Przejdź do treści

5 lat Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego
Panel dyskusyjny na 8. WAMA Film Festival w Olsztynie

  25 dofinansowanych projektów filmowych, w tym filmy Piotra Domalewskiego, Jerzego Skolimowskiego i Małgorzaty Imielskiej. Ponad 3,5 mln złotych ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego przekazanych na wsparcie polskiej produkcji filmowej. 54 nagrody na krajowych i zagranicznych festiwalach dla dofinansowanych filmów. Pięć lat działalności Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego to czas skutecznej promocji regionu, lokalnych filmowców oraz współfinansowania nagradzanych produkcji filmowych cenionych twórców.  

  W ramach 8. WAMA Film Festival w Olsztynie 9 października br. odbył się panel dyskusyjny „Fundusz filmowy jako siła napędowa produkcji filmowej w regionie”. Uczestniczyli w nim Bogumił Osiński, szef Funduszu oraz reżyser i scenarzysta Piotr Domalewski. Marszałek Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin w specjalnie przygotowanym filmie przypomniał okoliczności powstania funduszu oraz wynikające z jego istnienia korzyści płynące dla regionu i rozwoju produkcji filmowej. Dla samorządu fundusz filmowy to nie wydatek, ale inwestycja. Promujemy region, angażujemy lokalnych przedsiębiorców przy produkcjach. Powstała także baza atrakcyjnych lokacji na Warmii i Mazurach, z której mogą korzystać wszyscy producenci i filmowcy. Serdecznie do tego zapraszam – powiedział Gustaw Marek Brzezin.

  Dla Piotra Domalewskiego najcenniejsze w pracy z filmowymi funduszami regionalnymi jest ich nastawienie. Realizując „Jak najdalej stąd” w wielu lokacjach w Olsztynie, w każdej chwili czuliśmy wsparcie i pomoc organizacyjną ze strony Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Nigdy, jako filmowcy, nie czuliśmy się intruzami – podkreślił reżyser.   

  Od tegorocznego konkursu projektów szczególną wagę przykładamy do zrównoważonej produkcji filmowej. Nowe kryteria istotne przy ocenie uwzględniają zasady green filmingu. Chcemy być bardziej ekologiczni – zapowiedział Bogumił Osiński.

  Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy uczestniczy także w najnowszej polsko-włoskiej koprodukcji Jerzego Skolimowskiego o roboczym tytule „Baltazar”. Znakomity reżyser realizował zdjęcia na Warmii i Mazurach w okresie letnim. Jak przypomniał w specjalnym liście przesłanym do uczestników panelu „film otrzymuje wsparcie finansowe i opiekę ze strony lokalnych władz – zaś region uzyskuje możliwość zaprezentowania swych walorów, a także wciągnięcia do współpracy miejscowych fachowców i korzystania z ich usług.”

  Jerzy Skolimowski podzielił się także historią z planu „Baltazara”: „kiedy przygotowywaliśmy na Warmii scenę meczu piłki nożnej okazało się że na wybranym do zdjęć boisku w Jedwabnie grywał do niedawna miejscowy klub „Zryw”, który był zmuszony do zawieszenia działalności. Dla potrzeb filmu reaktywowano istnienie klubu, film zaopatrzył zawodników w nowe kostiumy, panowie – niektórzy już z brzuszkami – potrenowali, po czym zagrali dla nas wielogodzinny mecz. W przyszłości mają zamiar regularnie spotykać się na boisku.” Jak zakończył Jerzy Skolimowski: „może więc ten optymistyczny akcent zachęci wszystkich zainteresowanych  by jak najwięcej regionów znalazło się na ekranach, a Warmińsko-Mazurskiemu Funduszowi Filmowemu  z okazji jubileuszu życzę, by  nie zniżał lotu i wysoko szybował pośród tych, którzy tak skutecznie wspierają polskie kino.”

  *****

  Stworzony w 2017 roku decyzją marszałka Gustawa Marka Brzezina Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy jest najmłodszym spośród jedenastu działających w Polsce regionalnych funduszy filmowych. W pięcioletniej historii Funduszu jego ekspertami byli doświadczeni i cenieni twórcy m.in. Wojciech Marczewski, Ewa Braun, Joanna Kos-Krauze, Jerzy Stuhr, Magdalena Łazarkiewicz czy producent Andrzej Serdiukow.

  Filmy dofinansowane przez Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy zdobyły 54 nagrody i wyróżnienia na krajowych i zagranicznych festiwalach. Największą sławę i rozgłos spośród wspartych produkcji przyniósł pełnometrażowy debiut reżyserski Piotra Domalewskiego „Cicha noc”, który triumfował na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wyprodukowany w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich film zdobył także dziesięć Orłów – Nagród Polskiej Akademii Filmowej.

  Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy zaangażował się także w produkcję m.in. drugiego filmu Piotra Domalewskiego „Jak najdalej stąd” z brawurową i nagradzaną kreacją Zofii Stafiej, poruszającego pełnometrażowego debiutu reżyserskiego cenionej dokumentalistki Małgorzaty Imielskiej „Wszystko dla mojej matki” z Zofią Domalik, filmu dokumentalnego dla HBO Europe o olsztyniance Joannie Jędrzejczyk „Niezwyciężona” w reżyserii Toma Kolińskiego, czy fabuły dla młodego widza „Tarapaty 2” w reżyserii Marty Karwowskiej.

  W trakcie swojej działalności Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy dofinansował 8 filmów fabularnych, 14 dokumentalnych i 3 animowane. 

  *****

  8. WAMA Film Festival odbył się w dniach 5-9 października br. w Olsztynie, a projekcje miały miały miejsce w Multikinie w Galerii Warmińskiej (ul Juliana Tuwima 26).

  Wszystkie wydarzenia 8. edycji WAMA Film Festival odbyły się w reżimie sanitarnym, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podczas festiwalu obowiązywać będą wytyczne Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.

  *****

  Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

  Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a głównym współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

  Program wydarzeń branżowych w ramach cyklu „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation” dofinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 oraz ze środków budżetu państwa.

  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

  Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

  Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Program Unii Europejskiej ERASMUS+ oraz Narodowe Centrum Kultury.

  Partnerem logistycznym festiwalu jest Grupa JD Kulej Autoryzowany Dealer Marek Ford i KIA w Olsztynie, a partnerem technologicznym BEIKS Machulski.

  Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji festiwalu są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), Associazione Cinematografica e Culturale LABORATORIO DEI SOGNI (Włochy), CinemaHall (Ukraina) oraz KINOGRAPHE (Francja).