Od 2024 roku pełni również funkcję Dyrektorki Instytutu KOSMOPOLIS Fundacji Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Jako programerka i selekcjonerka konkursów filmów krótkometrażowych aktualnie odpowiada za kształt artystyczny kluczowego Konkursu Filmów Krótkich WAMA Film Festival w Olsztynie, konkursów HYDE PARK i WYSOKIE LOTY w ramach festiwalu KAMERALNE LATO w Radomiu oraz Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Krótkometrażowych na FREEDOM Film Festival w Radomiu. Od 2012 roku jest również inicjatorką i organizatorką pokazów niezależnych teledysków w ramach festiwalu CINEMAFORUM w Warszawie. W swojej dotychczasowej karierze współpracowała przy realizacji i promocji wielu inicjatyw wspierających młode polskie kino, zarówno w kraju, jak i za granicą. Od 2020 roku pełni zaszczytną funkcję Kuratorki Nagród im. Jana Machulskiego, prestiżowego wyróżnienia w środowisku filmowym. Jest absolwentką Informacji Naukowej i Studiów Bibliologicznych Uniwersytetu Warszawskiego, ukończyła studia podyplomowe z zarządzania projektami w Szkole Głównej Handlowej oraz Studium Realizacji Telewizyjnej Narodowego Centrum Kultury. W latach 2008-2021 była ekspertką globalnej sieci wsparcia MŚP Enterprise Europe Network, a w latach 2021-2024 kierowała projektem Europejskiego Hubu Innowacji Cyfrowych WAMA EDIH. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w realizacji projektów badawczo-rozwojowych, edukacyjnych oraz związanych ze wsparciem przedsiębiorczości. Za swoje zasługi w dziedzinie kultury została uhonorowana odznaką honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

    12. WAMA Film Festival odbędzie się między 9 a 13 września 2025 roku w Olsztynie.

    ***

    Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

    Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

    Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

    Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

    Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

    Towarzyszące festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

    Projekt „INTERFILMLAB 10.0 – program edukacyjny na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego (10. edycja)” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu własnego Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych: Rozwój Sektorów Kreatywnych.

    Partnerami edukacyjnymi tegorocznej edycji imprezy są: Cinemahall INGO (Ukraina), Malta Film Foundation (Malta), Offener Kanal Magdeburg (Niemcy) i Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia).

    Sponsorem festiwalu jest Michelin Polska S.A.

    Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie oraz VINYL Pub.

    Partnerem technologicznym festiwalu jest Beiks Machulski Sp.j.