Przejdź do treści

Ruszył nabór filmów do konkursów 8. edycji WAMA Film Festival

  Wystartował nabór filmów do dwóch sekcji konkursowych ósmej edycji WAMA Film Festival w Olsztynie. To największe wydarzenie filmowe Warmii i Mazur. Do 2 sierpnia można zgłaszać propozycje do Konkursu Filmów Krótkich oraz Międzynarodowego Konkursu Koprodukcji Filmowych. Festiwal odbędzie się w dniach 5-9 października 2021 r.

  W Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych zaprezentowane zostaną pełnometrażowe filmy fabularne, w których realizację byli zaangażowani twórcy i profesjonaliści z kilku krajów. Koordynatorem programowym sekcji jest ceniony krytyk filmowy młodego pokolenia Piotr Czerkawski. Polski dystrybutor najlepszego tytułu otrzyma Grand Prix i nagrodę finansową. Swoje wyróżnienie przyzna też festiwalowa publiczność.

  Młodzi reżyserzy i reżyserki w Konkursie Filmów Krótkich rywalizują o Grand Prix i Nagrodę Specjalną za Najlepszy Debiut, którym towarzyszą nagrody finansowe. Dodatkowo, swoją wyróżnienie przyzna Jury Warmii i Mazur. W trakcie siedmiu edycji WAMA Film Festival zaprezentowano ponad sto filmów krótkometrażowych, a w olsztyńskim konkursie triumfowali m.in. Piotr Domalewski czy Klara Kochańska. W zeszłym roku laureatem Grand Prix został Damian Kocur, reżyser fabularnego filmu krótkometrażowego „Dalej jest dzień”. Już na początku maja zostanie on zaprezentowany w prestiżowym cyklu New Directors/New Films 2021 w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. W ramach Konkursu Filmów Krótkich przyznane zostaną też nominacje do cenionych Nagród im. Jana Machulskiego dla twórców filmów krótkometrażowych.

  Ósma edycja WAMA Film Festival odbędzie się w dniach 5-9 października 2021 r. w Olsztynie. Ostateczny kształt festiwalu będzie odpowiadał aktualnym zaleceniom administracji państwowej i samorządowej w zakresie epidemiologicznym.

  Szczegóły dotyczące naboru filmów można znaleźć na stronie festiwalu pod linkiem https://wamafestival.pl/nabor-filmow-2021/

  *****

  Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie. Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

  Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a głównym współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

  Towarzyszące Festiwalowi działania branżowe i edukacyjne dofinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 oraz ze środków budżetu państwa w ramach projektu „Polish-Norwegian Film Festivals Cooperation”.

  Partnerami organizacyjnymi festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Stiftelsen Amandusfestivalen, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.