Przejdź do treści

EKSPERCI | INTERFILMLAB 8.0

    MENTORKI

    Anna Andriushchenko

    Posiada duże doświadczenie w dystrybucji filmów (jako dyrektor projektu), w branży kinowej (jako dyrektor programowy), w marketingu i reklamie medialnej na Ukrainie. Pracowała jako dyrektor programowy na międzynarodowym festiwalu Zaporizhzhyan Film Festival (4 lata), na Kinnovation Film Festival (Dniepr) oraz organizowała Dni Duńskie na Ukrainie wspierane przez Ambasadę Danii i Dni Norweskie na Ukrainie wspierane przez Ambasadę Norwegii. Stworzyła festiwale i fora, takie jak ShowTime Fest (festiwal dla młodych talentów), Forum Turystyczne, Forum Równości Płci itp. Prowadziła edukacyjne kursy mistrzowskie, szkolenia, wykłady itp. Ma doświadczenie w kręceniu filmów reklamowych i reklam społecznych. Zorganizowała konferencję „Antypiractwo na Ukrainie” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odessie, uczestniczyła jako prelegent na konferencji Kyiv Media Week w tematyce „Sytuacja piractwa na Ukrainie”.

    Beata Rzeźniczek

    W 2015 roku wraz z Klaudią Śmieją-Rostworowską i Bogną Szewczyk założyła firmę producencką Madants, której celem jest realizacja wysokiej jakości filmów studyjnych z potencjałem festiwalowym i dystrybucyjnym. Od tego czasu firma stała się jednym z najaktywniejszych polskich studiów produkcyjnych i koproducentem m.in. filmów: „High Life” w reżyserii Claire Denis, „Rzeka” w reżyserii nagrodzonego na MFF w Wenecji 2018 (sekcja Orizzonti) Emira Baigazina czy wyselekcjonowanej na MFF Sundance 2018 „Litości” w reżyserii Babisa Makridisa. Wyprodukowała rapowy musical „Inni ludzie” napisany i wyreżyserowany przez Aleksandrę Terpińską, wyróżniony w 2021 roku nagrodami FIPRESCI na Tallinn Black Nights Film Festival oraz za debiut reżyserski na FPFF w Gdyni, nominowany do nagrody EFA 2022 w kategorii najlepszy debiut. Była także producentem wykonawczym filmu „Silent Twins” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, który miał premierę na MFF w Cannes 2022 w sekcji Un Certain Regard. Jej ostatni projekt to nagrodzony podczas tegorocznego FPFF w Gdyni film mikrobudżetowy „Ultima Thule” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego.

    Ewa Szwarc

    Producent filmowy i telewizyjny, wykładowca. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Absolwentka Metropolitan College of New York: MBA Zarządzanie Mediami, Szkoły Filmowej PWSFTviT w Łodzi: produkcja filmowa i telewizyjna, Uniwersytetu Warszawskiego: mgr dziennikarstwa i nauk politycznych, WSB-National Louis University: BA Zarządzanie Mediami, SGH: Public Relations, IFS Szkoły Filmowej w Kolonii: Media Design. Doświadczenie zdobywała m.in. w Apple Film Production, Akson Studio, Scorpio Studio. W 2013 założyła firmę produkcyjną KOSMOS Production. W latach 2019-2024 Producent w Telewizji Polskiej SA.

    WYKŁADOWCY

    Krisztián Bakó

    Krisztián jest referentem międzynarodowym w Centrum Kultury w Budapeszcie. Jest odpowiedzialny za budowanie relacji kulturalnych i realizację projektów Erasmus+ z instytucjami partnerskimi z krajów Unii Europejskiej. W ramach zainteresowań Krisztián bierze udział w zdjęciach filmowych jako statysta, kaskader i dubler. Ma dziesięcioletnie doświadczenie za kulisami produkcji filmowych, a także bezpośrednio na planach filmowych, od krajowych i międzynarodowych filmów fabularnych po seriale telewizyjne. Krisztián, który studiował teorię fotografii i sam jest zapalonym fotografem, lubi porównywać statyczne obrazy z migawek z ruchomymi obrazami z kamery kinowej.

    Levan Tskhovrebadze

    Gruziński filmowiec, krytyk filmowy i programer festiwali. Był członkiem Sarajevo Talents Press w 2023 roku i zasiadał w młodym jury FIPRESCI na 35. Warszawskim Festiwalu Filmowym. Pisze dla Senses of Cinema, Eye for Film, Film International, Film New Europe i Cineuropa.

    Sándor Oláh

    Sándor rozpoczął studia od teorii filmu, jednak interesuje go również dziedzina efektów wizualnych. Od 14 lat pracuje w Centrum Kultury w Budapeszcie, gdzie nadzoruje projekty filmowe, w tym własny klub filmowy zatytułowany „Intouchables”, a także festiwal filmów krótkometrażowych Our Culture odbywający się od 2018 roku. Klub filmowy jest przestrzenią społeczną, w której widzowie mogą rozmawiać o swoich uczuciach, przemyśleniach i ogólnych pomysłach na temat filmów wybranych na dany sezon. Festiwal daje młodym filmowcom możliwość zaprezentowania swoich filmów na dużym ekranie i uzyskania opinii od profesjonalistów w dziedzinie kina. Dodatkowo, Sándor tworzy również relacje wideo z programów dla Centrum Kultury, pracując jako kamerzysta i montażysta.

    Tekla Machavariani

    Urodzona w 1991 r., w latach 2013-2015 pracowała jako koordynator programowy ds. konkursów międzynarodowych w Cinedoc-Tbilisi i wykładała organizację produkcji w Gruzińskim Instytucie Spraw Publicznych. Otrzymała tytuł Obiecującego Producenta w 2020 roku, jest członkiem Stowarzyszenia Filmu Dokumentalnego i zasiada w zarządzie Gruzińskiego Instytutu Filmowego. W 2015 roku Tekla założyła NUSHI FILM, firmę produkcyjną specjalizującą się w filmach dokumentalnych i fabularnych. Jej ostatnie prace obejmują: „Holy Electricity” Tato Kotetishviliego (premiera na 77 Festiwalu Filmowym w Locarno, zdobycie Złotego Lamparta i Drugiej Nagrody Jury Młodzieżowego. Wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie Festiwalu Filmowego w Sarajewie), „Drawing Lots” Zazy i Tamty Khalvashi (brał udział w Big Screen Competition podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie w 2023 roku), „Comets” Tamar Shavgulidze (zakwalifikowany do konkursu Discovery na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto) oraz „Before Father Gets Back” Mari Gulbani (brał udział w konkursach Sheffield Doc/Fest i Sarajevo Film Festival).

    Zlata Yefimenko

    Obywatelka Ukrainy, magister kinematografii – ukończyła Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru, Kina i Telewizji im. I.K. Karpenko-Karyu. Założycielka EF PICTURES, producentka filmowa. Kierowniczka międzysektorowego projektu społecznego „On Equals”, dotyczącego problemów zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Ukrainie. Prelegent podczas festiwalu reklamy społecznej SAAD 2021, festiwalu In Your Words 2022 oraz międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych KISFF 2022. Członkini rady ekspertów w Ukraińskiej Państwowej Agencji Filmowej 2021-22. Uczestniczka programu Producers Network na festiwalu w Cannes. Od 2016 roku pracowała jako asystent producenta, koordynator projektu i producent wykonawczy. Pracowała przy wielu pełnometrażowych filmach dokumentalnych i fabularnych, teledyskach i projektach filmowo-usługowych w Izraelu i Indiach.